Zbieranie głosów
tomek -K
Użytkownik
Właściciele wspólnoty mieszkaniowej a nie zarząd ,postanowili zbierać indywidualne głosy o nieudzielenie absolutorium dla zarządu wspólnoty jeszcze przed zebraniem podsumowującym 2008 rok ,czy takie działanie jest niezgodne z prawem. Zaznaczm ,że na 48 mieszkań ,11 z nich nalezy do Urzędu Miasta a pozostałe 37 ma właścicieli ,wynikiem tego działania było oddanych 24 głosów ,w tym 23 za nieudzieleniem absolutorium a 1 wstrzymał się od głosu ,pozostali właściciele mogli wypowiedzieć się na zebraniu jednak zarząd stwierdził ,że jest to niezgodne z prawem .Czy zarząd ma rację ,co powinniśmy zrobić żeby osiągnąć zamierzony cel.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Proszę poradzić jak powinniśmy postąpić żeby było zgodne z prawem ,czy oświadczenie woli właścicieli posiadających 1/5 udziałów (20%) (żądanie)doprowadzi do tego że głosowanie odbędzie się wg.zasady 1 właściciel - 1 głos.
Może tak proszę o kolejnoć działań które mają doprowadzić do odwołania zarządu .pilne
Jeżeli spełnione są przesłanki wynikające z w/w przepisu oświadczenie woli właścicieli doprowadzi do głosowania według powyższej zasady.
O przebiegu zebrania decydują właściciele - wybierają przewodniczącego (zebranie może prowadzic właściciel), przyjmują porządek obrad.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani odwołaniem zarządu - proszę poddac taką uchwałę pod głosowanie.
"Dodatkowo należy zaznaczyć, że w myśl dokonanej w niniejszej sprawie wykładni, wbrew temu, co wywodzi skarżący, ustawa nie wymaga przedstawienia osobnego wniosku (żądania) w przedmiocie zmiany sposobu głosowania, ani jakiejś szczególnej formy dla złożenia oświadczenia właścicieli w tej sprawie. Skoro tak, posłużyć się należy ogólną regułą z art. 60 k.c., według której może być ono złożone w każdy sposób, który ujawnia wolę składających je podmiotów w sposób dostateczny. Nie ulega wątpliwości, że w zebraniu uczestniczyli właściciele dysponujący wymaganą ilością udziałów i oni to podpisali się na liście zamieszczonej pod tekstem uchwały nr 2 (k. 9). Z zeznań wszystkich słuchanych mieszkańców - właścicieli wynika, że wniosek taki był zgłoszony i przegłosowany, co koresponduje z treścią protokołu. Jeśli nawet nie dokonano tego według jakiejś sformalizowanej procedury, nie powoduje to nieskuteczności podjętych czynności. Ta uchwała i wszystkie następne zapadały w sposób uregulowany w art. 23 ust. 2a ustawy, zgodnie z wolą głosujących, co już samo w sobie daje jej jasno wyraz" (por. wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 15.02.2006 r., sygn. akt: I ACa 778/05).
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3.04.2008 r. (sygn. akt: II CSK 605/07) orzekł, że żądanie to "aby spowodowało przejście z udziałowego głosowania na głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, w swej treści musi zawierać zapis jakich konkretnie uchwał dotyczy. Właściciele winni więc skonkretyzować przedmiot głosowania, w przeciwnym razie nie będzie możliwe uznanie skuteczności takiego żądania".
W orzecznictwie występują więc pewne rozbieżności interpretacyjne, dlatego z ostrożności, proszę sprecyzować nad jakimi uchwałami będziecie Państwo głosować według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos.
Natomiast na podstawie uchwały można wprowadzić zasadę głosowania 1:1 nad konkretnymi sprawami. taka uchwała może być podjęta w każdej chwili na żądanie właścicieli.
Kwestia absolutorium - porządek obrad zebrania rocznego musi zawierać pewne elementy określone w uwl czyli między innymi absolutorium. Jeśli właściciele nie udzielą absolutorium to bezsensem jest kolejna uchwała o nieudzieleniu absolutorium (tak wynika z postu - że właściciele chcą podejmować uchwałę o nieudzieleniu absolutorium). Ogólnie uchwała o nieudzieleniu absolutorium nie ma najmniejszego znaczenia i żadnej mocy sprawczej jeśli po niej nie będzie podjęta kolejna uchwała o odwołaniu zarządu. Wtedy przydaje się uchwałą o nieudzieleniu absolutorium - w uchwale odwołującej zarząd można podać że powodem odwołania jest nieuzyskanie absolutorium. Do niczego innego ta uchwała o absolutorium nie służy. Może dochodzić nawet do takich paradoksalnych sytuacji że np. przez 20 lat są uchwały o nieudzieleniu absolutorium i wszystko jest po staremu. ;p