Pojęcie zarządcy nieruchomości a administratora nieruchomości

W ustawie uwl raczej trudno znaleźć słowo administrator. W zasadzie pada zawsze stwierdzenie ,,zarząd lub zarządca nieruchomości któremu zarząd powierzono zgodnie z art 18.....
Te dwie funkcje nie są tożsame i zdecydowanie różnią się jeżeli chodzi o zakres działania decyzyjność i odpowiedzialność. Administrator to nie to samo co Zarządca.
Czy umowa o administrowanie i co za tym idzie oplata za te usługi ujęta w waszych planach gospodarczych wpisana jest jako wynagrodzenie administratora czy wynagrodzenie zarządcy ? Pytam bo to różnie wygląda.... Umowę zazwyczaj wspólnota ( zarząd) podpisuje z firmą profesjonalną czyli zarządcą nieruchomości z licencją ( do roku 2014) który w swych zasobach posiada administratorów i taki administrator zajmuje się sprawami tej wspólnoty. W tytule takiej umowy jest ,, ....o administrowanie nieruchomością. Nie mniej jednak zapis w planie gospodarczym, ,,wynagrodzenie zarządcy,, nie odnosi się w tym przypadku do sposobu zarządzania nieruchomością, jeżeli jest zarząd bo nie może, odnosi się tylko do ustalenia wysokości opłaty dla firmy z którą podpisano umowę. Z kolei jeżeli zarządca nieruchomości zostaje wybrany zgodnie z art 18 zapis o wynagrodzeniu odnosi się bezpośrednio do niego i odzwierciedla w tym przypadku sposób zarządzania nieruchomością. W takim przypadku nie mamy zarządu bo funkcję tę pełni zarządca nieruchomości.
Do poduszki znalezione tu i tam pozdrawiam :)
Zarządzanie a administrowanie nieruchomościami :
Administrowanie nieruchomościami a zarządzanie to wbrew pozorom dwie różne funkcje. Nie są to pojęcia tożsame, ponieważ oznaczają coś zupełnie innego. Najogólniej rzecz ujmując, zarządzanie obejmuje obowiązek podejmowania najważniejszych decyzji dotyczących obsługiwanej nieruchomości. Z kolei administrowanie nieruchomościami polega na bieżącej obsłudze obiektu.
Czym różni się zarządzanie od administrowania?
Różnice pomiędzy administrowaniem a zarządzaniem nieruchomościami widoczne są przede wszystkim w polskim prawie. Określenie administrowania pojawia się w nim sporadycznie lub w ogóle. Zawężenie roli administratora na przykładzie Ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazał Sąd Najwyższy w swoim wyroku z dnia 19 stycznia 2006 roku.
W uzasadnieniu sędziowie podali, że administrowanie nieruchomościami wprawdzie zawiera się w zarządzaniu, ale oznacza przede wszystkim czynności, jakie wykonywane są w celu opieki nad nieruchomościami. Wśród głównych prac administracyjnych wymienia się sprzątanie na terenie nieruchomości, pobieranie opłat czynszowych, monitorowanie i usuwanie awarii.
Dlaczego administrator to nie to samo co zarządca nieruchomości?
Zarządca nieruchomości często jest mylnie definiowany z administratorem. Główne różnice między nimi wynikają z kompetencji obu stanowisk. Zarządca nieruchomości ma te same obowiązki co administrator, jednak jego możliwości podejmowania decyzji wykraczają znacznie dalej. Co istotne, najczęściej o roli zarządcy mówi się w przypadku zarządzania nieruchomościami komercyjnymi. Natomiast w przypadku wspólnot mieszkaniowych rozróżnia się oba stanowiska. Można więc powiedzieć, że rola zarządcy jest rozwinięta o dodatkowe zadania i kompetencje roli administratora, która związana jest z odpowiedzialnością prawną.
Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?
Zarządzanie nieruchomościami jest pojęciem zdecydowanie szerszym niż administrowanie nieruchomościami. Przede wszystkim składa się na nie podejmowanie wszystkich ważnych decyzji odnośnie danej nieruchomości. Jednostką, która jest odpowiedzialna za ich realizację jest zarządca, czyli profesjonalista wybrany do tego celu przez wspólnotę mieszkaniową lub mianowany przez firmę na zlecenie usługi zarządzania nieruchomościami.
Czynności, jakie leżą w obowiązkach takiego pracownika to między innymi dbanie o dobry stan techniczny budynku, planowanie remontów i prac konserwacyjnych, współpraca z podmiotami zewnętrznymi, które realizują zadania w obrębie obiektu, pilnowanie terminów płatności i prowadzenie księgowości.
Zarządca nieruchomości ma również prawo do reprezentowania interesów wspólnoty mieszkaniowej lub właściciela budynku przed organami administracji państwowej, sądami i innymi instytucjami. Może także przygotowywać umowy i negocjować ich warunki. Głównym celem zarządcy jest więc utrzymanie obiektu w stanie niepogorszonym i zapewnienie mu jak najlepszych warunków do rozwoju w przyszłości.


Komentarze

  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    edytowano 2 kwietnia
    Z zasady różnica między zarządzaniem a administrowaniem jest taka, że w trakcie zarządzania PODEJMUJE się decyzje, a przy administrowaniu WYKONUJE się decyzje .
    Wielu "Zarządców" o tym nie wie .
  • Opcje
    ŻabaŻaba Użytkownik
    Dlatego kiedy jest zarząd z art 20 nigdy nie ma dodatkowo zarządcy tylko administrator, jeżeli zarząd podpisze umowę z firmą zewnętrzną. Zarząd nie przestaje ani na moment być zarządem, nie może istnieć w jednej wspólnocie zarząd wraz z zarządcą. Zarząd wspólnoty nie może w żadnej umowie przekazać zarządzania wspólnotą ponieważ jest to zmiana sposobu zarządzania nieruchomością wymagającą uchwały mieszkańców zaprotokołowanej przez notariusza, kiedy to nastąpi i wspólnota podejmie taką decyzję i powierzy w takiej uchwale zarządzanie nieruchomością zarządcy, zarząd wspólnoty nie istnieje.
    Często można się spotkać z zapisem w zwykłej umowie zleconej podpisanej przez zarząd z firmą która oczywiście może być profesjonalna, który mówi o powierzeniu zarządu. Totalna bzdura, zarząd może tylko podpisać umowę na administrowanie nieruchomością czyli jak słusznie zauważył Grafen 2 chodzi tu o decyzyjność. Wielu zarządców wykorzystuje niewiedzę i nigdy de facto nie będąc zarządcą danej wspólnoty tylko administratorem, działa na zasadach zarządcy nieruchomości z art 18 .1, choć nie mają do tego prawa.
  • Opcje
    Grafen2Grafen2 Użytkownik
    Ja bym nie używał określenia "uchwały mieszkańców", bo mieszkańcy nie podejmują uchwał we WM.
  • Opcje
    ŻabaŻaba Użytkownik
    ,,Ja bym nie używał określenia "uchwały mieszkańców", bo mieszkańcy nie podejmują uchwał we WM"
    No tak uchwały są oczywiście podpisywanie przez współwłaścicieli nieruchomości bo nie każdy mieszkaniec WM jest współwłaścicielem
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.