Yaga.BestContent.Action

  • Umieszczenie szyldu przy wejściu do budynku

    kaef1987 napisał użytkownik: »
    .. Stąd moje pytanie:
    1. czy wymagana jest zgoda WM na umieszczenie takiego szyldu powiedzmy nieinwazyjnego tzn. np. na przyssawkach do powierzchni szyby przy wejściu do budynku?

    Skoro WM ma wyznaczone miejsce na tablice związane z prowadzoną działalnością, należy się do tego dostosować .
    W tym przypadku to WM stawia warunki do spełnienia i ma związek z estetyka nieruchomości wspólnej . Takie tablice mogą się łączyć z dodatkowa comiesięczna opłatą .



    kaef1987 napisał użytkownik: »
    .. Stąd moje pytanie:
    2. Rozmawiałem z właścicielką lokalu na parterze, że jeśli będzie problem z zarządcą to mogę zamontować taką tabliczkę na jej witrynie (szybie), która znajduje się obok wejścia głównego do budynku. Czy w takim wypadku właścicielka lokalu może mieć problemy?

    Umieszczanie reklam na szybie nie rodzi żadnych konsekwencji wraz z ponoszeniem dodatkowych opłat.
  • Śmierć zarządcy

    ork1 napisał użytkownik: »
    Właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną osobie fizycznej w trybie art. 18 ustawy o własności lokali. Zarządca (osoba fizyczna) zmarła. Czy w związku z tym taka umowa wygasła, czy w miejsce dotychczasowego zarządcy wejdą jego spadkobiercy?


    Tak, umowa wygasła , nie jest dziedziczona ani nie wchodzi do masy spadkowej jako źródło przychodu.
  • Śmierć zarządcy

    Powierzyliście zarząd Janowi Kowalskiemu, osobie prywatnej nieprowadzącej działalności gospodarczej zakresie zarządzania czy firmie, której właścicielem był Jan Kowalski?
  • Niezgodności pozycji na fakturze z rozliczeniem za okres deweloperski

    Jeśli to rozliczenie pochodzi od przedsiębiorcy, którego byłeś kontrahentem, to jesteś skazany na ich wyliczenia. Mogą je pokazać, mogą nie pokazać. I trzymajmy się jednak realiów. Raczej to rozliczenie będzie bardziej twoim problemem niż dewelopera.
    Okres rozliczeniowy - naturalnie od daty otrzymania kluczy (lokalu). Nie płacisz za okres od aktu do odbioru kluczy i lokalu, kiedy do lokalu nie miałeś dostępu.
    Podział miesięcy na połówki - tylko gdyby się komuś tam chciało tak liczyć rzetelnie. Wtedy owszem. Ale raczej nie spodziewaj się korekty z tego tytułu.
  • Niezgodności pozycji na fakturze z rozliczeniem za okres deweloperski

    noxyrg napisał użytkownik: »
    Zrobiłem porównanie dwóch faktur, mojej i sąsiada, który ma taki sam metraż mieszkania. Wygląda na to, że do obliczenia mojej wartości deweloper wykorzystał okres od początku miesiąca, zamiast od połowy kiedy to odebrałem mieszkanie ( odpowiednie stosunki mi się nie zgadzają ).

    To nie jest problemem WM ale dewelopera , który robił rozliczenie . Należy złożyć reklamację do niego i spotkać się z lokalnym prawnikiem , który zapozna się szczegółowo z dokumentami i odpowiedzią dewelopera.
    Właścicielem lokalu stajesz się od momentu podpisania aktu notarialnego, a nie "odebrania kluczy".

  • Przeciekający sufit balkony. Naprawa po stronie wspólnoty czy własciciela lokalu

    Dla jasności, bo łatwo się w tym wątku pogubić.
    Dopłaty których odradzałem , dotyczyłyby odpłatności z tytułu samego ustanowienia quod usum na balkonach. Nie zgarnął tych opłat deweloper, ale zgarnęła wspólnota. Byłaby to zmiana umowy zawartej jeszcze z deweloperem. I takiej zmiany odradzałem.
    Zrozumiałem tak ten wątek z dopłatami, jako wykup pewnego rodzaju przywileju, tak jak kupuje się quod usum w hali garażowej. I wtedy byłby cIt i nic by te kwoty nie miały wspólnego z funduszem remontowym.

    Natomiast zwiększenie przypisów na fundusz dla niektórych właścicieli jest możliwe i często się tak uchwałą robi.
    Albo wykonanie dodatkowego przypisu jednorazowo.
  • Wezwanie do zapłaty za FV którą wspólnota nie przyjęła.

    borowski napisał użytkownik: »
    Dzień dobry!
    Jeżeli klient otrzymuje zapłaty przelewem za faktury sprzedaży na osoby fizyczne, to kasa fiskalna nie jest wymagana? Czy do limitu 20k liczy się tylko płatność gotówką na os. Fizyczna?

    Co ty za głupoty wypisujesz jaka kasa fiskalna jak gotówka we WM
    We WM wszelkie zapłaty za usługi winny odbywać poprzez rachunek bankowy WM np. przelewem , czekiem
    Art. 30. 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy;
  • Pełnomocnictwo do głosowania na zebraniu

    Tak to jest katalog otwarty, dlatego wszystko to, czego nie wyszczególniono w tym katalogu wprost, nie może stanowić przedmiotu pełnomocnictwa rodzajowego z tej właśnie przyczyny, że takie pełnomocnictwo wymaga tego wyszczególnienia. Na tym polega istota pełnomocnictwa rodzajowego.
  • Projekt uchwały o zmianie podmiotu Zarządcy

    Jeżeli dopisano podmiot, to moim zdaniem to niewiele zmienia. Ta uchwała zawiera dwie uchwały : o określeniu sposobu zarządu oraz o wyborze osoby zarządcy. Ten poprzednik powinien być wykreślony, a nawet więcej: on nie powinien byc wpisany. Sąd wieczystoksięgowy winien poprzestać na zapisie dotyczącym zmiany sposobu zarządu.
  • Dług sprzed 12 lat

    Zobowiązania poprzedniego właściciela nie dotyczą następcy, tzn. dotyczą o tyle, że jeżeli nie zostanę zwindykowane przez wspólnotę mieszkaniową, nowy właściciel będzie swoim udziałem "partycypował" w stracie wynikającej z przedawnienia. Zarząd, który dopuścił do przedawnienia jest obowiązany do naprawienia szkody.