Ogrzewanie - Podzielniki ciepła

HandoHando Użytkownik
edytowano października 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie,
widzialem wlasnie watek ogrzewania na forum i wpadlo mi takie pytanie na mysl, ktorym chcialbym sie podzielic z wami.
W naszym bloku na klatce schodowej w trakcie okresu grzewczego na kazdym pietrze grzeja grzejniki pelna para. Na klatce jest goraco, a okna pootwierane, a niektore mocno nieszczelne. Jestesmy rozliczani wszyscy wspolnie i rachunki sa bardzo wysokie. Jestem w naszej WM nowy i nie wiem, czy tylko klatka rozlicza sie wspolnie, czy tez caly ciag bloku mieszkalnego. W mieszkaniach i na klatce jest brak podzielnikow ciepla, wiec podejrzewam, ze odczyt robia z calego bloku (kilku klatek i mieszkan). Kiedy padlo juz pytanie do zarzadu, aby cos z tym faktem zrobic i zalozyc podzielniki osobne na nasza klatke schodowa i mieszkania. Odpowiedz padla, ze jest to z przyczyn technicznych niemozliwe. Zamierzam napisac osobiscie takie zapytanie do zarzadu WM. Pytanie moje do was, czy moge indywidualnie, tzn za pomoca fachowcow :D, zalozyc u siebie w mieszkaniu podzielniki ciepla i rozliczac sie idywidualnie? I czy WM ma prawna mozliwosc zalozenia takich podzielnikow na klatce schodowej, aby rozliczac zuzycie wylacznie z naszej klatki schodowej. Dodam, ze grzejniki w mieszkaniach sa stare, tzn zeliwne zebra, a na klatce wisza takie dlugie, okragle na calej dlugosci sciany (nie znam nazwy). Prosze o podpowiedzi. Pozdrawiam :bigsmile:

Komentarze

  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zalozyc u siebie w mieszkaniu podzielniki ciepła i rozliczać się indywidualnie?
    Zapoznaj się z art.45A ustawy prawo energetyczne...
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Hando!
    Nie możesz założyć u siebie podzielników (bez sensu) bo te urządzenia nic nie mierzą i nic ci nie zmierzą.
    Tzn. właściwie możesz sobie założyć jako ozdoby na grzejniki.
    Wpisz sobie w Google hasła: "podzielniki" albo "oszustwa podzielnikowe" i dowiesz się do czego to g.... służy.
  • Opcje
    HandoHando Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]Do Hando!
    Nie możesz założyć u siebie podzielników (bez sensu) bo te urządzenia nic nie mierzą i nic ci nie zmierzą.
    Tzn. właściwie możesz sobie założyć jako ozdoby na grzejniki.
    Wpisz sobie w Google hasła: "podzielniki" albo "oszustwa podzielnikowe" i dowiesz się do czego to g.... służy.

    Mialem liczniki na grzejnikach, gdy mieszkalem na rozance i rocznie oszczedzalem ponad 600 zl. A placenie za straty ciepla i to bardzo duze tez uwazam za bez sensu. DLatego pytam co by tu zrobic... Kiedys czytalem te art
  • Opcje
    HandoHando Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] weles1478:[/cite]
    zalozyc u siebie w mieszkaniu podzielniki ciepła i rozliczać się indywidualnie?
    Zapoznaj się z art.45A ustawy prawo energetyczne...

    Dzieki, przeczytam sobie za chwilke. Pozdr
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano października 2010
    [cite] Hando:[/cite]Mialem liczniki na grzejnikach, gdy mieszkalem na rozance i rocznie oszczedzalem ponad 600 zl.
    Nie liczniki ale podzielniki ciepła... licznik EC obsługuje całą instalacje w lokalu.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hando: Jesteśmy rozliczani wszyscy wspólnie i rachunki są bardzo wysokie
    Przecież to twoi sąsiedzi-właściciele zadecydowali o takim sposobie rozliczania energii cieplnej, a co z rozliczaniem ciepłej wody ? Pomysł twój z podzielnikami jest bardzo nieszczęśliwy, toć to badziewie ! Rozliczani jesteście ze zużycia ciepła na podstawie posiadanych udziałów czy z 1m2, a może z kubatury ?
  • Opcje
    HandoHando Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no tak, mialem na mysli podzielniki ciepla:bigsmile:
  • Opcje
    HandoHando Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    Hando: Jesteśmy rozliczani wszyscy wspólnie i rachunki są bardzo wysokie
    Przecież to twoi sąsiedzi-właściciele zadecydowali o takim sposobie rozliczania energii cieplnej, a co z rozliczaniem ciepłej wody ? Pomysł twój z podzielnikami jest bardzo nieszczęśliwy, toć to badziewie ! Rozliczani jesteście ze zużycia ciepła na podstawie posiadanych udziałów czy z 1m2, a może z kubatury ?

    za 1m2, woda ciepla tez ryczalt. Badziewie badziewie. To w jaki sposob moge placic tylko za to co ja zuzyje??
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano października 2010
    [cite] Hando:[/cite]za 1m2, woda ciepla tez ryczalt. Badziewie badziewie. To w jaki sposob moge placic tylko za to co ja zuzyje??
    Zacznij od Regulaminu podziału energii cieplnej (art.45a PE)
  • Opcje
    HandoHando Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no wlasnie szukam, z jakiego roku ta ustawa? 1997?
  • Opcje
    weles1478weles1478 Użytkownik
    edytowano października 2010
  • Opcje
    HandoHando Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wielkie dzieki weles ! ;) Poczytam do snu. Pozdrawiam i zycze milego wieczoru. Do przeczytania :wink:
  • Opcje
    UlkaUlka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hondo,
    Możesz się zdziwić jakie będziesz miał zużycie , gdy sąsiedzi nie będą włączać ogrzewania.
    Zacznijcie od edukacji, że racjonalne korzystanie z ogrzewania jest pierwszym krokiem do minimalizacji jego kosztów.
  • Opcje
    HandoHando Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Ulka:[/cite]Hondo,
    Możesz się zdziwić jakie będziesz miał zużycie , gdy sąsiedzi nie będą włączać ogrzewania.
    Zacznijcie od edukacji, że racjonalne korzystanie z ogrzewania jest pierwszym krokiem do minimalizacji jego kosztów.

    Mysle, ze edukacja na nic sie nie zda... Wychowalem sie w Niemczech i mieszkalem tam 20 lat i wiem, co zaczy oszczedzac. Ale w Polsce taka edukacja nie przejdzie za nic w swiecie, bo kazdy ma to w nosie. Ludzie wychodza z gory z zalozenia, ze "moge grzac ile wlezie i tak place prawie ze jednakowo rocznie". Mam 3 pokoje i w zimie grzeje tylko w goscinnym i w lazience. W sypialni i w 3 pokoju wcale, a place jak za zboze. DLa mnie to jest duze nieporozumienie. W dawnej NRD po upadku komunizmu doprowadzono wszystko do tego, by kazdy rozliczal sie indywidualnie, za to co zuzyl. A w Polsce marnotrawi sie cieplo, ekologie. Bo po co maja to robic. Ludzie i tak zaplaca.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2010
    na klatce schodowej w trakcie okresu grzewczego na kazdym pietrze grzeja grzejniki pelna para. Na klatce jest goraco, a okna pootwierane, a niektore mocno nieszczelne
    Zacznij od tego problemu, czyli zmniejszenie grzejników (albi założenie kryz czy jak to się tam nazywa) i wymiana okien.
    Klatek schodowych oddzielnie nie rozliczysz, bo wm zarządza całą nieruchomością.
    I obserwacja z życia. Chcesz, żeby twoja wm racjonalniej wydawała twoje pieniądze? Wejdź do zarządu
  • Opcje
    basia323basia323 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę o pomoc. Chcę by na klatce schodowej zlikwidowano grzejniki ponieważ jest niemiłosiernie gorąco, lecz moi sąsiedzi nie chcą tego ponieważ twierdzą że gdy jest ciepło na klatce schodowej to jest cieplej w mieszkaniu. Za tym oczywiście idą kolosalne rachunki za ogrzewanie (na co mnie osobiście nie stać). To jest tak że po części chcą grzać swoje mieszkania kosztem reszty mieszkańców. Oczywiście skręcić ogrzewania na klatce się nie da, bo kurki są popsute, a gdy uda mi się je skręcić to mój sąsiad chodzi i je odkręca. Jakich argumentów mam użyć by dotrzeć do sąsiadów którzy się wahają z decyzją, by zgodzić na demontaż.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    Demontaż grzejników nie powinna mieć miejsca. Ktoś je zaprojektował i w jakimś celu umieścił.
    Inna sprawa to nadmierne grzanie. Niestety bez wymiany zaworów tego nie zrobisz. Do tego potrzeba uchwały większości WM, po wymianie należało by uzgodnić stopień i temperaturę grzania na klatkach. Z pewnością temperatura na klatce nie musi być taka jak w mieszkaniu, mieszkańcy muszą mieć świadomość tego, że nadmierne ogrzewanie klatki to duże straty ciepła i marnotrawstwo EC, a przy tym duże koszty utrzymania części wspólnej, za które wszyscy zapłacą.

    PS Lepiej gdybyś założyła nowy watek, bo podzielniki to zupełnie inny temat.
  • Opcje
    basia323basia323 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OK. Dzięki :-)))
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Demontaż grzejników nie powinna mieć miejsca. Ktoś je zaprojektował i w jakimś celu umieścił.
    Kiedyś normy były dużo wyższe, niż obecnie.
    Chyba będziemy w przyszłym roku modernizować c.o. i likwidujemy prawie wszystkie grzejniki z klatki - zgodnie z projektem modernizacji i wyliczeniami fachowca
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Chyba będziemy w przyszłym roku modernizować c.o. i likwidujemy prawie wszystkie grzejniki z klatki
    - zgodnie z projektem modernizacji i wyliczeniami fachowca
    odradzam... lepiej je mieć tylko z nich nie korzystać ...co będzie, gdy przyciśnie minus 20 st.C
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.