Deweloper nie zaliczył górnego poziomu do powierzchni mieszkania

PrestidigitatorPrestidigitator Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam! Mamy taki przypadek z deweloperem, który nie uwzględnił niektórych powierzchni użytkowych budynku i nie włączył ich do powierzchni całkowitej. Chodzi o to, że deweloperowi długo nie schodziły ostatnie dwupoziomowe mieszkania, było takich kilka, pozostałe mieszkania były jednopoziomowe. Wymyślił więc, że sprzeda je w cenie dolnego poziomu. Po podpisaniu aktów notarialnych okazało się jednak, że powierzchnie górnych poziomów nie zostały uwzględnione w powierzchni użytkowej całkowitej i udziały poszczególnych właścicieli liczone są na podstawie powierzchni mieszkań jednopoziomowych, powierzchni dolnych poziomów mieszkań dwupoziomowych (bez powierzchni górnego poziomu) i oczywiście powierzchni garaży. Jaka jest tu odpowiedzialność dewelopera? Czy podobny błąd wystąpi w przypadku mieszkań z antresolą, których powierzchnie uwzględniają tylko poziom podstawowy?
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2010
    Jak opisano przedmiot umowy w akcie notarialnym, czy wskazano rzeczywiście zajmowaną powierzchnię, czy określono liczbę i rodzaj rzeczywiście zajmowanych pomieszczeń, czy tylko tych, które położone są na dolnym poziomie?
    Jeżeli w umowie sprzedaży uwzględniono wszystkie pomieszczenia, ale niewłaściwie naliczono udziały ( a nawet powierzchnię), to sprawa wydaje się być oczywista - umowa jest nieważna w części dotyczącej określenia wielkości udziału (powierzchni) w pozostałym zakresie pozostaje wiążąca. Ale należy te braki uzupełnić i ponownie stanąć do aktu z deweloperem. Jeżeli jednak w umowie nie wymieniono nawet wszystkich pomieszczeń ( w tym również z górnego poziomu), to rzeczywiście jest to problem. Moim zdaniem nie nastąpiło przeniesienie prawa własności i obecnie to część nieruchomości wspólnej. Ocena stanu faktycznego wymaga analizy dokumentów, w szczególności treści umowy sprzedaży, ale także i umowy deweloperskiej.

    Pomocne orzecznictwo:
    Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 14.03.2002 roku w sprawie o sygn. IV CKN 896/00 (ISNC 6/03, poz. 81), stwierdził, że wadliwe określenie wielkości udziałów właścicielowi lokalu w nieruchomości wspólnej, dokonane w umowie wyodrębnienia i sprzedaży lokali, nie powoduje nieważności całej czynności, lecz tylko nieważność postanowień dotkniętych wadą.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Celem wykonania obmiarów deweloper musiał obliczyć powierzchnię użytkową stosując odpowiednią normę PN-70/B-02365 lub PN - ISO 9836:1997

    Zasadnicze różnice między PN to:
    -obmiar według PN-70/B-02365 wykonuje się na poziomie 1 m nad podłogą i w stanie surowym (tzn. bez tynków i okładzin), natomiast wg PN-ISO 9836 na poziomie podłogi i w stanie całkowicie wykończonym,
    -wnęki w ścianach o powierzchni powyżej 0,1 mkw dolicza się do powierzchni pomieszczenia - wg PN-70/B-02365, natomiast wg PN-ISO 9836 - nie dolicza się,
    -według PN-70/B-02365- powierzchnia ze skośnym sufitem - oblicza się wg wysokości - o wysokości pow. 2,20 m i większej liczy się w 100%, o wysokości od 1,40 m do 2,20 m liczy się w 50%, poniżej 1,4 m nie wlicza się;
    -według PN-ISO 9836 liczy się w całości zgodnie z powierzchnią podłogi, ale dzieli się na część o wysokości 1,9 m i więcej oraz na część o wysokości poniżej 1,9 m, ale tą można zaliczyć wyłącznie do powierzchni pomocniczej,
    -według PN-70/B-02365 powierzchnie zewnętrzne (balkony, loggie) nie zamknięte ze wszystkich stron, ale dostępne z danego pomieszczenia nie wlicza się do powierzchni pomieszczenia,
    -według PN-ISO 9836 dolicza się do powierzchni pomieszczenia, wykazując oddzielnie: powierzchnie nie nakryte (balkony) i powierzchnie nakryte (loggie).


    w kwestii dokonywania pomiarów powierzchni lokali panuje bałagan prawny i możliwe jest stosowanie dwóch uregulowań, tj. PN-70/B-02365 z 30 czerwca 19970 r. oraz PN-ISO 9836-1997 z 28 października 1997 r., które różnią się między sobą, gdyż według pierwszej normy pomiaru dokonuje się metr nad podłogą, w stanie surowym tzn. bez tynków i okładzin wykonywanych na miejscu, natomiast według drugiej normy - na poziomie podłogi w stanie całkowicie wykończonym, przy czym żadna z powyższych norm nie jest wskazana do obowiązkowego stosowania, stąd decyzja o wyborze normy należy do umawiających się stron.
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A69184A9AE

    Odwołując się do Polskiej Normy należy wskazać na dwie normy, które pozwalają obliczać powierzchnię użytkową budynku PN - 70/B-02365 i PN - ISO 9836:1997. Według polskiej normy PN-70/B-02365 powierzchnia użytkowa budynku - to powierzchnia pomieszczeń służąca do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku (lub jego wydzielonej części) - na wszystkich kondygnacjach. Norma ta nie została zaliczona do tzw. norm obowiązkowych przewidzianych w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 marca 1999 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm (Dz. U. z 1999 r. Nr 22, poz. 209). Z kolei norma PN ISO 9836:1997 zatytułowana "Właściwości użytkowe w budownictwie. Określenie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych" zawarta w poz. 107 załącznika do ww. rozporządzenia obowiązywała tylko w zakresie ustalonym w pkt 5.2.2 normy, czyli przy ustalaniu kubatury budynku. Według tej normy powierzchnia użytkowa to część powierzchni kondygnacji netto (czyli powierzchni ograniczonej przez elementy zamykające, obliczanej dla wymiarów budynku w stanie wykończonym, na poziomie podłogi, nie licząc listew przypodłogowych, progów, itp., bez powierzchni otworów na drzwi i okna w elementach zamykających, za to z powierzchnią elementów nadających się do demontażu takich jak ścianki działowe, rury, kanały) która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku, dla których są one wznoszone.
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D900959935
  • Opcje
    PrestidigitatorPrestidigitator Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Główny problem polega też na tym, że powierzchnie górnych poziomów nie zostały wcale wliczone do powierzchni całkowitej. Stąd - każdy lokator posiada błędnie obliczony i wpisany w akcie notarialnym udział. Dziękuję za odpowiedzi.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak brak tych powierzchni w akcie tłumaczy deweloper?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ale czy wymieniono wszystkie pomieszczenia?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    PrestidigitatorPrestidigitator Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Deweloper tłumaczy to tak, że to nie nasza sprawa i ucina rozmowę mówiąc, że to powierzchnia techniczna przypadająca do wspomnianych lokali. W aktach notarialnych właściciele tych lokali mają chyba zapis, że to powierzchnia pomocnicza.
    Komentarz edytowany Prestidigitator
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może "powierzchnia pomieszczeń pomocniczych"?
    Tylko, że pomieszczenia pomocnicze (np. kuchnia, łazienka, hol, przedpokój, garderoba, spiżarnia) znajdują się w obrębie lokalu oraz ich powierzchnia użytkowa (podobnie, jak powierzchnia użytkowa pomieszczeń mieszkalnych, czyli pokoi) jest wliczana do powierzchni użytkowej lokalu.
  • Opcje
    PrestidigitatorPrestidigitator Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To może z innej strony - co to mogłyby być za pomieszczenia i jak nazwane, aby można było ich powierzchnię pominąć, a jednocześnie aby nie stanowiły części wspólnej?
  • Opcje
    GapiGapi Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Z tego co widzę to musiałyby być powierzchnie zewnętrzne (balkony, loggie) nie zamknięte ze wszystkich stron, ale dostępne z danego pomieszczenia (przy stosowaniu PN-70/B-02365)
    lub pomieszczenia o wysokości mniejszej niż 1,4 m (ta sama norma co wyżej)
    lub poniżej 1,9 m, ale włączone w akcie do powierzchni pomocniczej (przy stosowaniu PN-ISO 9836)

    czy wiesz jaką normę zastosował???
  • Opcje
    PrestidigitatorPrestidigitator Użytkownik
    edytowano listopada -1
    PN-ISO 9836
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wezwij dewelopera do komisyjnego obmiaru mieszkania, podczas którego geodeta dokona ponownego obmiaru mieszkania. Mają takie przyrządy firmy DISTO do tego celu. Ewentualnie wykonaj obmiar mieszkania na swój koszt wg podanej normy PN - geodeta będzie kosztował jakieś 200zł, ale będziesz miał potwierdzenie dla swoich wątpliwości.
  • Opcje
    PrestidigitatorPrestidigitator Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tyle tylko, że to nie moje mieszkanie, a właściciel na pewno nie ma w tym interesu...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.