Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
gorus
Użytkownik
Dzień Dobry,
W garażu podziemnym wspólnoty mieszkaniowej są przynależne miejsca postojowe dla każdego z właścicieli (jest ich 40). Jest także od samego początku funkcjonowania wspólnoty jedno miejsce postojowe oznaczone jako miejsce dla niepełnosprawnych. Jego właścicielami są wszyscy właściciele nieruchomości, a samo miejsce było już przewidziane na etapie projektu budynku. Natomiast czy deweloper wykonał je sam z siebie czy też był zobligowany zastosować się do odgórnych wymogów - tego nie wiem.
Jako, że do miejsc postojowych w garażu podziemnym wspólnoty nie ma dostępu nikt z zewnątrz oraz z uwagi na fakt, że we wspólnocie wśród mieszkańców nie ma dotychczas osób niepełnosprawnych to czy wspólnota może wynająć to miejsce postojowe np. jednemu z chętnych mieszkańców?
W garażu podziemnym wspólnoty mieszkaniowej są przynależne miejsca postojowe dla każdego z właścicieli (jest ich 40). Jest także od samego początku funkcjonowania wspólnoty jedno miejsce postojowe oznaczone jako miejsce dla niepełnosprawnych. Jego właścicielami są wszyscy właściciele nieruchomości, a samo miejsce było już przewidziane na etapie projektu budynku. Natomiast czy deweloper wykonał je sam z siebie czy też był zobligowany zastosować się do odgórnych wymogów - tego nie wiem.
Jako, że do miejsc postojowych w garażu podziemnym wspólnoty nie ma dostępu nikt z zewnątrz oraz z uwagi na fakt, że we wspólnocie wśród mieszkańców nie ma dotychczas osób niepełnosprawnych to czy wspólnota może wynająć to miejsce postojowe np. jednemu z chętnych mieszkańców?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Dlaczego? Bo był oblig zbudowania tego miejsca i jest oblig żeby wspólnota je utrzymywała.
Nie ma legalnej opcji żeby to był najem.
W przypadku gdyby ktoś chciał zaskarżyć uchwałę, decydującą o przeznaczeniu tego miejsca pod wynajem to na jakie przepisy Wspólnota może się powołać?
Nie mu w tym przypadku żadnego znaczenia, czy garaż jest częścią wspólną, czy lokalem wyodrębnionym.
BTW. Jeśliby ktoś chciał zauważyć że w jego nowiutkiej hali akurat nie ma takich miejsc, to jednie dlatego że takie (co najmniej jedno) jest na parkingu nad ziemią. I tegoż też nie można wynająć albo zamalować innym kolorem niż niebieski.
Przypomnę, w tym wątku poruszana jest wyłącznie kwestia miejsca postojowego w hali garażowej.
To do wspólnoty (bądź władz spółdzielni mieszkaniowej) będzie należeć decyzja o utworzeniu nowych miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, stosownie do złożonych wniosków i potrzeb.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem autorstwa Mateusza Różańskiego i Ewy Szymczuk „Jak wyznaczyć kopertę?”."
Opinie radcy prawnego na jednej ze stron dot. miejsc parkingowych
Warto pamiętać, że w przypadku „kopert” wyznaczanych poza drogami publicznymi, np. wewnątrz osiedla, decyzję o ich utworzeniu podejmuje zarządca terenu lub jego właściciel. Możesz zatem wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściciela konkretnego terenu, np. do wspólnoty mieszkaniowej.
Jeśli na wniosek o wytyczenie „koperty” otrzymasz decyzję odmowną, możesz dochodzić wydzielenia miejsca parkingowego przez wspólnotę na drodze sądowej. Koszty oznaczenia „koperty” ponosi w całości zarząd drogi (gdy jest to droga krajowa, wojewódzka, powiatowa lub gminna) lub właściciel terenu (gdy jest to droga wewnątrzosiedlowa, leżąca na terenie spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej)."
Kolejna opinia ze stron poświeconych dla osób niepełnosprawnych.
Czyli Hadrian ma rację.
Moim zdaniem, w świetle powyższej dyskusji można wynająć takie miejsce. Jak będzie osoba niepełnosprawna i zwróci sie z wnioskiem do zarządcy ten powinien wszcząć procedurę opisywaną wyżej.
Uchwała jest ważna, nawet gdy jest zaskarżona w trybie przewidzianym ustawą. Sąd może przed wydaniem orzeczenia wstrzymać jej wykonanie, jeżeli uzna za zasadne.
Jeżeli rzeczywiście, to miejsce nie jest związane umowa właścicieli, pozostaje do dyspozycji wspólnoty, a w treści uchwały nie znajdą się zapisy naruszające interes członków wspólnoty, to nie widzę obiektywnych przeszkód.
To miejsce jest już wynajęte (jako miejsce dla niepełnosprawnych ponieważ nie było przekształcane) decyzją poprzedniego zarządu wspólnoty. Natomiast teraz umowa dobiega końca, a nowy zarząd ma wątpliwości takie jak tu opisałem więc postanowiliśmy zapytać, ale widzę, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma czy taki wynajem jest zgodny z prawem.
Czy to jest ostateczna opinia?
Jeśli chcesz opinii prawnej, to uzyskasz ja u prawnika, najlepiej takiego od nieruchomości. Dla mnie sprawa jest oczywista.
Pozdrawiam
1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Nie ma jednak obowiązku urządzania takiego miejsca w garażu podziemnym, nic nie toi na przeszkodzie, aby je wyznaczyć na terenie zewnętrznym.
Znasz nr księgi wieczystej nieruchomości, w której jest garaż? Albo kogoś kto go zna?
W dziale I oznaczenie nieruchomości, w rubryce Budynki, jest lista lokali wyodrębnionych z podanym obok numerem księgi wieczystej . Jeżeli na liście znajduje się garaż, to oznacza, że jest wyodrębnionym lokalem, nie będącym częścią wspólną nieruchomości. Jeżeli masz już nr kw garażu, to przeglądasz jej dział III i upewniasz się czy jest wpis na temat korzystania z tego miejsca.
Jak się dowiesz, co i jak, to daj znać.
Przeglądarka ksiąg wieczystych https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/
Otóż to. Jeśli miejsce dla niepełnosprawnych jest w garażu podziemnym, to tylko i wyłącznie dlatego, że nie ma go na działce na powierzchni ziemi. Nikt nie tworzy takich miejsc pod ziemią dla kaprysu. Robi się to w ostateczności.
Takie miejsce w garażu także, jak każde inne mp dla niepełnosprawnych, spełnia niestety szanowni państwo wymagania określone w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ustalonych dla określonej nieruchomości.
Także nie należy tutaj kombinować z najmem, nawet jeśli najemcą będzie osoba niepełnosprawna.
Będzie to sprzeczne wprost w wyżej przytoczonym paragrafem.
Nie ma naturalnie obowiązku urządzania takiego miejsca w garażu, ale może być taka konieczność. I wtenczas najem tego miejsca jest wykluczony. Zrobicie to tam na własną odpowiedzialność. Jeśli zarząd podda takiego babola pod głosowanie - to na odpowiedzialność zarządu.
Wątek faktu wyodrębnienia lub niewyodrębnienia garażu w samodzielny lokal ma tu znaczenie bardzo marginalne. Żeby nie powiedzieć, że żadnego znaczenie nie ma, ponieważ mówimy tu o przestrzeganiu zupełnie innych przepisów powszechnie obowiązujących niż przepisy o samodzielności lokali.
Pierwotne pytanie było takie,- czy można miejsce dla ozn wynająć mieszkancowi, mowa o budynku, który ma 40 miejsc postojowych i tylko jedno dla ozn. Moim zdaniem nie można, nawet jeśli najemca posiada kartę parkingową. A to dlatego, że w budynku powinno być przynajmniej 1 miejsce dla ozn ogólnodostępne.
Warunki techniczne wyraźnie mówią, że w projekcie budowlanym należy przewidzieć miejsca postojowe dla użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym osób z niepełnosprawnościami. Stąd wniosek że minimum 1 miejsce dla ozn musi być ogólnodostępne.
Autor pytania nie okreslił z którego roku jest pozwolenie na budowę. Dzisiejszy stan prawny nakazuje:
-jedno stanowisko dla ozn przy 6 do 15 wszystkich miejsc parkingowych.
-2 miejsca dla OzN – od 16 do 40 wszystkich mp
-3 stanowiska od 41 do 100 miejsc
-W przypadku więcej niż 100 miejsc parkingowych, 4% z nich muszą zostać przeznaczona dla ozn
Tak więc opisany budynek nie spełnia aktualnych przepisów.
Miejsca mogą być na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Sugestie że garaż to nie działka (którą warunki każą zagospodarować) przyjmuje z uśmiechem politowania dla autora.
Bez spełnienia przepisów jw nikt nie wyda decyzji pozwolenia na budowę. A jeśli po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie ktoś stan zaburzył to po prostu łamie prawo. Wystarczy proste zawiadomienie do PINB który wyda nakaz przywrócenia. Nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na rozprawy sądowe.
Jeśli chodzi o parkowanie na takim miejscu to niezależnie od tego czy jest ogólnodostępne czy prywatne - dozwolone wyłącznie z kartą parkingową za szybką. Karta jest wydawana na osobę, nie auto. Brak karty za szybą - mandat i odholowanie. I tak do skutku, aż się delikwent nauczy.
Tak więc właścicielem może być każdy, parkować tylko upoważnieni. Myślałeś, że jesteś sprytny i kupiłeś miejsce dla ozn od dewelopera bo mu zostało? Deweloper szukał jelenia i znalazł, on się obroni Ty nie. Zostanie Ci co najwyżej satysfakcja z darmowego udostępniania miejsca dla ozn.
Gdyby w przedmiotowym przypadku miejsc było więcej, logika każe połowę zachować jako ogólnodostępne, drugą połowę na sprzedaż. Ale to logika, nie znam orzeczeń sądowych w tej sprawie. 1 ogólnodostępne to minimum dla spełnienia warunków technicznych.
Dla wszystkich tych, którzy szukają drogi na skróty polecam zapoznanie się z Konwencja o prawach ozn, to daje do myślenia. Zastanówcie się dwa razy, czy w 21 wieku warto kombinować, to zakrawa o ciemnogród, a nawet światopogląd Hitlera nt. Ozn.
Dlatego powyższy wpis (Zarządca) wprowadza w błąd.
Liczbę i sposób urządzenia miejsc w nowopowstających inwestycjach, w tym ilość dla osób z niepełnosprawnością, określa plan miejscowy lub WZ. (dotyczy inwestorów!)
Parametry takich miejsc, określa rozporządzenie "...w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"
Co do dróg póblicznych i wyznaczaniu miejsc przy takich drogach, regulują to jeszcze inne przepisy.
Powyższe przepisy, nie ingerują w stosunki własnościowe, nie regulują kwestii; kto komu i za ile sprzedał, wynajął miejsce postojowe. Równie dobrze, do "miejsca dla niepełnosprawnych " w garażu podziemnym, prawo do wyłącznego parkowania może mieć każda inna osoba (jesli takie prawo otrzyma lub nabędzie)
Podobnie z miejscami naziemnymi, jeżeli znajdują się na terenie prywatnym, nie wyznaczono tam strefy ruchu, to decyzja należy do właścicieli, czy takie miejsce jest ogólnodostępne, czy chcą je wynająć. ...zestaw pobożnych życzeń i horrendalnych bzdur, które nie mają oparcia w przepisach prawa
W d byłeś g widziałeś a filozofujesz za dwóch. Podaj podstawę prawną albo orzeczenie to pogadamy.
A glaskasz go po jajkach?