Prawo spadkowe

W tym roku zmarli oboje moi rodzice. Mam siostrę, która wniosła sprawę o podział majątku. Mieszkam w mieszkaniu po rodzicach dokonuję opłat. Sąd podzielił sprawę na spadek najpierw po zmarłej wcześniej mamie, jutro jest sprawa o podział majątku po ojcu. Siostra od prawie dwudziestu lat mieszka z mężem. Czy po sprawie, bądź po dokonaniu wpisów do ksiąg wieczystych siostra nabywa prawo do dowolnego wchodzenia do mieszkania i muszę jej udzielić kluczy? Jeśli tak to kiedy, po rozprawie, czy dopiero po wpisie do księgi wieczystej?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Siostra nie nabywa prawa do dowolnego wchodzenia do mieszkania. Sąd zdecyduje w jaki sposób majątek zostanie podzielony, oboje Państwo jesteście współwłaścicielami. Sąd moze orzec, że mieszkanie przypadnie jednemu spadkobiercy z obowiązkiem spłaty pozostałych, może też tę spłatę rozłożyć na raty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TomronTomron Użytkownik
    Możesz wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności i np. spłatę siostry . W jezyku prawniczym jest też takie słowo - guoad usum - poczytaj o tym i w sądzie możesz się na to powołać .
    https://www.ibuk.pl/katalog/268/prawo.html
    Warto jest również sprawdzi w fachowej literaturze prawniczej. Wiele ebooków na temat prawa znajdziesz tutaj. Również w sprawie prawa spadkowego.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    Rozumiem, że w tej chwili toczy się postępowanie o dział spadku, zatem w tym postępowaniu sąd może przyznać mieszkanie jednemu ze spadkobierców z obowiązkiem spłaty pozostałych.
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia postanowienia Sądu Rejonowego w Człuchowie z dnia 7 marca 2019 roku, sygn. akt: I Ns 3/18:

    "Nie budziła również sporu okoliczność, ze mieszkanie, które wchodziło w skład spadku nie nadawało się do podziału, w związku z czym, zgodnie z treścią ww. przepisów, dopuszczalną możliwością w ramach działu spadku, było przyznanie rzeczy wspólnej jednemu ze spadkobierców. Sąd nie miał wątpliwości w zakresie ustalenia ww. sposobu działu spadku jak i przyznaniu nieruchomości na rzecz uczestniczki z obowiązkiem spłaty na rzecz wnioskodawcy. Sąd uwzględnił okoliczność, ze mieszkanie jest w jej posiadaniu, przez prawie cały okres od śmierci spadkodawczyni stanowi jej centrum życiowe, albowiem nie ma innego miejsca zamieszkania."

    http://www.orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/151020100000503_I_Ns_000003_2018_Uz_2019-03-07_001
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.