Zmiana sposobu zarządzania

tajfuntajfun Użytkownik
Czy we wspólnocie w której przekształcono wszystkie lokale i które to lokale mają akty notarialne i księgi wieczyste można na podstawie art. 18.2a UoWL przeprowadzić uchwałę w obecności notariusza zmieniającą sposób zarządzania we wspólnocie, traktując zapisy zawarte w akcie notarialnym jako przyjęty wcześniej sposób zarządzania.
W każdym z aktów notarialnych jest kilka zapisów które można określić jako zapisy określające sposób zarządzania (ale mało istotne) , w tym jest zapis powierzenia zarządzania nieruchomością wspólną ( ten akurat jest ważny).Ja myślę że można. Ale chcę się upewnić.
PS. Szukam wzoru takiej uchwały.

Komentarze

  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lutego 2014
    Nie o to mi chodzi . Mnie chodzi o to czy można napisać np: dwadzieści punktów określających sposób zarządzania we wspólnocie, które np: nie muszą odpowiadać zapisom w UoWL , a odnoszą sie do tych samych spraw.
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dwadzieści punktów określających sposób zarządzania we wspólnocie, które np: nie muszą odpowiadać zapisom w UoWL, a odnoszą sie do tych samych spraw.
    - ???
    Takie zasady szkolnictwa się skompromitowały, były dobre w spółdzielniach i komunalce w minionych czasach.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano lutego 2014
    Słuchaj no tajfunie : jak nie podoba ci się jakiś wpis, to może pokaż klasę i podyskutuj, a nie usuwaj, bo to szczeniacka zagrywka
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lutego 2014
    1. Przepraszam, to nie ja zacząłęm kasowanie wpisów KubyP tylko on moich.Innych nie kasuje.
    2. Dyskusja z KubąP do niczego nie prowadzi . On po prostu tylko miesza i nic do dyskusji nie wnosi.
    ???

    Jakub napisał:
    Takie zasady szkolnictwa się skompromitowały, były dobre w spółdzielniach i komunalce w minionych czasach.
    Nie rozumie co mają jakieś "zasady szkolnictwa" do tematu.
    Mnie chodzi o określenie sposobu zarządu wspólnotą .
    Przecież powierzenie zarządzania 18.1, lub wybór zarządu 20, to nie sa jedyne i pełne formy zarządzania wspolnotą.
    Podstawową formą określenia sposobu zarządzania jest umowa pomiędzy właścicielami lokali.
    Rozwiązania ustawowe stosuje sie wtedy kiedy umowa ich nie dotyczy.
    Czy to jest jakaś archaiczna forma?
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...co mają jakieś "zasady szkolnictwa" do tematu...
    Po wykreśleniu wpisów użytkownika KubaP to w tej chwili oczywiście - nic nie mają.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]1. Przepraszam, to nie ja zacząłęm kasowanie wpisów KubyP tylko on moich.Innych nie kasuje.
    2. Dyskusja z KubąP do niczego nie prowadzi . On po prostu tylko miesza i nic do dyskusji nie wnosi.
    Oświadczam ci jak twoje wpisy w moich watkach będą sie trzymały tematu to nie będą kasowane , i ty o tym dobrze wiesz ...

    3/4 wpisów we watkach to pyskówki towarzyskie . Jak każdy autor wątku będzie pilnował porządku na 'swoim" to to forum na pewno podniesie poziom .

    Jak ktoś chce sobie pogruchać prywatnie to może wpisy wysyłać na priva ,,,,wystarczy w okienku "Wyślij wiadomośc prywatną " wpisać login adresata./
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Oświadczam ci, jak twoje wpisy w moich wątkach będą sie trzymały tematu, to nie będą kasowane
    Jeżeli nawzajem będą kasowane posty to przecież można sobie przypomnieć znaną sentencją: " I Herkules d..a, kiedy ludzi kupa". Trzeba o tym pamiętać ! :cool:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lutego 2014
    KubaP.Prosiłem żebys mi już przestał pomagać .Ale ty się ciągle wcinasz pisząc jakies nonsensy.
    Ale dobrze. Przyjmuje twoją krytykę . Posypuje głowe popoiołem ...lecz odpowiedz konkretnie na moje pytanie .
    Ja uważam że to pytanie jest ważne
    Dlaczego zadałem takie pytanie?
    Podejrzewam bowiem że w Polsce nie ma ani jednej wspólnoty w której własciciele mają określony sposób zarządzania wspolnotą na podstawie umowy lub umowy notarialnej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite] Podejrzewam bowiem że w Polsce nie ma ani jednej wspólnoty
    w której własciciele mają określony sposób zarządzania wspolnotą na podstawie umowy
    Uwierz mi na słowo, że są .
    Są to wspólnoty małe do siedmiu lokali.
    O dużych wspólnotach nie słyszałem , ponieważ (tak mi się wydaje) jest to bardzo skomplikowany podmiot przy już obowiązującym prawie zewnętrznym (UoWL)
    lub umowy notarialnej.
    te też są (art. 18.1) . Liderem takich rozwiązń są zasoby nieruchomosci wywodzace się z WAM-u
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tajfun: 1. Przepraszam, to nie ja zacząłęm kasowanie wpisów KubyP tylko on moich.Innych nie kasuje.
    A kto skasował mój wpis z tego wątku? Nie było tam żadnych słów naruszających zasady działania forum, tylko kilka pytań w celu sprecyzowania problemu
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepraszam, ale to nie ja. Napisz jeszcze raz.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W moim wpisie pytałem się, jaki jest właściwie problem postawiony w Twoim pytaniu, bo napisałeś to dla mnie niejasno. Co chcesz zmienić na co? Dlaczego w dwudziestu punktach? Czy chcesz wnieść poprawki do UWL? Czy poważyć dotychczasową uchwałę albo AN?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lutego 2014
    MarcoPolo. Opiszę dokładniej.
    Po pierwszym przekształceniu powstaje wspolnota.Pierwszy właściciel podpisuje akt notarialny. W tm akcie sa warunki sprzedaży ale powinien być także określony sposób zarządzania :
    1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
    
    Samo powierzenie zarządzania osobie cywilnej lu prawnej to nie jest całkowite określenie sposobu zarządzania nieruchomością wspólną. Można w tym akcie wpisać także inne zasady zarządzania wspolnotą np: pełnomocnictwo zarządcy do reprezentowania wspólnoty na zewnątrz , czy pełnomocnictwo do zawarcie umów na dostarczenie mediów do lokali, itp... oraz wiele innych rozwiązań.Jest to umowa notarialna i nie musi dotyczyć tylko NW. ( tak myślę)
    Taki akt podpisują wszyscy. Stanowi więc on silną prawnie umowę.
    I teraz . Na podstawie 18.2a można te zapisy zmienić. Jest to o tyle istotne że do zmiany tych zapisów nie potrzeba zgody 100% właścicieli lecz 50+ w obecności notariusza.
    I teraz wyobraź sobie że w aktach notarialnych mamy
    1. Powierzenie zarządzania osobie
    2. Dwa ,trzy ( mało istotne ) punkty. Np: właściciel zobowiązany jest przestrzegać zasad porządku domowego . itd..

    Przy pierwszym przekształceniu ,nikt nie myśli o jakichś tam zasadach zarządzania.
    Chyba że jakiś mądry zarządca.Ale po wszystkich przekształceniach i pewnym czasie można pomyśleć , o tym żeby określić w sposób pełny zarząd nieruchomością wspólną.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano lutego 2014
    Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twoje intencje, ale z tego co powyżej napisałeś wynika, że sugerujesz, by w AK lokalu było zapisane, jak może być zarządzana nieruchomość wspólna w budynku w którym jest ten lokal i jakie są prawa właściciela lokalu. Wydaje mi się to niepotrzebne, bo AN nie jest lekturą uświadamiającą właściciela na temat zarządzania nieruchomościami
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lutego 2014
    To jak rozumieć to:
    albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną,
    
    Poza tym w aktach sa zapisy dotyczące NW.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja tutaj nie widzę żadnej sprzeczności czy niejasności: AN dotyczy lokalu, który jest w jakimś budynku. Budynek może być w chwili sporządzania AN pod zarządem gminy(spółdzielni, agencji ....., ) a w przyszłości można to aktem notarialnym zmienić. Tak np. jak przy wyodrębnianiu budynków z zasobów spółdzielni i przechodzenia pod zarząd właścicielski (tzw "powstawanie wspólnot"). Zwołuje się zebranie właścicieli i uchwala się uchwałę w obecności notariusza o zmianie sposobu zarządu. Nie da rady zapisać w AN wszystkich możliwości, regulaminu porządku domowego itd
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano lutego 2014
    tajfun:
    ...Samo powierzenie zarządzania osobie cywilnej lu prawnej to nie jest całkowite określenie sposobu zarządzania nieruchomością wspólną. Można w tym akcie wpisać także inne zasady zarządzania wspolnotą
    Na podstawie 18.2a można te zapisy zmienić. Jest to o tyle istotne że do zmiany tych zapisów nie potrzeba zgody 100% właścicieli lecz 50+ w obecności notariusza.
    Nie - to jest błędny wniosek - na podstawie art. 18 ust. 2a można zmienić tylko i wyłącznie określony sposób sprawowania zarządu, czyli np. z powierzonego firmie na wybierany spośród właścicieli natomiast uchwała części właścicieli nie może zmieniać samych zasad jeżeli były określone bardziej szczegółowo (art 18 ust.1) lub nieokreślone czyli obowiązują zapisy ustawowe (rozdziału IV).
    Polecam w podobnej sprawie dokładną lekturę poniższego orzeczenia, którego najistotniejszy fragment przytaczam:
    "...Mając na względzie poczynione powyżej rozważania, należy zauważyć, że powierzając zarząd osobie prawnej, właściciele lokali mogli następnie w drodze uchwały zaprotokołowanej przez notariusza zmienić zarządcę lub z niego zrezygnować, decydując się na określony w cytowanej ustawie zarząd, co też uczynili zaprotokołowaną przez notariusza uchwałą nr 2/2003 z dnia 24.04.2003 r. Nie mogli natomiast zmienić sposobu zarządu nieruchomością wspólna w zakresie, w jakim nie uregulowali konkretnych kwestii w umowie, o której mowa w art. 18 ust. 1 u.w.l., bowiem - co już wyżej wskazano - do kwestii nieuregulowanych inaczej w umowie należy stosować przepisy rozdziału 4 u.w.l., zaś uchwałą zaprotokołowaną przez notariusza można jedynie zmienić lub ewentualnie rozwiązać umowę zawartą wcześniej przez wszystkich właścicieli lokali, natomiast nie można taką uchwałą ustalić sposobu zarządu nieruchomością wspólną, jeśli wcześniej nie została zawarta przez wszystkich właścicieli lokali umowa z art. 18 ust. 1 u.w.l.
    Skoro zatem w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali ani w żadnej innej późniejszej umowie właściciele lokali nie uregulowali innego niż określony w art. 23 ust. 1 u.w.l. trybu podejmowania uchwał, nie mogli oni tego trybu, w tym sposobu głosowania, określić uchwałą zaprotokołowaną przez notariusza, bowiem - co już kilkakrotnie podkreślano - uchwała taka może tylko zmieniać już ustalony sposób zarządu nieruchomością wspólna w danej materii, natomiast nie może go ustalać.
    Na uwzględnienie zasługiwał zatem podniesiony w apelacji zarzut naruszenia art. 18 ust. 1 u.w.l. przez jego błędną wykładnię, co w konsekwencji skutkowało koniecznością uchylenia zaskarżonej uchwały nr 1 z dnia 10.06.2010 r. jako sprzecznej z prawem, tj. z przepisem art. 18 ust. 1 u.w.l...- Wyrok z dnia 26 października 2011 r., Sąd Apelacyjny we Wrocławiu sygn. akt I ACa 953/11"
    http://wspolnota.net.pl/orzecznictwo-sadowe/zmiana-sposobu-zarzadu-wynagr-zarzadu-sprzecznosc-uchwal-t7547.html
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No Jakub, Szacun, jak to wy mówicie. Sprawa jest jasna , Można zmienic tylko to co zostało zapisane.Nic nie mozna uchwałą dopisać. Trudno, uhaha.
    Dzięki.
    "Chociaż też mógłbym powiedzieć. Przecież to nie dotyczy mojej wspólnoty."
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...jak to wy mówicie...
    Proszę mnie nie mieszać do "onych" bo ja jestem po "drugiej stronie barykady".
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Jakub:[/cite]
    ...jak to wy mówicie...
    Proszę mnie nie mieszać do "onych" bo ja jestem po "drugiej stronie barykady".
    Nie miałem na myśli forum tylko pokolenie. Nie gniewaj sie.
    A swpja drogą musze sie bliżej przypatrzeć ,kto jest po jakiej stronie "barykady".
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uchwała o zmianie sposobu zarządu nieruchomością wspólną może dotyczyć tylko takich spraw, które właściciele określili uprzednio w umowie, ponieważ służy wyłącznie do tego, aby „zmieniać już ustalony sposób zarządu nieruchomością wspólną w danej materii, natomiast nie może go ustalać” skonstatował Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 26 października 2011 r., sygn. akt: I ACa 953/11 (niepubl.). Powyższa wykładnia art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali wrocławskiego sądu apelacyjnego jednoznacznie wskazuje, że odejście od ustawowego sposobu zarządu i przejście na inny model zarządzania zawsze wymaga umowy, czyli zgody wszystkich właścicieli lokali, nawet w tzw. dużej wspólnocie mieszkaniowej.

    Więcej na ten temat w artykule: Ustalenie sposobu zarządu wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/80-sposob-zarzadu/1378-ustalenie-sposobu-zarzadu-wymaga-zgody-wszystkich-wlascicieli-lokali
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.