Problem z ładowarką do auta elektrycznego w garażu podziemnym - sąsiad blokuje instalację

Chciałbym się podzielić pewnym problemem, z którym borykam się od dłuższego czasu. Mamy mieszkańca, który zgłosił chęć zamontowania ładowarki do swojego samochodu elektrycznego w garażu podziemnym. Cała sprawa wydawała się prosta – zgromadzone zostały wszystkie niezbędne dokumenty: ekspertyzy techniczne, analizy obciążenia instalacji, zgodność z przepisami przeciwpożarowymi, pełna dokumentacja techniczna. Mieszkaniec pokrywa również koszty związane z montażem i przyszłą eksploatacją.

Problem polega na tym, że jeden z sąsiadów jest kategorycznie przeciwny tej inwestycji. Argumentuje to potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, choć – jak wspomniałem – wszystkie przepisy są spełnione, a instalacja została zaprojektowana zgodnie z normami.

Pytanie do Was: jak wygląda to prawnie lub czy macie z tym doświadcznieZ tego, co wiem, ładowarki do aut elektrycznych stają się coraz bardziej powszechne i są wspierane. Czy sąsiad może skutecznie zablokować taką instalację w garażu podziemnym? Czy potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości? A może jedynie częściowa, a może to wystarczy, że dokumenty techniczne są w porządku i można po prostu realizować tę inwestycję?

Czy ktoś z Was miał podobną sytuację i wie, jak ją najlepiej rozwiązać?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i rady!

Komentarze

  • Opcje
    Według przepisów zarząd jeśli cała dokumentacja się zgadza nie ma prawa odmówić nawet wbrew sprzeciwowi mieszkańca montażu ładowarki. Tylko pytanie czy chłop nie zacznie przecinać kabli :D
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Piotr Zimowicz napisał użytkownik: »
    Problem polega na tym, że jeden z sąsiadów jest kategorycznie przeciwny tej inwestycji. Argumentuje to potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, choć – jak wspomniałem – wszystkie przepisy są spełnione, a instalacja została zaprojektowana zgodnie z normami.

    A co z olicznikowaniem tej instalacji .... ona będzie służyć tylko jednemu WL.


    Piotr Zimowicz napisał użytkownik: »
    Z tego, co wiem, ładowarki do aut elektrycznych stają się coraz bardziej powszechne i są wspierane. Czy sąsiad może skutecznie zablokować taką instalację w garażu podziemnym?

    Może . Ile lokali ma ta WM?
    Aha, zapoznaj się z treścią ustawy o własności lokali
  • Opcje
    blazej_hblazej_h Użytkownik
    edytowano 8 października
    Ustawa nie rozwiązuje wprost problemu. Tylko pośrednio.

    Bez względu na formę prawną utworzenia hali garażowej jeden sąsiad nie ma prawa veta. Jeżeli zarząd nie wie co robić to:

    W układzie gdy hala jest wyodrębnionym samodzielnym lokalem użytkowym, decyduje większość jej współwłaścicieli.
    Jeżeli hala nie jest lokalem wyodrębnionym - jest pomieszczenie wspólnym. Wtedy formalnie najwłaściwszą byłaby uchwała przegłosowana większością właścicieli wszystkich lokali.
    Tak się robi gdy jeden sąsiad próbuje vetować, a zarząd nie wie co robić.
    Komentarz edytowany blazej_h
  • Opcje
    Zapraszamy do kontaktu. Mamy rozwiązanie na tego typu problemy :)

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.