kubatura?

pawel_38pawel_38 Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam. W naszym bloku na poddaszu, rzeczoznawca pomiejszył mieszkanie (45m2) o 50% i tak zostało zapisane w akcie notarialnym (22,5m2). Czy naliczanie C.O. powinno być od 45, czy 22,5 m2, czy też od kubatury, i w jaki sposób?

Komentarze

  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kubatura lub powierzchnia, jeżeli lokale nie są opomiarowane. Decyzję jak naliczać (czy według powierzchni czy kubatury) podejmują współwłaściciele uchwalając regulamin rozliczeń ciepła. Zapoznaj się z całym art. 45a prawa energetycznego.

    pkt.8 art 45a:
    Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części dotyczącej:
    1) ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:
    a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych:
    - wskazania ciepłomierzy,
    - wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności,
    - powierzchnię lub kubaturę tych lokali
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli zdecydowano się na rozliczanie ryczałtowe, to oczywiście z powierzchni 22,5 m2 lub z kubatury wynikającej z powierzchni 22,5 m2.
    W sytuacji, gdy mamy do czynienia z lokalami na poddaszach, a więc z sufitami skośnymi, bardziej właściwym wydaje się jednak rozliczanie z kubatury, a nie z powierzchni. Ta druga metoda ma sens, gdy wszystkie lokale na wszystkich kondygnacjach mają mniej więcej tę samą wysokość. Ten sam problem pojawia się w przypadku wyższych parterów.

    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.