Sprzedaż garażu przynależnego w spółdzielni

Chciałbym kupić garaż w spółdzielni mam swój lokal wyodrębniony i KW, sąsiad ma spółdzielcze własnościowe z przynależnym garażem, notariusz odmówił podpisania aktu. Co powinniśmy zrobić żeby garaż prawnie przeszedł na mnie?

Komentarze

  • Opcje
    Przekształcić garaż w prawo własności. Jako odrębny lokal będzie można nim obracać . Bez udziału SM nie obędzie się.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Przekształcenie nic nie da jeśli garaż jest pomieszczeniem przynależnym. Za zgodą spółdzielni trzeba podzielić spółdzielczo- wlasnościowe prawo do lokalu na dwa prawa. Prawo do mieszkania i prawo do garażu. Spółdzielczo własnościowe prawo do garażu mozna sprzedać każdemu, niekoniecznie członkowi spóldzielni. Ale spółdzielnia może się nie zgodzić na podział.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano 16 października
    gab napisał użytkownik: »
    Przekształcenie nic nie da jeśli garaż jest pomieszczeniem przynależnym. .

    No tak. Są osoby, które nie rozumieją słowa PRZEKSZTAŁCIĆ w prawo własności.
    Przekształcenie jest to wyodrębnienie z masy SM lokali i ustanowienie odrębności własności.
    Przekształcenie – polega na zmianie formy prawnej lokalu. Przekształcenie służy dostosowaniu formy prawnej jaka ma miejsce współcześnie.

  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    Są osoby,które piszą co wiedzą. Choć rzadko wiedzą o czym piszą.
    Odsyłam do uwl i definicji pomieszczenia przynależnego.
    Przekształcenie na wlasnośc niczego nie załatwi, bo nadal garaż będzie pomieszczeniem przynależnym.
    I trzeba będzię podzielić na dwa lokale: mieszkalny i użytkowy (-garaż) p. I założyc dwie KW. Jedną przy przeksztłaceniu na całosć, drugą po podziale na garaz. Ale znów jest jeden myk. Jeśli nueruchomość jest pod zarządem spółdzielni, spółdzielnia może brudzic.
    To po co przekształcać, jak można podzielić prawo i potem właściciel prawa do garażu , jak będzie chciał, przekształci we wlasnosć.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano 16 października
    gab napisał użytkownik: »
    Są osoby,które piszą co wiedzą. Choć rzadko wiedzą o czym piszą.
    Odsyłam do uwl i definicji pomieszczenia przynależnego.
    Przecież to jest SM i UoWL nie ma zastosowania .... zależy od operatu samodzielności lokali, jaki ma wykonany SM.
    To Zarząd SM decyduje czy lokal mieszkalny i garaż przekształci łącznie czy odrębnie .
    Nie spotkałem się, aby takie sprzedaże w SM miały miejsce, bo one działają na innych zasadach niż WM.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano 16 października
    Grafen2 Twoja ignorancja jest porażająca. Mądrzysz się na temat, o którym masz nikle pojęcie.
    Przeczytaj sobie ustawę o spółdzielniach mieszkaniiwych.
    Art. 2. 1. Lokalem w rozumieniu ustawy jest samodzielny lokal mieszkalny,
    a także lokal o innym przeznaczeniu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia
    24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048 oraz z 2023 r. poz.
    1688)

  • Opcje
    gab napisał użytkownik: »
    Grafen2 Twoja ignorancja jest porażająca. Mądrzysz się na temat, o którym masz nikle pojęcie.
    Przeczytaj sobie ustawę o spółdzielniach mieszkaniiwych.
    Art. 2. 1. Lokalem w rozumieniu ustawy jest samodzielny lokal mieszkalny,
    a także lokal o innym przeznaczeniu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia
    24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048 oraz z 2023 r. poz.
    1688)



    No i co z tego ... to obowiązuje już po przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
    Bucu .

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.