Przepisy Fundusz Remontowy
Jacek123
Użytkownik
W jakim Dzienniku Ustaw (nr i rok) można znaleźć przepisy o Funduszu Remontowym we Wspólnotach mieszkaniowych oraz czy
można finansować z Funduszu Remontowego zakup terenu wkoło budynku naszej Wspolnoty od Urzędu Miasta ?
można finansować z Funduszu Remontowego zakup terenu wkoło budynku naszej Wspolnoty od Urzędu Miasta ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Ustawa o własności lokali (podstawowa ustawa dla wspólnot mieszkaniowych) o funduszu remontowym nawet nie wspomina. Jest w niej mowa o kosztach zarządu nieruchomością wspólną, między innymi o remontach.
Wyodrębnienie funduszu remontowego nie jest we wspólnotach obowiązkowe, wymaga więc podjęcia uchwały. Ale można zbierać pieniądze na remonty bez wyodrębniania funduszu.
Czy w sprawie zakupu gruntu była podjęta uchwała przez właścicieli lokali? Jeżeli jest uchwała i wskazano w niej fundusz remontowy jako źródło finansowania, to jest to nieprawidłowe.
Czy macie regulamin funduszu lub uchwałę określającą, na jakie cele zbieracie w nim środki? Czasami wspólnoty łączą cele remontowe, modernizacyjne i inwestycyjne w jednym funduszu.
Możesz w ciągu 6 tygodni zaskarżyć uchwałę do sądu - żądać jej uchylenia przez sąd. Sprawę rozpatruje Sąd Okręgowy, opłata sądowa wynosi 200 zł.
Podstawą zaskarżenia jest art. 25 ustawy o własności lokali. Tekst ustawy: http://lex.pl/bap/student/Dz.U.2000.80.903.html
Z jakiego powodu?
Przypomnę, że podstawą prawną takiej transakcji jest art. 32a ustawy o własności lokali:
Zgodnie z art. 209a ust. ustawy o gospodarce nieruchomościami, z żądaniem wykupienia przez właścicieli lokali przyległego gruntu może wystąpić też gmina.
Jeżeli właściciele lokali utworzyli fundusz remontowy i postanowili, że środki z tego funduszu można przeznaczać wyłącznie na remonty a następnie podejmują uchwałę o ich wydatkowaniu na inwestycję (zakup terenu), to taka uchwała sprzeczna jest z prawem i to w szczególności z prawem utworzonym przez samych właścicieli, to tutaj dostrzegam tę niespójność a nie w całym porządku prawnym.
MirekL - ten "Twój" prawnik to jakakś lewizna...
To są koszty eksploatacyjne.
Czy macie regulamin lub uchwałę w sprawie funduszu remontowego?
Czy u Was administrator dysponuje rachunkiem bankowym wspólnoty?
barbra - cieszę się, że nie mieliście problemów. Problem byłby we WM prowadzącą pełną księgowość.:bigsmile:
Uchwale mamy i nic w niej nie ma,ze mozna z niej ruszac fundusze na cos innego,niz celowosc tego tworu-FR.Tak,admin dysponuje naszym rachunkiem bankowym,bo kiedys(nie za moich czasow)dostal do tego upowaznienie,podobno.
Gdyby płaciło Wasze towarzystwo ubezpieczeniowe, to nie mielibyście tych wydatków.
PS. A administrator nic nie może z własnej woli...
Zapomnialam jeszcze o jednym "cyrku",o ktorym dowiedzialam sie na poniedzialkowym zebraniu.Otoz:Jeden z czlonkow WM,wzial sobie i zrobil(doslownie)czwarty pokoj z czesci strychu(suszarni).Tego jest okolo 10mkw.Ani uchwaly,ani zrzeczenia sienaszych udzialow.Doslownie samowola totalna.A admin nam mowi:nie bedziemy juz tego ruszac!!Powiedzialam NIE!Poza tym oni placa zaliczke i FR wg aktu notarialnego,czyli maja za darmo 4 pokoj.Co o tym sadzicie?Jakie kroki musimy podjac,aby to wszystko wyprostowac?
Adaptacja nieruchomości wspólnej bez uchwały to prawdopodobnie samowola budowlana. Aby uzyskać pozwolenie na budowę należy wykazać tytuł prawny do nieruchomości, w tym przypadku do nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej.
Jak jest obliczany udział: art. 3.3-3.5 ustawy o własności lokali.
Tekst ustawy: http://lex.pl/bap/student/Dz.U.2000.80.903.html