Światłowód "od dewelopera"

azygnerskiazygnerski Doradca
Nowy budynek mieszkaniowy, wielolokalowy, instalacja światłowodowa została położona za zgodą (umową) dewelopera, przez lokalną firmę świadczącą usługi dostępu do sieci Internet.
Jaki jest stan prawny takiej instalacji z chwilą powstania wspólnoty?
Czyja jest instalacji wraz z szafą i zakończeniami w skrzynkach teletechnicznych w lokalach?
Jeżeli własność przewodów i urządzeń jest firmy świadczącej usługi, to czy powinna być umowa pomiędzy WM a właścicielem sieci? Opłata za służebność przesyłu?

Problem powstaje, gdy inny podmiot zewnętrzny, chciałby świadczyć usługi po tej infrastrukturze, a nie dogadują się.
Czy WM może zmusić do sprzedaży takiej infrastruktury na jej rzecz, by dysponować swobodnie?

Komentarze

  • AmadeuszAmadeusz Użytkownik
    edytowano 8 maja
    Sprawy te reguluje Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - zwłaszcza art. 30, 31 i 37.
    Po nowelizacji te kwestie wyglądają tak:
    Kable w bloku nie będą już należeć do firmy telekomunikacyjnej
    https://www.prawo.pl/biznes/kable-w-bloku-nie-beda-juz-nalezec-do-firmy-telekomunikacyjnej,497176.html
    Instalacja telekomunikacyjna w budynku będzie własnością dewelopera, a później jego klientów. Operator nie będzie narzucał już swoich warunków.
    https://www.rp.pl/Mieszkaniowe/310249913-Koniec-monopolu--na-kablowke-i-internet.html
  • KubaPKubaP Uczestnik
    edytowano 8 maja
    [cite] azygnerski:[/cite]Nowy budynek mieszkaniowy, wielolokalowy, instalacja światłowodowa została położona za zgodą (umową) dewelopera, przez lokalną firmę świadczącą usługi dostępu do sieci Internet.
    Jaki jest stan prawny takiej instalacji z chwilą powstania wspólnoty?

    Czyja jest instalacji wraz z szafą i zakończeniami w skrzynkach teletechnicznych w lokalach?

    Jeżeli własność przewodów i urządzeń jest firmy świadczącej usługi, to czy powinna być umowa pomiędzy WM a właścicielem sieci? Opłata za służebność przesyłu?

    Problem powstaje, gdy inny podmiot zewnętrzny, chciałby świadczyć usługi po tej infrastrukturze, a nie dogadują się.
    Czy WM może zmusić do sprzedaży takiej infrastruktury na jej rzecz, by dysponować swobodnie?
    przewód OD GŁOWICY DO LOKALU jest własnością właściciela lokalu , bo tylko jemu służy ...

    Deweloper nie może spisać takiej umowy na wyłączność . Powinno się ją w sądzie unieważnić

    Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20101060675 nadaje treść co kto może

    Podobne przypadki były z developerami i kotłowniami lokalnymi . Deweloper podpisywał z wykonawcą umowę na dostawę EC na 10 lat z kotłowni, którą wyposażał Wykonawca za frei . Oczywiście mądre wspólnoty w sądach taką umowę obalały
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.