Zmiana ustalonego sposobu zarządu

romek5257romek5257 Użytkownik
edytowano kwietnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam! Jak wiadomo ustalenie sposobu zarządu wymaga umowy w formie aktu notarialnego i oświadczenia woli wszystkich właścicieli, natomiast Ar18.2 mówi że zmiana sposobu zarzadu ustalonego w artykule poprzedzajacym jest możliwa na podstawie uchwały zaprotokołowanej przez notariusza,moje pytanie wobec tego jest następujące, czy uchwałę taką podejmują wszyscy właściciele lokali,czy też wystarczająca jest zwykła większość liczona według udziałów.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ustalenie sposobu zarządu wymaga umowy w formie aktu notarialnego
    Nie zawsze.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    obstawiam zwykłą większość, ale niech się mądrzejsi wypowiedzą
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorozka obstawia zwykłą większość,ale jednak jak popatrzymy na regulacje zawarte w Ar.18uwl.to wydaje sie niemal pewne że tryb zmiany musi być taki sam jak przy ustanawianiu sposobu zarządu,to tylko jeden argument który przemawiałby za zgodnym oświadczeniem woli również w przypadku zmiany,a poza tym ustawowy sposób zarządu mówiący o zwykłej większości przy podejmowaniu uchwał nie dotyczy Ar18uwl. Czy moje rozumowanie jest zatem prawidłowe?
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chciałem też coś obstawić ale po przeczytaniu poniższego artykułu "zgłupiałem":

    "Zmiana osoby zarządcy wymaga wpisu w księdze wieczystej"
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/896-zmiana-osoby-zarzadcy-wymaga-wpisu-w-ksiedze-wieczystej-
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    poczekamy na ownera i zarządcę a potem monetę rzucimy :wink:
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zmiana osoby zarządcy nie jest jednak zmianą sposobu zarządu to jest chyba coś zupełnie innego o czym świadczą liczne orzecznictwa sądowe.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspomniany artykuł traktuje nie tylko o zmianie zarządcy. Zawiera też takie kwiatki:

    "...Właściciele lokali... mogą jednak zmienić powyższe zasady poprzez określenie umownego sposobu zarządu, o czym stanowi wprost art. 18 ust. 1 ustawy..."

    "...Modyfikacja ustawowego sposobu zarządu wymaga zawsze zawarcia umowy...w fomie aktu notarialnego..." - skoro umowa to wszyscy.

    "...Właściciele lokali mogą oczywiście w każdej chwili powrócić do modelu ustawowego...gdyż tego rodzaju czynność – przejście z zarządu ustawowego na umowny – wymaga już tylko uchwały protokołowanej przez notariusza...."
    "...Na tle powyższych regulacji pojawia się pytanie czy zmiana osoby zarządcy w sytuacji powierzenia zarządu w rozumieniu art. 18 ust. 1 uwl stanowi zmianę sposobu zarządu...czy...konieczny jest udział notariusza..." - według mnie nie natomiast sędziowie różnie to widzą:

    "...Kwestia ta jednak, jak się okazuje jest dyskusyjna i zapadają na tym tle sprzeczne orzeczenia..."

    - . uzasadnienie uchwały S.N. z dnia 21 stycznia 2009 roku, sygn. akt: III CZP 129/08, czy postanowienia SN z dnia 27 lutego 2009 roku, sygn. akt: II CZ 4/09). - stwierdza że nie wymaga udziału notariusza !!!

    - W uzasadnieniu uchwały z dnia 21 stycznia 2009 roku (sygn. akt: III CZP 129/08) Sąd Najwyższy przedstawił pogląd, iż zmiana osoby zarządcy wymaga podjęcia uchwały protokołowanej przez notariusza!!!
    - katowicki Sąd Apelacyjny, który uzasadniając postanowienie z dnia 29 czerwca 2010 roku (sygn. akt: I Acz 369/10) - stwierdza że dokonanie wpisu dotyczącego zmiany osoby zarządcy nie wymaga dochowania formy aktu notarialnego
    Czytając na dodatek poniższy fragment:
    "...nie zawsze wszak dla dokonania wpisu w księdze wieczystej konieczny jest dokument sporządzony w formie aktu notarialnego, polskie prawo zna bowiem przypadki, gdy wystarczające jest złożenie dokumentu sporządzonego w formie innej niż akt notarialny...". - miałem pełne prawo "zgłupieć"

    p.s. jestem za tą monetą bo będzie to wlaściwe rozstrzygnięcie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] romek5257:[/cite]Witam! Jak wiadomo ustalenie sposobu zarządu wymaga umowy w formie aktu notarialnego i oświadczenia woli wszystkich właścicieli, natomiast Ar18.2 mówi że zmiana sposobu zarzadu ustalonego w artykule poprzedzajacym jest możliwa na podstawie uchwały zaprotokołowanej przez notariusza,moje pytanie wobec tego jest następujące, czy uchwałę taką podejmują wszyscy właściciele lokali,czy też wystarczająca jest zwykła większość liczona według udziałów.


    Moim zdaniem uchwałą można przyjąć wyłącznie zmianę ustalonego w trybie art. 18 ust. 1 sposobu zarządu, innymi słowy:
    - jeżeli właściciele zamierzają zmienić sposób zarządu z ustawowego na umowny - konieczna jest zgoda wszystkich ( przy sukcesywnym wyodrębnianiu - może to być zapis w pierwszej umowie o ustanowieniu odrębnej własności),
    - uchwała - wyłącznie w przypadku "przejścia" z umownego na ustawowy sposób zarządu (art. 18 ust. 2a).



    "Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 29 czerwca 2010 r., sygn. akt: I ACa 264/10 wyraził pogląd, że powierzenie sposobu zarządu wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego a uchwała jej zastąpić nie może i to nawet taka, którą zaprotokołował notariusz.
    Sąd rozpoznawał sprawę jednej ze wspólnot mieszkaniowych, w której właściciele podjęli uchwałę o powierzeniu zarządu nieruchomością gminie i wyrażeniu zgody na wykonywanie czynności zarządcy przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Uchwała została podjęta w formie aktu notarialnego.
    Sąd uznał jednak, że nie było to jednak wystarczające w świetle art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali, ponieważ nie doszło pomiędzy właścicielami do zawarcia umowy w tym względzie.
    W konsekwencji Sąd przyjął, że powierzenie gminie zarządu (czyli osobie prawnej) przy braku umowy w formie aktu notarialnego dotyczącego określenia sposobu zarządu jako sprzeczne z powołanymi przepisami ustawy o własności lokali dotknięte jest sankcją nieważności a zatem i bezskuteczne (art. 58 kc)."

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1056-sprawdz-czy-na-pewno-masz-zarzadce
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak zarządca ma zapewne rację, ale według mnie uchwałą taką można co najwyżej zmienić tylko niekture zapisy umowy zawartej wcześniej,bo przecież nie zmieniamy umowy,tylko sposób zarządu,bądż niekture jej ustalenia,a umowa jest ważna w dalszym ciągu.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie zapisy w umowie (umowach) zmieniasz?
    Uchwałą zmieniasz sposób zarządu z powierzonego na właścicielski. Wybierasz zarząd. Zarząd podpisuje umowy w imieniu wspólnoty.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] romek5257:[/cite]Tak zarządca ma zapewne rację
    Zgadzam się - Zarządca ma rację. :smile:
    romek, przeczytaj jeszcze raz. Ale wszystkie, a nie tylko niektÓre fragmenty tego przepisu:
    Art. 18.2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
    Zmiana sposobu zarządu umownego na inny umowny, albo umownego na ustawowy - odbywa się tak samo.
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No dobrze,ale jeśli właściciele postanawiają powierzyć tylko jakiemuś podmiotowi sprawowanie zarządu nie określając zasad, to jaki w związku z tym mamy zarząd,umowny czy też ustawowy?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    postanawiają powierzyć tylko jakiemuś podmiotowi sprawowanie zarządu nie określając zasad
    Te zasady, wzajemne prawa i obowiązki są w umowie
    (Zarząd ustawowy - Możliwe są trzy rodzaje prowadzenia zarządu , własny , powierzony, sądowy)
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] romek5257:[/cite]No dobrze,ale jeśli właściciele postanawiają powierzyć tylko jakiemuś podmiotowi sprawowanie zarządu nie określając zasad, to jaki w związku z tym mamy zarząd,umowny czy też ustawowy?
    Macie zarząd powierzony, ale ustawowy:
    Art. 33. W razie powierzenia zarządu osobie fizycznej lub prawnej, w trybie przewidzianym w art. 18 ust. 1, w braku odmiennych postanowień umowy, stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozdziału.
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tzn.że wszystkie możliwe rodzaje zarządu należą do ustawowego,to co pisał owner że można zmienić zarząd umowny na ustawowy,chyba miał na myśli zarząd własny.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Nie!
    Ustawodawca dał właścicielom wolną rękę: mogą oni w drodze umowy (czyli za zgodą 100% współwłaścicieli) ustanowić dowolny sposób zarządu swoją własnością, również całkowicie odmienny od ustawowego. Umowny sposób zarządu ma nawet pierwszeństwo przed ustawowym: dopiero wówczas, jeżeli właściciele nie zdecydują się na sposób umowny, obowiązuje ich sposób ustawowy.

    Przy powierzaniu zarządu często jednak zdarza się, że umowa ogranicza się wyłącznie do stwierdzenia o powierzeniu zarządu osobie fizycznej lub prawnej, bez określania obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności zarządcy notarialnego. Ustawodawca przewidział taką sytuację w art. 33: jeżeli właściciele nie określą tego w umowie inaczej, stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 4, który określa ("na wszelki wypadek") podstawowe obowiązki i uprawnienia notarialnego zarządcy. U Was zachodzi taka właśnie sytuacja, dlatego napisałem, że macie sposób umowny (zarząd powierzony umową właścicieli), ale ustawowy, bo sami nie określiliście konkretów i przez to zadziałał "automatycznie" art. 33.
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powierzenie zarządu osobie fizycznej lub prawnej jest również określeniem sposobu zarządu,tak przynajmniej wynika z judykatury która już wiele razy orzekała w procesach z udziałem wspólnot mieszkaniowych,ale wróćmy do urególowań rozdziału czwartego gdzie dość często padają określenia zarząd lub zarządca któremu powierzono zarząd w sposób określony w Ar.18.1 jest zobowiązany itd. mi się wydaje że mimo tego że ten umowny sposób ma pierwszeństwo przed ustawowym,to tutaj wyrażnie ustawodawca narzuca właścicielom te urególowania z rozdziału czwartego,dlatego też można co najwyżej mówić tylko o niewielkiej modyfikacji tych przepisów a nie o dowolnych zapisach które niekoniecznie muszą być w zgodzie z przepisami prawa.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    [cite] romek5257:[/cite]Powierzenie zarządu osobie fizycznej lub prawnej jest również określeniem sposobu zarządu
    Oczywiście, zgadzam się z tym. Też o tym nie raz pisałem.
    Ale jeśli to określenie sposobu zarządu ogranicza się do sformułowania, że "zarząd nieruchomością wspólną powierza się panu X (albo firmie Y)", to trochę za mało, żeby można było mówić o określeniu zasad działania zarządcy itp. - wtedy ratuje nas art. 33, który odsyła do przepisów rozdziału 4.
    [cite] romek5257:[/cite]wróćmy do urególowań rozdziału czwartego gdzie dość często padają określenia zarząd lub zarządca któremu powierzono zarząd w sposób określony w Ar.18.1 jest zobowiązany itd. mi się wydaje że mimo tego że ten umowny sposób ma pierwszeństwo przed ustawowym,to tutaj wyrażnie ustawodawca narzuca właścicielom te urególowania z rozdziału czwartego,dlatego też można co najwyżej mówić tylko o niewielkiej modyfikacji tych przepisów a nie o dowolnych zapisach które niekoniecznie muszą być w zgodzie z przepisami prawa.
    Nie:
    Art. 18.3. Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.
    Dopiero wówczas obowiązują, jeśli właściciele nie określą ich inaczej w umowie.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    W zasadzie jeżeli chodzi o ścisłość to Romek ma po części rację - w końcu każdy sposób zarządu (jego określenie) jest ustawowy bo nakazany ustawą. Czy to z określeniem zasad czy bez określenia zasad w umowie, bo tak nakazuje ustawa.
    I nawet jeżeli właściciele w umowie określą dokładnie zasady sprawowania zarządu w dowolny sposób (art. 18) lub nie określą wcale to i tak każde z tych przyjętych rozwiązań ma podstawy ustawowe (UoWL). Tak samo jak podstawą zarządu wybranego jest też ustawa tyle że inny artykuł.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawowe podstawy ma tylko uprawnienie właścicieli do określenia sposobu zarządu - również innego, niż ustawowy, a nie szczegóły umownego sposobu, bo wtedy nie byłaby to swobodna umowa właścicieli.

    Ponieważ jednak właściciele rzadko korzystają z tego prawa (nie jest to zresztą takie łatwe zadanie), to najczęściej w praktyce obowiązuje ustawowy katalog praw i obowiązków notarialnego zarządcy. Umową powierza się tylko sprawowanie zarządu, a zasady sprawowania zarządu są ustawowe.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    1) Umową można powierzyć nie tylko sprawowanie zarządu ale też dokładnie określić zasady - tak nakazuje (zezwala ) ustawa.
    Te zasady mogą właściciele określić w dowolny sposób niekoniecznie opisany w UoWL.
    2) Umową można powierzyć też sprawowanie zarządu bez określania zasad - tak nakazuje (zezwala) ustawa.
    Wtedy obowiązują zasady ustawowe (rozdz. 4)
    3) Uchwałą wybiera sie zarząd wspólnoty ktorego obowiązują zasady ustawowe (rozdz.4)

    Jak wynika z (1) zasady mogą być też umowne.
    Jak wynika z (2) zasady mogą być też ustawowe

    - jako, że wszystkie te możliwości wynikają z zapisów ustawowych stąd wniosek że każdy sposób zarządu (i zasady też) jest de facto ustawowym.

    - i w tym sensie chodziło mi o ścisłość w wątpliwościach Romka - co powinno być oczywiste.
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może w sensie prawnym samo wskazanie w umowie zarządcy bez określenia zasad jest dopuszczalne,ale w sensie funkcjonalnym może być kłopotliwe,nawet kiedy przyjmiemy że wtedy ma zastosowanie Ar.33uwl to trzeba z tych urególowań rozdziału czwartego wyłączyć Ar.21 który odnosi się tylko do zarządu wybranego w trybie Ar.20uwl. Jak zresztą słusznie zauważyły sądy że uprawnienie do reprezentowania wspólnoty tutaj płynie z samej uchwały powołującej ten organ,natomiast jeśli w umowie nie będzie klauzuli dotyczacej reprezentacji,to taki zarządca nie będzie mógł np.występować w sądzie. A zważywszy na to, że wspólnota mieszkaniowa nie jest osobą fizyczną,to pełnomocnictwo takie w drodze uchwały nie jest możliwe,takie zapatrywanie przedstawił SN w uzasadnieniu uchwały CZP74/03
  • Opcje
    właściciel_1właściciel_1 Użytkownik
    edytowano maja 2011
    A co sądzicie o wyroku wrocławskiego sądu w sprawie I C 1067/10? W tej sprawie nastąpiła zmiana sposobu zarządu w sposobie podejmowania uchwał, tj. za pomocą uchwały notarialnej właściciele zmienili postanowienia art. 23 ustawy i postanowili, że uchwały są podejmowane przy 10%, a nie jak nakazuje tego ustawa 50%. Zarząd pierwotnie był powierzony developerowi w umowach kupna lokali, a następnie "zmieniony" w ten sposób jak opisałem powyżej.
    Uchwała została zaskarżona, a Sąd oddalił powództwo stwierdzając, że taki sposób zmiany jest prawidłowy.
    Więc możliwa jest zmiana sposobu zarządu bez wcześniejszego jego określania (w zakresie zmiany) w umowie na podstawie art. 18 ust. 1.
    temat opisany tutaj: http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=5038
    Komentarz edytowany właściciel_1
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem, o ile ten wyrok nie jest prawomocny należałoby się odwołać.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [cite] właściciel_1:[/cite]A co sądzicie o wyroku wrocławskiego sądu w sprawie I C 1067/10? W tej sprawie nastąpiła zmiana sposobu zarządu w sposobie podejmowania uchwał, tj. za pomocą uchwały notarialnej właściciele zmienili postanowienia art. 23 ustawy i postanowili, że uchwały są podejmowane przy 10%, a nie jak nakazuje tego ustawa 50%. Zarząd pierwotnie był powierzony developerowi w umowach kupna lokali, a następnie "zmieniony" w ten sposób jak opisałem powyżej.
    Uchwała została zaskarżona, a Sąd oddalił powództwo stwierdzając, że taki sposób zmiany jest prawidłowy.
    Więc możliwa jest zmiana sposobu zarządu bez wcześniejszego jego określania (w zakresie zmiany) w umowie na podstawie art. 18 ust. 1.
    temat opisany tutaj: http:wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=5038

    To jakaś kuriozalna głupota ten wyrok:shocked:
    Żadna uchwała nawet w obecności 10 notariuszy (obecność notariusza nie ma żadnego znaczenia) NIE MOŻE być sprzeczna z UWL!

    Następnym krokiem powinna być uchwała uchwalona przez te 10%, że do uchwalenia wystarczy jeden głos. Jakie ma znaczenie, czy ustalą 10%, czy 1%?

    Czy ktoś może zamieścić tutaj ten wyrok z uzasadnieniem?
  • Opcje
    właściciel_1właściciel_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite] Ludzie w tej wspólnocie postanowili tak sprawować zarząd.
    Nikt nie neguje, że tak zrobili, tylko zastanawiamy się, czy mogli to zrobić bez wcześniejszego ustalania sposobu zarządu w zakresie głosowania w umowie z art. 18 ust. 1.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.