Yaga.BestContent.Recent

  • Kursy dla bycia zarządcą ADM

    [cite] KubaP:[/cite]bo pod tym kontem w sprawach czy to jest administrowanie czy zarządzanie bada Sąd.
    Sąd na pewno nie bada pod kontem. :smile:
    Zarządca nieruchomości może świadczyć różne usługi: administrowania, zarządzania, doradztwa - ale skoro ma uprawnienia zawodowe, to zawsze jest zarządcą.
    Ustawa o gospodarce nieruchomościami:

    Art. 184. 4. Z dniem wpisu do centralnego rejestru zarządców nieruchomości osoba, o której mowa w ust. 2, nabywa prawo wykonywania zawodu oraz używania tytułu zawodowego "zarządca nieruchomości". Tytuł zawodowy "zarządca nieruchomości" podlega ochronie prawnej.
    [cite] KubaP:[/cite]nie chodzi o to czy oni mają papierek z tytułem Licencja
    Tak ty masz w swoim papierku? Sprawdź, bo sądzę, że się mylisz.
    To by było coś nowego, bo mój ma tytuł:
    [align=center]ŚWIADECTWO
    nadania licencji zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami[/align]
  • Umieszczenie szyldu przy wejściu do budynku

    kaef1987 napisał użytkownik: »
    .. Stąd moje pytanie:
    1. czy wymagana jest zgoda WM na umieszczenie takiego szyldu powiedzmy nieinwazyjnego tzn. np. na przyssawkach do powierzchni szyby przy wejściu do budynku?

    Skoro WM ma wyznaczone miejsce na tablice związane z prowadzoną działalnością, należy się do tego dostosować .
    W tym przypadku to WM stawia warunki do spełnienia i ma związek z estetyka nieruchomości wspólnej . Takie tablice mogą się łączyć z dodatkowa comiesięczna opłatą .



    kaef1987 napisał użytkownik: »
    .. Stąd moje pytanie:
    2. Rozmawiałem z właścicielką lokalu na parterze, że jeśli będzie problem z zarządcą to mogę zamontować taką tabliczkę na jej witrynie (szybie), która znajduje się obok wejścia głównego do budynku. Czy w takim wypadku właścicielka lokalu może mieć problemy?

    Umieszczanie reklam na szybie nie rodzi żadnych konsekwencji wraz z ponoszeniem dodatkowych opłat.
  • Sprzedaż garażu przynależnego w spółdzielni

    Nie brnij, DOTYCZY wszystkich lokali w SM.
  • Problem z ładowarką do auta elektrycznego w garażu podziemnym - sąsiad blokuje instalację

    Piotr Zimowicz napisał użytkownik: »
    Chciałbym się podzielić pewnym problemem, z którym borykam się od dłuższego czasu. Mamy mieszkańca, który zgłosił chęć zamontowania ładowarki do swojego samochodu elektrycznego w garażu podziemnym. Cała sprawa wydawała się prosta – zgromadzone zostały wszystkie niezbędne dokumenty: ekspertyzy techniczne, analizy obciążenia instalacji, zgodność z przepisami przeciwpożarowymi, pełna dokumentacja techniczna. Mieszkaniec pokrywa również koszty związane z montażem i przyszłą eksploatacją.

    Problem polega na tym, że jeden z sąsiadów jest kategorycznie przeciwny tej inwestycji. Argumentuje to potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, choć – jak wspomniałem – wszystkie przepisy są spełnione, a instalacja została zaprojektowana zgodnie z normami.

    Pytanie do Was: jak wygląda to prawnie lub czy macie z tym doświadcznieZ tego, co wiem, ładowarki do aut elektrycznych stają się coraz bardziej powszechne i są wspierane. Czy sąsiad może skutecznie zablokować taką instalację w garażu podziemnym? Czy potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości? A może jedynie częściowa, a może to wystarczy, że dokumenty techniczne są w porządku i można po prostu realizować tę inwestycję?

    Czy ktoś z Was miał podobną sytuację i wie, jak ją najlepiej rozwiązać?

    Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i rady!

    Witaj! Jeśli wszystkie wymogi techniczne i przepisy są spełnione, a mieszkaniec pokrywa wszelkie koszty, instalacja ładowarki powinna być możliwa do przeprowadzenia bez konieczności zgody wszystkich współwłaścicieli. W takich przypadkach liczy się dokumentacja i zgodność z normami, a nie same obawy sąsiadów. Warto jednak uzyskać pisemną opinię prawną, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

    Miałem podobny przypadek w swojej wspólnocie – ważne, by utrzymać transparentność w sprawie dla wszystkich sąsiadów, wtedy opór może być mniejszy. Powodzenia!:)
  • Problem z ładowarką do auta elektrycznego w garażu podziemnym - sąsiad blokuje instalację

    Piotr Zimowicz napisał użytkownik: »
    Problem polega na tym, że jeden z sąsiadów jest kategorycznie przeciwny tej inwestycji. Argumentuje to potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, choć – jak wspomniałem – wszystkie przepisy są spełnione, a instalacja została zaprojektowana zgodnie z normami.

    samochody zasilane gazem też spełniają określone normy użytkowania ale mają zakaz wjazdu do tuneli, również mają zakaz parkowania w parkingach podziemnych.
  • ogrodzenie przysłania monitoring osiedlowy

    szkrabek napisał użytkownik: »
    Dzień dobry, sąsiad mieszkający na parterze postawił płot w swoim ogródku ponad ogrodzenie projektowe (co najmniej pół metra wyższy) zasłaniając widok z kamery. Kamera wcześniej pokazywała piaskownicę i część chodnika, obecnie piaskownicy ani chodnika nie widać, za to częściowo widać co dzieje się w jego ogrodzie. Dostał wezwanie od Administratora o potrzebie obniżenia płotu, jednak nic z tym nie zrobił. Jakie dalsze kroki powinna podjąć Wspólnota?
    Czy kamera została zainstalowana zgodnie z prawem?

  • Sprzedaż garażu przynależnego w spółdzielni

    Są osoby,które piszą co wiedzą. Choć rzadko wiedzą o czym piszą.
    Odsyłam do uwl i definicji pomieszczenia przynależnego.
    Przekształcenie na wlasnośc niczego nie załatwi, bo nadal garaż będzie pomieszczeniem przynależnym.
    I trzeba będzię podzielić na dwa lokale: mieszkalny i użytkowy (-garaż) p. I założyc dwie KW. Jedną przy przeksztłaceniu na całosć, drugą po podziale na garaz. Ale znów jest jeden myk. Jeśli nueruchomość jest pod zarządem spółdzielni, spółdzielnia może brudzic.
    To po co przekształcać, jak można podzielić prawo i potem właściciel prawa do garażu , jak będzie chciał, przekształci we wlasnosć.
  • Sprzedaż garażu przynależnego w spółdzielni

    Przekształcenie nic nie da jeśli garaż jest pomieszczeniem przynależnym. Za zgodą spółdzielni trzeba podzielić spółdzielczo- wlasnościowe prawo do lokalu na dwa prawa. Prawo do mieszkania i prawo do garażu. Spółdzielczo własnościowe prawo do garażu mozna sprzedać każdemu, niekoniecznie członkowi spóldzielni. Ale spółdzielnia może się nie zgodzić na podział.