księgowość

Hej.
Spółdzielni mieszkaniowa, 24 lokale, chcemy przekształcić w spólnotę mieszkaniową. Pierwszym krokiem w planach jest, aby wszyscy mieli założoną księgę wieczystą... Ale co w przypadku kiedy, ktoś nie zrobi tej księgi wieczystej, a większość członków przegłosuje (3/4 głosów) o przekształceniu? Czy taka osoba może "wstrzymać" przekształcenie lub czy będzie inny scenariusz?
I drugie pytanie: czy możemy spośród nas wybrać zarządcę, a do rachunkowości wynająć księgową/biuro rachunkowe?

Komentarze

 • Opcje
  Grafen2Grafen2 Użytkownik
  A zapoznałeś się z ustawą o własności lokali ? bo zdaje sie ten tekst jest Wam obcy skoro zadajesz takie pytania.
  Czy procedura uwłaszczeniowa została zakończona ? (przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu w prawo własności ....)
  Czy w katastrze sa pozakładane karty lokakali ?
 • Opcje
  gabgab Użytkownik
  Trzeba przeczytać ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.
  Decydować mogą tylko właściciele lokali, których udziały wynoszą ponad 50 %. Spółdzielczo- własnościowe czy spółdzielczo-lokatorskie to nie własność, choć na to pierwsze prawo do lokalu można założyć KW.
 • Opcje
  TomronTomron Użytkownik
  Jeśli jest większość właścicieli (lokali wyodrębnionych we własność) można powołać wspólnotę poprzez podjęcie uchwały. Wspólnota w budynku spółdzielni nie powstaje z mocy prawa chyba, że wszystkie lokale są własnościowe. Chyba w tej sytuacji lepiej jest skorzystać z pomocy prawnika przy przekształceniu A jeśli chodzi o biuro to polecam konatkt z nimi https://tactis.pl/
 • Opcje
  gabgab Użytkownik
  A ja odradzam to biuro.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.