Ocieplanie budynku
ciucia
Użytkownik
Witam Moje pytanie brzmi następująco:
Kto powinien ocieplać blok jeżeli 19 mieszkań jest wykupionych a 1 nie??
Wspólnota czy nadal należy to do obowiązków MZK?????
Kto powinien ocieplać blok jeżeli 19 mieszkań jest wykupionych a 1 nie??
Wspólnota czy nadal należy to do obowiązków MZK?????
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Decyzje podejmują właściciele 20 lokali (19 + 1). Niewykupiony lokal - właścicielem jest nadal gmina.
Informacja z CodziennikPrawny.pl - strony Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiada na pytanie czym jest wspólnota mieszkaniowa.
Wykupując mieszkanie od gminy lub nabywając je od dewelopera, stajemy się jego właścicielami i jednocześnie członkami wspólnoty mieszkaniowej.
Wspólnota mieszkaniowa powstaje zawsze w budynkach, w których jest wiele lokali, a pierwotny właściciel, czyli np. deweloper lub gmina, sprzeda pierwszy z nich. Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa w momencie wyodrębnienia w budynku własności pierwszego lokalu. Tylko w budynkach spółdzielczych wspólnota powstaje dopiero po przejściu na własność ostatniego mieszkania lub lokalu użytkowego.
Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa w każdym budynku, w którym lokale mieszkalne stanowią własność więcej niż jednego podmiotu. Właściciel mieszkania jest automatycznie członkiem wspólnoty mieszkaniowej, niezależnie od tego, czy jest to zgodne z jego wolą, czy też nie. Wspólnota mieszkaniowa decyduje o wszystkich najważniejszych sprawach, dotyczących nieruchomości wspólnej (nieruchomość wspólną stanowi grunt, na którym znajduje się budynek oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali). Wspólnota decyduje m.in. o tym, jaki podmiot zarządza (administruje) nieruchomością, jaka jest wysokość zaliczek, płaconych przez właścicieli co miesiąc na pokrycie kosztów zarządu, jakie remonty będą przeprowadzane itp. Przynajmniej raz w roku, do końca pierwszego kwartału, powinno odbyć się zebranie wspólnoty mieszkaniowej, na którym wszystkie najistotniejsze decyzje podejmowane są w formie uchwał. Każdy właściciel może zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej do sądu w terminie 6 tygodni od daty jej podjęcia.
Wspólnota może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Wspólnota mieszkaniowa nie jest wyposażona w osobowość prawną. Posiada natomiast zdolność sądową, a więc zdolność do występowania w procesie cywilnym w charakterze strony. Pozwala to na samodzielne występowanie w postępowaniu sądowym wspólnoty mieszkaniowej, bez potrzeby angażowania w to postępowanie ogółu tworzących ją właścicieli. Również w trakcie sporu pomiędzy właścicielem lokalu, a wspólnotą mieszkaniową, właściciel nie musi pozywać pozostałych właścicieli lokali, lecz wystarczy, że pozwie wspólnotę mieszkaniową.
Poszczególni właściciele odpowiadają za zobowiązania wspólnoty tylko do wysokości swojego udziału w nieruchomości wspólnej.
współwłasność - współdecyduję o swojej współwłasności (udział w akcie notarialnym określa jak duża jest współwłasność a tym samym moje współdecydowanie)
Ma również obowiązki jako własciciel (a właściwie reprezentant właściciela, bo pewnie tak jest w tym mieście).
Chodziło mi dokładnie o ten kontekst, który poruszyła ciucia.
Tym bardziej że dokładna odpowiedź na pytanie ciuci powinna brzmieć:
ani jedno ani drugie tylko... wykonawca budowlany.
Jeżeli wspólnota podejmuje się takiej inwestycji (ocieplenia budynku), to zarządca - w zależności od treści umowy o zarządzanie - może mieć w związku z nią pewne obowiązki.