ZdzislawCh
ZdzislawCh
O
- Nazwa użytkownika
- ZdzislawCh
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 9
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 77
- Nagrody Zarzadca.pl
- 4
-
Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
Temat nie jest taki oczywisty więc pozwolę sobie pogłówkować.
Pierwotne pytanie było takie,- czy można miejsce dla ozn wynająć mieszkancowi, mowa o budynku, który ma 40 miejsc postojowych i tylko jedno dla ozn. Moim zdaniem nie można, nawet jeśli najemca posiada kartę parkingową. A to dlatego, że w budynku powinno być przynajmniej 1 miejsce dla ozn ogólnodostępne.
Warunki techniczne wyraźnie mówią, że w projekcie budowlanym należy przewidzieć miejsca postojowe dla użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym osób z niepełnosprawnościami. Stąd wniosek że minimum 1 miejsce dla ozn musi być ogólnodostępne.
Autor pytania nie okreslił z którego roku jest pozwolenie na budowę. Dzisiejszy stan prawny nakazuje:
-jedno stanowisko dla ozn przy 6 do 15 wszystkich miejsc parkingowych.
-2 miejsca dla OzN – od 16 do 40 wszystkich mp
-3 stanowiska od 41 do 100 miejsc
-W przypadku więcej niż 100 miejsc parkingowych, 4% z nich muszą zostać przeznaczona dla ozn
Tak więc opisany budynek nie spełnia aktualnych przepisów.
Miejsca mogą być na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Sugestie że garaż to nie działka (którą warunki każą zagospodarować) przyjmuje z uśmiechem politowania dla autora.
Bez spełnienia przepisów jw nikt nie wyda decyzji pozwolenia na budowę. A jeśli po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie ktoś stan zaburzył to po prostu łamie prawo. Wystarczy proste zawiadomienie do PINB który wyda nakaz przywrócenia. Nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na rozprawy sądowe.
Jeśli chodzi o parkowanie na takim miejscu to niezależnie od tego czy jest ogólnodostępne czy prywatne - dozwolone wyłącznie z kartą parkingową za szybką. Karta jest wydawana na osobę, nie auto. Brak karty za szybą - mandat i odholowanie. I tak do skutku, aż się delikwent nauczy.
Tak więc właścicielem może być każdy, parkować tylko upoważnieni. Myślałeś, że jesteś sprytny i kupiłeś miejsce dla ozn od dewelopera bo mu zostało? Deweloper szukał jelenia i znalazł, on się obroni Ty nie. Zostanie Ci co najwyżej satysfakcja z darmowego udostępniania miejsca dla ozn.
Gdyby w przedmiotowym przypadku miejsc było więcej, logika każe połowę zachować jako ogólnodostępne, drugą połowę na sprzedaż. Ale to logika, nie znam orzeczeń sądowych w tej sprawie. 1 ogólnodostępne to minimum dla spełnienia warunków technicznych.
Dla wszystkich tych, którzy szukają drogi na skróty polecam zapoznanie się z Konwencja o prawach ozn, to daje do myślenia. Zastanówcie się dwa razy, czy w 21 wieku warto kombinować, to zakrawa o ciemnogród, a nawet światopogląd Hitlera nt. Ozn.