uchwały wspolnoty FR i pełnomocnictwa

Kirk70Kirk70 Użytkownik
Witam. Pytania kieruje głownie do tych , którzy od lat są w zarządach wspolnot mieszkaniowych nie pozwalają zbytnio brykać zarządcy.
1. Czy powszechną praktyką jest aby wspolnota na wniosek zarzadcy czy zarządu( obojetnie) przedkładała do uchwalenia projekt uchwały, że po sprzedaży mieszkania włascicielowi nie przysługuje wypłata jego niewykorzystanych środków wpłaconych na fundusz remontowy? Czy jest na to podstawa prawna czy raczej mamy do czynienia w wewnętrznym prawem wspolnoty i żadna siła nie zmieni tek skonstruowanej uchwały. W prawie spółdzielczym jest odwrotnie, Tu spóldzielnia musi się w byłym społdzielcą rozliczyć z FR i wypłacić mu albo do rąk własnych albo jak chce na konto FR nowopowstałej wspolnoty.
2. Zarząd reprezentuje wspolnotę na zewnątrz czy może zatem udzielić pełnomocnictwa procesowego zarządcy do reprezentowania interesów wspólnoty przed sądami powszechnymi a ten z kolei może udzielac dalszych pełnomocnictw? Macie takie pełnomocnictwa, dzieki którym zarządca np.pozywa każdego kto tylko odważy sie na krytyke wspólnoty.
3. Czy spotykacie się z takim przypadkiem, że protokoły z głosowań korespondencyjnych podpisuje nie zarząd a zarzadca? On nie reprezentuje wspolnoty na zewnątrz/ Ponadto co wówczas, jak zarządca podaje w listach głosować błedne udziały niezgodne z aktem notarialnym ale prawdoppodobnie nie wpłynie to na wynik głosowania.
4. Czy uchwała jest ważna jeśli korespondencyjnie zagłosowało za 58% właścicieli 4 % na nie a pozostałych 38 % w ogóle o głosowaniu nie zawiadomiono? Czy jeśłi na wyniku głosowania ( w protokole- podpisanym tylko przez zarzadce) brak jest pouczenia o przysługujacych właścicielowi środkach odwoławczych to jest to ważne czy bez znaczenia?

Komentarze

 • AmadeuszAmadeusz Użytkownik
  edytowano 7 maja
  Kirk70:
  1) Czy jest na to podstawa prawna czy raczej mamy do czynienia w wewnętrznym prawem wspólnoty i żadna siła nie zmieni tek skonstruowanej uchwały.
  Nie ma podstawy prawnej, FR w ogóle nie jest uregulowany w UoWL. Prawidłowym działaniem jest w uchwale powołującej FR zawarcie tego rodzaju ustaleń. Jeśli nie ma takich ustaleń, to najczęściej właśnie przy jakiejś okazji podejmowana jest taka właśnie dodatkowa uchwała jako prawo wspólnotowe.

  2) Tak, może - mówi o tym art. 91 kpc i art. 106 kc.
  3) Czy spotykacie się z takim przypadkiem, że protokoły z głosowań korespondencyjnych podpisuje nie zarząd a zarzadca?
  Tak, jest to powszechne zjawisko w tych wspólnotach gdzie zarządy są niegramotne a zatrudnieni administratorzy (nazywani zarządcami) mają przerost ambicji.
  ...jak zarządca podaje w listach głosować błedne udziały
  Zarząd winien to skorygować ale najczęściej nic się nie dzieje bo administrator(zarządca) "rządzi" w takiej wspólnocie.

  4) Tak, jest ważna bo uzyskała większość udziałów "za". Brak pouczenia czy powiadomienia jest bez znaczenia, traktowane to jest jako niedociągnięcie formalne nie mające wpływu na wynik głosowania.
 • gabgab Użytkownik
  edytowano listopada -1
  Tu spóldzielnia musi się w byłym społdzielcą rozliczyć z FR i wypłacić mu albo do rąk własnych albo jak chce na konto FR nowopowstałej wspolnoty.
  Tu nie ma żadnej analogii.

  Jeśli spółdzielca sprzedaje (!) mieszkanie, to jego wpłaty na FR przechodzą na kupującego. Jeżeli jest kredyt, to zobowiązania również.

  A ty piszesz o sytuacji, gdy właściciele lokali żegnają się ze spółdzielnią i usm, i przechodzą pod reżim ustawy o własności lokali.

  Wpłaty na FR są majątkiem wspólnoty i nie podlegają zwrotowi.


  Uchwała składu siedmiu sędziów z dnia 21 grudnia 2007 r., III CZP 65/07 przyznała WM prawo do własnego majątku.

  Wiele wspólnot zaciągnęło kredyty i nikt nie żąda, by sprzedający mieszkanie, spłacił swoją część kredytu. Zobowiązanie przechodzi na kupującego.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.