Projekt wykonawczy a rzeczywistosc

mzmz Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

mam pytanie odnosnie Projektu wykonawczego a rzeczywistosci, a mianowicie dostalem od zarzadcy projekt wykonawczy bloku odnosnie instalacji ogrzewania.
Zaklada on rozmieszczenie kaloryferow oraz ich modele i parametr Q.

Czy w mieszkaniu powinienem miec umieszczone dokladnie takie same kaloryfery jak w projekcie?
Czy developer mogl wprowadzic zmiane bez jej uwzgledniania ?
Co oznacza parametr Q na tym projekcie przy kaloryferach /?

Oraz czy w mieszkaniu o wysokosci do 3.6 m poddaszowym z oknami polaciowymi 90 W/m2 to wystarczajaca moc dobranych grzejnikow? czy moge byc to zbyt male wyliczenie?

Z gory dzieki za podpowiedzi.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba lepiej zapytać o to na jakimś technicznym forum?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cześć.

    1. Lokalizacja grzejników powinna być taka, jak w projekcie technicznym. Z zasady grzejniki umieszcza się pod oknami ze względu na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nie zawsze da się jednak umieścić grzejnika pod oknem, wtedy instaluje się go obok okna. W łazienkach (WC) często nie ma okien, więc lokalizacja jest bardziej elastyczna. Jednakowoż, projekt jest tylko projektem, natomiast na etapie wykonawstwa czasem wprowadza się korekty w celu ulepszenia/obniżenia kosztów, albo mogą wystąpić okoliczności, których nie przewidziano na etapie projektowania, a które powodują konieczność wprowadzenia zmian (np. kolizje z istniejącymi elementami itp).

    2. Projekt wykonawczy nie jest usankcjonowany prawnie. Nie istnieje w obrocie prawnym. Prawo mówi jedynie o projekcie budowlanym, czyli tym, który składa się w organie administracji architektoniczno-budowlanej, jako załącznik do pozwolenia na budowę. Można wprowadzać zmiany na etapie realizacji, ale w trybie oraz na warunkach określonych w ustawie Prawo budowlane. Istnieją dwa rodzaje odstąpień: istotne oraz nieistotne. Dla każdego rodzaju przewidziano odrębną procedurę.

    3. Parametr Q to jest moc grzewcza elementu grzejnego. Podaje się ją w W (watach). Przy numerze pomieszczenia podaje się jego zapotrzebowanie na moc grzewczą. Logiczne, że suma mocy wszystkich elementów grzejnych projektowanych dla pomieszczenia nie powinna być mniejsza, niż zapotrzebowanie. Zazwyczaj jest nieco wyższa, ponieważ uwzględnia się różne dodatki.

    4. Jeśli chodzi o wskaźnik, to dla budynku nowego, lub zmodernizowanego jest O.K. Oczywiście, jest to sprawa indywidualna i zależy od konkretnego obiektu. Jeśli masz wątpliwości, to daj to komuś do sprawdzenia.

    Pozdr.
  • Opcje
    mzmz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    ok a komu? jakiej firmie mozna dac taki temat do sprawdzenia ?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jakiej firmie mozna dac taki temat do sprawdzenia ?
    Budowlanej
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mz:[/cite]ok a komu? jakiej firmie mozna dac taki temat do sprawdzenia ?
    Nie firmie. Człowiekowi. Takiemu z krwi i kości (tzw. osobie fizycznej). Oczywiście takiemu, który się na tym zna.

    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.