Yaga.BestContent.Recent

  • Garaż podziemny - naliczane opłaty

    Jeśli chcesz rozwiązać problem z pieniędzmi, znam wyjście. Próbowałem tam grać w losowe gry, ale hazard jest znacznie lepszy. Otwarty jeden zasób hazardu, ponieważ znacznie pomoże Ci zrozumieć aplikację, w której możesz grać, a także zarabiać pieniądze. Po prostu otwórz link i zobacz, jak może Ci pomóc.
  • Garaż podziemny - naliczane opłaty

    Nie powiem ci jak i od czego zacząć, ale pomogę w zrozumieniu sytuacji.

    Rozumiem, że struktura opłat w garażu dość dokładnie odzwierciedla strukturę opłat dla mieszkań powyżej?! Z wyjątkiem bodaj zieleni?
    Twoje opłaty są jedynie jakimś tam wariantem struktury opłat dla lokali powyżej?
    Czy stawki tych opłat są takie same jak dla mieszkań, czy chociaż je jakoś zróżnicowano?
    Tak, czy inaczej, innymi słowy, z tych opłat wynika, że wspólnota powyżej uważa, że garaż, choć wyodrębniony i prawnie i fizycznie, jest częścią składową całości kompleksu nieruchomości (budynek + garaż). I to aż taką, żeby zbierać z niego pieniądze do wspólnego worka.

    W związku z tym, według przyjętej w kraju normy zwyczajowej (opartej na szeregu orzeczeń z początku wieku) płacisz w tym garażu według tzw. zasady udziałowej wyinterpretowanej dla garaży odrębnych z ustawy o własności lokali.

    Twój garaż, to jest najprawdopodobniej przykład skrajnej postaci struktury opłat wg zasady udziałowej dla garażowicza.
    Poprzednik nie płacił od udziału. Ściślej - metraż za jaki płacił - nie był związany z żadnym udziałem. Twoje opłaty już są. Metraż w wys. 195mkw jest odpowiednikiem udziału garażu w częściach wspólnych dla całej nieruchomości.

    Od strony matematycznej ta interpretacja zasady udziałowej z ustawy i wtłoczenie do tej zasady opłat dla garażu przybiera postać algorytmu.
    W nim są same iksy i metry kwadratowe. Zaraz ci ten wzór ktoś tu wklei. On zawsze jest wklejany na dowód, że wszystko jest w opłatach w najlepszym porządku.
    We wzorze jest także iloraz. I to jest bardzo ważne, że on tam jest.
    Bez ilorazu i iksów nie ma prawdziwie ważnych opłat.

  • Kto ma naprawić przeciekający sufit loggii. Sąsiad z piętro wyżej, czy wspólnota mieszkaniowa.

    Przewód odprowadzający deszczówkę przez sufit loggii może być elementem konstrukcyjnym budynku, jednak odpowiedzialność za jego naprawę zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj budynku, zasady zarządzania nieruchomością, oraz lokalne przepisy prawne i regulaminy wspólnoty mieszkaniowej. Pozdrawiam Kaja
  • Naruszenie miru domowego

    Tak, osoba obca przebywająca na klatce schodowej zamykanej na domofon, należącej do wspólnoty mieszkaniowej, wbrew wyraźnemu żądaniu mieszkańca o opuszczenie tego miejsca, dopuszcza się naruszenia miru domowego. Przebywanie w takim miejscu wbrew woli uprawnionego mieszkańca spełnia kryteria wdzierania się lub nieopuszczania miejsca wbrew wyraźnemu żądaniu osoby uprawnionej, co jest podstawą do podjęcia odpowiednich działań prawnych zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego. Mam nadzieję, że pomogłam 😁
  • księgowość

    A ja odradzam to biuro.
  • księgowość

    Jeśli jest większość właścicieli (lokali wyodrębnionych we własność) można powołać wspólnotę poprzez podjęcie uchwały. Wspólnota w budynku spółdzielni nie powstaje z mocy prawa chyba, że wszystkie lokale są własnościowe. Chyba w tej sytuacji lepiej jest skorzystać z pomocy prawnika przy przekształceniu A jeśli chodzi o biuro to polecam konatkt z nimi https://tactis.pl/
  • Dyskryminacja mieszkańców przez zarządcę

    Dzień dobry
    Mam problem z zarządcą budynku we wspólnocie mieszkaniowej. Mianowicie chciałem zamontować sobie klimatyzację w mieszkaniu na 1 piętrze, a wszelkie przewody przeprowadzić grawitacyjnymi kanałami wentylacyjnymi na wspólny taras na dachu budynku wielorodzinnego. Na dachu planowałem zamontować agregat. Aktualnie na dachu znajduje się kilkanaście takich jednostek. Wszystkie korzystają z kanałów grawitacyjnych. Przechodzą regularnie wszelkie przeglądy kominiarskie i budowlane. Chciałem zamontować sobie analogiczną instalację. Z tego co się dowiedziałem to sąsiad rok temu zamontował taką instalacje bez problemu.

    Wystąpiłem o zgodę do Zarządcy budynku. W pierwszej kolejności odpowiedział że musi zlecić konserwatorowi budynku (który pracuje od paru miesięcy) przegląd kominów oraz zapytać o opinie Kominiarza. Po 3 tygodniach ponaglania, zarządca odpisał że zmieniły się przepisy w zakresie instalowania kabli w pionie wentylacyjnym i nie ma możliwości zainstalowania instalacji.
    Na 90% przepisy się nie zmieniły, a zmieniła się tylko osoba decyzyjna.

    Pytanie jakie kroki mogę podjąć i jakie argumenty przestawić aby zmienić niekorzystną dla mnie decyzję Wspólnoty mieszkaniowej. Czy sytuacja w którym ktoś może wykorzystywać kanały grawitacyjne do instalacji klimatyzacji, a niektórzy bez podania postawy prawnej nie to czy nie jest to przejaw dyskryminacji ?
  • Niezgodności pozycji na fakturze z rozliczeniem za okres deweloperski

    Jeśli to rozliczenie pochodzi od przedsiębiorcy, którego byłeś kontrahentem, to jesteś skazany na ich wyliczenia. Mogą je pokazać, mogą nie pokazać. I trzymajmy się jednak realiów. Raczej to rozliczenie będzie bardziej twoim problemem niż dewelopera.
    Okres rozliczeniowy - naturalnie od daty otrzymania kluczy (lokalu). Nie płacisz za okres od aktu do odbioru kluczy i lokalu, kiedy do lokalu nie miałeś dostępu.
    Podział miesięcy na połówki - tylko gdyby się komuś tam chciało tak liczyć rzetelnie. Wtedy owszem. Ale raczej nie spodziewaj się korekty z tego tytułu.
  • Niezgodności pozycji na fakturze z rozliczeniem za okres deweloperski

    noxyrg napisał użytkownik: »
    Zrobiłem porównanie dwóch faktur, mojej i sąsiada, który ma taki sam metraż mieszkania. Wygląda na to, że do obliczenia mojej wartości deweloper wykorzystał okres od początku miesiąca, zamiast od połowy kiedy to odebrałem mieszkanie ( odpowiednie stosunki mi się nie zgadzają ).

    To nie jest problemem WM ale dewelopera , który robił rozliczenie . Należy złożyć reklamację do niego i spotkać się z lokalnym prawnikiem , który zapozna się szczegółowo z dokumentami i odpowiedzią dewelopera.
    Właścicielem lokalu stajesz się od momentu podpisania aktu notarialnego, a nie "odebrania kluczy".

  • Garaż podziemny - naliczane opłaty

    yaro79 napisał użytkownik: »
    Wielkość udziału w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali - 19576 / 105117.

    Poprzedni właściciel opłacał opłaty za 80m2 czyli za same miejsca , ja również przez pierwszy miesiąc , lecz dosłałem teraz wyrównanie i naliczanie opłat od powierzchni całkowitej 195m2.

    I tak powinno być .... Zaliczki, jakie płacisz na utrzymanie nieruchomości wspólnej, wnosi się od posiadanego udziału (art12 UoWL) czyli od 195 m2 tak stanowi prawo .
    Rozumiem, że koszty utrzymania lokalu, ponosisz sam: EE , sprzątanie , przeglądy prawem przewidziane , konserwacja bramy wjazdowej, ect....
    Poprzedni sposób naliczania zaliczek to patologia ....