Yaga.BestContent.Action

  • Wezwanie do zapłaty za FV którą wspólnota nie przyjęła.

    borowski napisał użytkownik: »
    Dzień dobry!
    Jeżeli klient otrzymuje zapłaty przelewem za faktury sprzedaży na osoby fizyczne, to kasa fiskalna nie jest wymagana? Czy do limitu 20k liczy się tylko płatność gotówką na os. Fizyczna?

    Co ty za głupoty wypisujesz jaka kasa fiskalna jak gotówka we WM
    We WM wszelkie zapłaty za usługi winny odbywać poprzez rachunek bankowy WM np. przelewem , czekiem
    Art. 30. 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy;
  • Pełnomocnictwo do głosowania na zebraniu

    Tak to jest katalog otwarty, dlatego wszystko to, czego nie wyszczególniono w tym katalogu wprost, nie może stanowić przedmiotu pełnomocnictwa rodzajowego z tej właśnie przyczyny, że takie pełnomocnictwo wymaga tego wyszczególnienia. Na tym polega istota pełnomocnictwa rodzajowego.
  • Projekt uchwały o zmianie podmiotu Zarządcy

    Jeżeli dopisano podmiot, to moim zdaniem to niewiele zmienia. Ta uchwała zawiera dwie uchwały : o określeniu sposobu zarządu oraz o wyborze osoby zarządcy. Ten poprzednik powinien być wykreślony, a nawet więcej: on nie powinien byc wpisany. Sąd wieczystoksięgowy winien poprzestać na zapisie dotyczącym zmiany sposobu zarządu.
  • Dług sprzed 12 lat

    Zobowiązania poprzedniego właściciela nie dotyczą następcy, tzn. dotyczą o tyle, że jeżeli nie zostanę zwindykowane przez wspólnotę mieszkaniową, nowy właściciel będzie swoim udziałem "partycypował" w stracie wynikającej z przedawnienia. Zarząd, który dopuścił do przedawnienia jest obowiązany do naprawienia szkody.
  • Wspólnota widmo - czy to legalne?

    gab napisał użytkownik: »
    Ty tak serio? Tyle zrozumiałeś z skargi kasacyjnej i fragment uzasadnienia bierzesz za obowiązujące prawo?. Czy bezmyślnie kopiujesz to, co inny mądry inaczej napisał?

    Teza wyroku dotyczy wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16.12.2008 r. sygn. akt II GSK 583/08. Jeżeli się nie zgadzasz z tą tezą to pisz do NSA i tam przedstaw swoje "mądrości".

  • Wspólnota widmo - czy to legalne?

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Lokator111 napisał użytkownik: »
    Dzień dobry Państwu,
    Zwracam się o pomoc w sytuacji mojej wspólnoty.
    W moim bloku wisi kartka z adresem korespondencyjnym do firmy-administratora, ale nie ma takiego adresu do zarządu wspólnoty - jest tylko adres emeil.

    To poproś Administratora, albo sama to zrób , aby wywiesił na tablicy ogłoszeń Skład Zarządu WM wraz z ich adresem domowym . Może się okazać, że to Administrator założył taką "blokadę informacyjną", aby odcinać właścicieli lokali od kontaktu z zarządem WM.


    Nie można wywieszać danych zarządu na klatce, do której dostęp mają obcy. Jeśli ktoś obcy ma interes prawny , to ma kontakt do administratora. Czlonkowie wspólnoty piwinni mieć możliwość równueż innego kontaktu z zarządem. Może zarząd wyznaczy dyżury raz np. na dwa tygodnie?
  • Wspólnota widmo - czy to legalne?

    W uchwale o składzie Zarządu nie ma wymienionych tych osób wraz z ich adresem? U nas tak praktykujemy, bo "Janów Kowalskich" może być kilku.
    Wprawdzie Zarząd powinien podać dane kontaktowe do siebie, ale jeśli to tylko e-mail, to poza zmianą składu, który poważnie podejdzie do swojej roli, niewiele zrobisz. Można wysyłać listy na adres Administratora, ale kierując pisma do Zarządu. Powinien zostać przez Administratora przekazany Zarządowi.
  • Błędne wskazania liczników wody.

    Okazało się, że w mieszkaniu na ostatnim piętrze jest zamontowany mieszalnik i nawet jak wszystkie krany były zakręcone i nie było poboru wody, liczniki się obracały. Obecnie zamontowano zawory jednokierunkowe i liczniki działają prawidłowo. Niestety nierealne zużycia zimnej i ciepłej wody zostały uwzględnione w rozliczeniu. Jakie są procedury w takich sytuacjach, czy decyzje powinien podjąć zarząd wspólnoty?
  • Koszty wspólne

    Now napisał użytkownik: »
    Czy może ktoś podsunąć podstawę prawną że jako nie członek spółdzielni mam płacić od udziału w cz. wspólnych

    Tak, proszę zauważyć, że zgodnie z art. 4 ust. 4m ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych właściciele lokali, któzy nie są członkami uczestniczą między innymi w pokrywaniu kosztów związanych z nieruchomościami wspólnymi. Pojęcie nieruchomości wspólnej użyte w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych zostało zaczerpnięte z ustawy o własności lokali, która w wielu zreszta sytuajach ma zastosowanie do spółdzielni.
    Pomocne piśmiennictwo:
    "Rozwiązanie dotyczące pokrywania kosztów związanych z nieruchomością wspólną są tu analogiczne jak w ustawie o własności lokalu (według której każdy właściciel obowiązany jest pokryć część kosztów proporcjonalną do jego udziału we własności), ale w odniesieniu do samego lokalu przyjęto inną zasadę, bo w świetle ustawy o własności lokali każdy właściciel pokrywa w całości koszty utrzymania lokalu stanowiącego jego własność."

    Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz. Ewa Bończak - Kucharczyk, s. 182, tamże
  • Nieszczelny balkon

    SN Uchwała z dnia 7 marca 2008 r., III CZP 10/08 Właściciel lokalu mieszkalnego ponosi wydatki związane z utrzymaniem w
    należytym stanie balkonu stanowiącego pomieszczenie pomocnicze służące
    wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym
    lokalu.
    Wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są
    elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem, obciążają
    wspólnotę mieszkaniową.

    To teraz pytanie, czy hydroizolacja to czesc konstrukcyjna ?