Podgrzewacz Gazowy, wolno czy nie !!!

GedanitGedanit Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej może zabronić i jeżeli tak, to na jakiej podstawie, Zamontowanie gazowego podgrzewacza wody ? Dodam że będzie zamontowany po otrzymaniu pozytywnej opinii kominiarskiej, przez fachowca z uprawnieniami gazowymi. Jest to mieszkanie własnościowe w budynku wielorodzinnym. Będę wdzięczny za wszelkie informacje !

Komentarze

  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gedanit - więcej informacji. Czy jesteś właścicielem lokalu? Co to znaczy zabronił Ci Zarządca WM? Przyszedł do ciebie do domu? Może są inne uwarunkowania, np. brak przewodów spalinowych czy może inne wynikające z Prawa Budowlanego? :bigsmile:
  • Opcje
    GedanitGedanit Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jestem właścicielem. W tym budynku miasto nie dostarcza wody ciepłej a jedynie ogrzewa mieszkania.Do tej pory jak większość mieszkańców tego bloku mieliśmy wodę z bojlera elektrycznego który po za powierzchnią łazienki zabierał pokaźną część gotówki za energię.Zdecydowaliśmy się więc na gazowy podgrzewacz który dziś kurier przywiózł.Zadzwoniłem do zakładu kominiarskiego by zapytać o warunki.Pan kominiarz powiedział że nie ma przeciw wskazań, by w tym bloku zamontować taki podgrzewacz, gdyż w każdej łazience są kominy.Stwierdził że GDY OTRZYMAM PISEMNE ZEZWOLENIE OD ZARZĄDCY BUDYNKU na montaż takiej termy to on po stwierdzeni prawidłowego zamontowania przewodu odprowadzającego spaliny wystawi pozytywną opinię kominiarską.Dlatego moje pytanie czy zarządca może robić jakieś przeszkody ? Od sąsiadów słyszałem że mieli wiele problemów z otrzymaniem zgody.Chciałbym tego uniknąć a jeśli już to czy jest jakaś podstawa prawna która zabroniła by mi montaż takiego podgrzewacza w budynku wielorodzinnym który jednak spełnia normy budowlane a co za tym idzie nie koliduje z Prawem Budowlanym.Chciałem dodać że jest to budunek cztero piętrowy a moje mieszkanie jest na trzecim piętrze. Dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zgoda zarządcy (zarządu, pozostałych właścicieli, gdy brak zarządu) ma związek z ingerencją w nieruchomość wspólną, zawsze jest potrzebna. Często we wspólnotach podejmuje się uchwały w tym przedmiocie.
    Jeżeli zmontowanie urządzenia nie koliduje z prawem budowlanym, to raczej brak podstaw do odmowy. Czy przewodów kominowych starczy dla wszystkich właścicieli?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    GedanitGedanit Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego co wiem to starczy. Każde mieszkanie,tzn. łazienka i kuchnia ma swój kanał wentylacyjny.Dlatego nie bardzo rozumiem skąd się bierze niechęć zarządcy by montować takie podgrzewacze. Złożyłem podanie i w ciągu 14-dni mam dostać pisemną informację odnośnie tego tematu.Gdy ją otrzymam poinformuję na tym forum.Myślę że temat jest warty poruszenia gdyż cena podgrzania wody energią elektryczną stale rośnie. Wiele osób będzie szukało tańszych rozwiązań a podgrzewacz gazowy nie ma konkurencji.Butla gazowa 11 kg starcza dla 4-ro osobowej rodziny na miesiąc czasu,tzn.zmywanie, kąpiel itp.Serdecznie dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam !
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy w budynku jest instalacja gazu ziemnego?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy w mieszkaniu ma stać butla gazowa?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gedanit - prawdę powiedziawszy nie rozumiem w czym tkwi problem. Jeżeli jak twierdzi kominiarz nie ma przeciwskazań do montażu, to po co potrzebna jest zgoda zarządcy?. Oczywiście mówimy o przewodach spalinowych a nie kominowych, ale to tylko kwestia terminologii. Jedynym wytłumaczalnym dla mnie powodem (mówię z autopsji, w administrowanej przeze mnie WM) są zapisy w waszym Statucie, wymagające takich pozwoleń. Osobiście uważam to za NONSENS. Jestem ciekaw odpowiedzi na podanie.:bigsmile:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :shocked:
    Najbardziej w tej opowieści podoba mi się, co następuje:

    1. Odwrócona o 180 stopni procedura działania w sprawie zmiany sposobu przygotowania c.w.u. w lokalu mieszkalnym (pisząc po ludzku: od psiej d**y strony)
    2. Postawa kominiarza, któremu się pomyliło i uroił sobie, że nie jest kominiarzem, tylko filozofem (wydanie opinii kominiarskiej warunkuje posiadaniem przez właściciela jakichś tam zgód)
    3. Postawa właściciela w odniesieniu do uzyskania zgody, któremu się wydaje, że to zarządca nieruchomości wspólnej jest właścicielem jego lokalu, a nie on sam; na wszelki wypadek niech sprawdzi, kto figuruje w jego akcie notarialnym - może faktycznie zarządca. ("PISEMNE ZEZWOLENIE OD ZARZĄDCY", "Czy Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej może zabronić...", "czy zarządca może robić jakieś przeszkody")
    czy jest jakaś podstawa prawna która zabroniła by mi montaż takiego podgrzewacza w budynku wielorodzinnym
    Nie ma przeciwwskazań do zamontowania Twojego podgrzewacza (teraz mogę napisać "Twojego", skoro kurier go już dostarczył), oczywiście po uprzednim spełnieniu warunków technicznych.
    moje mieszkanie jest na trzecim piętrze.

    To akurat nie ma znaczenia. Pewne znaczenie ma rzeczywiście wysokość budynku. Największe jednak znaczenie ma to, żebyś odpowiedział na wcześniejsze pytania innych użytkowników, które zaczynają się już piętrzyć.
    Zgoda zarządcy (zarządu, pozostałych właścicieli, gdy brak zarządu) ma związek z ingerencją w nieruchomość wspólną, zawsze jest potrzebna.
    Proszę mnie poprawić, jeśli błądzę, ale coś mi się wydaje, że jedynym "ciałem" (organem, jednostką...), która może wydać zgodę w tej sprawie, jest ogół właścicieli. Zarządca, to może ewentualnie wydawać zgodę w odniesieniu do swojego prywatnego mieszkania, domu, albo nieruchomości wspólnej w swoim budynku.

    Czyż nie jest napisane w piśmie, że "Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności"? W moim mniemaniu tylko właściciele mogą się zgodzić lub nie, a zarządca jest od tego, żeby tę wolę właścicieli wykonać.
  • Opcje
    wmp4wmp4 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    GEDANIT napisał:
    "Stwierdził że GDY OTRZYMAM PISEMNE ZEZWOLENIE OD ZARZĄDCY BUDYNKU na montaż takiej termy to on po stwierdzeniu prawidłowego zamontowania przewodu odprowadzającego spaliny wystawi pozytywną opinię kominiarską."

    prawidłowe zamontowanie przewodu oprowadzającego spaliny nie jest jedynym warunkiem
    wystawienia pozytywnej opinii kominiarskiej . pomieszczenia w których użytkowane są urządzenia na gaz płynny powinny mieć odpowiednio usytuowane otwory wentylacyjne a
    w budynku wielorodzinnym nie może być istalacji gazu ziemnego .

    Kominiarz nie może wydania swojej opini uzależniać od zgody zarządcy , powinien stwierdzić tylko możliwość ( lub brak mozliwości ) użytkowania urządzenia gazowego w pomieszczeniu .
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    No zaraz, ale jedno kłóci się z drugim:
    pozytywnej opinii kominiarskiej
    i dalej
    Kominiarz (...) powinien stwierdzić tylko możliwość ( lub brak mozliwości ) użytkowania urządzenia gazowego w pomieszczeniu
    To drugie jest ze wszech miar prawdziwe. Natomiast co do pierwszego - nie ma pozytywnej, ani negatywnej opinii kominiarskiej. Jest tylko opinia kominiarska.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szkoda,że gedanit nie kontynuuje wątku. Co ma kominiarz do montażu twojego piecyka. Robi to fachowiec (z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami). Producenci bardzo często wymagają fachowego zainstalowania w warunkach gwarancyjnych. Za jego pieczątkę trzeba zapłacić. Facet nie potwierdzi montażu wbrew przepisom, bo się podkłada.W całości popieram czajnika5.:cry:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]W całości popieram czajnika5.:cry:
    A w częściach już nie dasz rady???? Stąd ten płacz.......?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W całości go popieram:bigsmile:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Fajnie. Cieszę się. Ja natomiast popieram wszystkich Państwa, bo jesteście bardzo fajni.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    mahorkamahorka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca powinien uzależnić swoją opinię od opinii kominiarza. A ten z kolei kieruję się przepisami, czyli w pomieszczeniu gdzie ma być butla z gazem propan-butan powinne być dwie kratki wentylacyjne (dwa kanały), jedna u góry, jedna przy "podłodze"(gaz cięższy od powietrza) i trzeci spalinowy, mowa jest także o mechanicznej wentylacji wywiewnej( zakaz stosowania jeżeli chodzi o kuchnie, może dotyczyć całego lokalu) i wlotach powietrza z zewnątrz. I oczywiście nie może być gazu ziemnego w budynku. Wniosek? Możesz nie mieć tylu kanałów wentylacyjnych i zarządca dlatego odmówił
    Czyli jest tak jak napisał wmp4. Radzę zadzwonić i spytać kominiarza jakie warunki muszą być spełnione w lokalu by zamontować przepływowy ogrzewacz wody na gaz propan-butan pomijając zgodę zarządcy ( kładąc nacisk na rodzaj gazu!!)
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, trochę tego za dużo. Albo LPG, lub inny gaz cięższy od powietrza i wtedy kratka przy podłodze, albo lżejszy od powietrza i kratka pod stropem.
    Nie wolno tak kombinować z tymi dwiema kratkami. :neutral:
  • Opcje
    mahorkamahorka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy podobny problem u siebie w budynku, z ta różnicą, że chodzi o kuchenki gazowe na propan- butan i i takie są wymogi czyli dwie kratki wentylacyjne, jedna na górze druga na dole. I nie może być instalacji mechanicznej wywiewnej bez nawiewnej zrównoważonej hahaha nawet kominiarz nie potrafił mi tego wytłumaczyć jak to wygląda bo nigdy nie miał z tym styczności. Kratka na górze odprowadza "zużyte" powietrze a dolna jest do odprowadzenia gazu nie wiem jak to się ma do fizyki, ale takie są przepisy :(
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    takie są przepisy :(
    No, ale przytocz proszę. Albo przywołaj.:neutral:

    Jest taka reklama pewnego banku, w której pada hasło: "Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?".
    Ja chciałbym zaczerpnąć z tej reklamy i ogłosić konkurs: "Co jeszcze gotów jesteś zrobić w swoim mieszkaniu, tylko dlatego, że tak powiedział Ci Twój kominiarz?" :bigsmile:
  • Opcje
    mahorkamahorka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeżeli kominiarz wyrazi zgodę na zamontowanie podgrzewacza bez spełnienia tych wymogów to, zarządca ma pełne prawo i obowiązek zabronić montażu pieca. Bądź co bądź to, on odpowiada za bezpieczeństwo.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rany... kominiarz wyrazi zgodę... Czego to ludzie nie wymyślą. :)

    Czekam na te przepisy przywołane wcześniej. No, a teraz jeszcze dodatkowo poczekam na te wymogi przywołane w ostatnim wpisie.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Gedanit, Czy Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej może zabronić i jeżeli tak, to na jakiej podstawie, Zamontowanie gazowego podgrzewacza wody ? Dodam że będzie zamontowany po otrzymaniu pozytywnej opinii kominiarskiej, przez fachowca z uprawnieniami gazowymi. Jest to mieszkanie własnościowe w budynku wielorodzinnym.
    § 27 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych stanowi, że wprowadzanie jakichkolwiek zmian w kanałach i przewodach spalinowych lub dymowych w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku, więc potrzebna jest:
    -opinia kominiarska
    -zgoda właściciela budynku (zarządcy lub zarządu)
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozpisujecie się na temat wentylacji - bo ogrzewacz gazowy,bo potrzebna kratka wentylacyjna na górze lub na dole. U mnie w mieszkaniu jest tak : w pomieszczeniu,które w/g projektu przygotowanego do sporządzenia w Starostwie zgody na zakwalifikowanie lokalu do zamieszkania ma kanał wentylacyjny w kuchni. Natomiast na rysunku z inwentaryzacji budynku takiego kanału nie ma i to jest zgodne z prawdą - bo jego tam rzeczywiście nie ma. Ja mam u siebie w kuchni kuchenkę gazową zasilaną z butli a wentylacji brak. I co? Kto się "podłożył" w tym przypadku? Inżynier sporządzający rysunek dla Starostwa czy urzędnik w Starostwie?Czy ktoś to powinien sprawdzić? Tak jak pisałem już kiedyś - u nas wszystko jest nie tak jak być powinno. Czy waszym zdaniem jako samodzielny lokal mieszkalny może zostać zakwalifikowany lokal o pow. 18 m.kw?(tak tylko pytam)
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nawiązując do tematu kontroli po pożarze w Kamieniu Pomorskim. Tyle się mówiło o kontrolach systemów wentylacji,instalacji gazowych,elektrycznych itp. Pytam się - GDZIE? Chyba na korytarzach lub klatkach schodowych.Smiechu warte.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gedanit, jak masz tak rozgarnięty zarząd jak u mnie to zakładaj ten ogrzewacz,tylko okien nie zamykaj.(sorki, to oczywiście żart,ale jakoś nie mogłem się powstrzymać)
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    prezes - nie załamuj się.
    W zeszłym tygodniu miałem w administrowanej przeze mnie WM wybuch w lokalu mieszkalnym. Zarząd zarządził dodatkowy przegląd szczelności. "Gazownik" stwierdzil nieszczelnośc na reduktorze ciśnienia w skrzynce gazowej. Powiadomiłem Pogotowie gazowe. Przyjechali i wymienili. Przepisy są rygorystyczne,ale nie dla nich. Żadnych tam protokółów szczelności w lokalach nie wymagali.To moja sprawa nie ich, i tak dobrze,że wymienili reduktor, bo to był ostatni w magazynie.Nie wiem czy się smiać?:cry:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Żadnych tam protokółów szczelności w lokalach nie wymagali.To moja sprawa nie ich, i tak dobrze,że wymienili reduktor, bo to był ostatni w magazynie.
    Granicą odpowiedzialności dostawcy gazu jest zawór główny w "skrzynce gazowej". Instalacja w budynku już nie należy do dostawcy, lecz wchodzi w skład nieruchomości wspólnej i jest wspólną własnością wszystkich właścicieli lokali. Instalacja w lokalu jest własnością właściciela lokalu.

    Za bezpieczeństwo obiektu budowlanego odpowiada jego właściciel, w przypadku wspólnoty - ogół współwłaścicieli i powołany przez nich zarząd lub zarządca. To zarząd wspólnoty powinien zlecać przeglądy gazowe, próby szczelności itp.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Owner - jak zawsze ma racje.Ale jak Pogotowie gazowe odłacza budynek od gazu (np. wymienia reduktor) to ma "jakieś" obowiązki. Tak przynajmniej informował mnie mój "gazownik". Ale może żartował?:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    komentarz usunięto ADMIN
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    komentarz usunięto ADMIN
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner i MirekL - ale dajecie czadu!Dwa usunięte komentarze?! No,no...
  • Opcje
    StaraOchotaStaraOchota Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poproszę o informację - w jakim wymogu prawnym stwierdza się obowiązek posiadania dwóch czy trzech kratek wentylacyjnych (w tym jednej dolnej) przy użytkowaniu propan-butan?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To zależy.

    Teraz ja poproszę o informację Stara Ochoto - do czego używasz tę mieszaninę gazów?
  • Opcje
    StaraOchotaStaraOchota Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @Czajnik, nie używam mieszaniny gazów, chciałem tylko wiedzieć gdzie znajdę te wymagania.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @Stara@ @Ochota@, nie można udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    StaraOchotaStaraOchota Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @Czajnik5, dziękuję. Chciałbym poprosić o wyjaśnienie mahorkę który/która bodaj 2 lutego napisał/a: "w pomieszczeniu gdzie ma być butla z gazem propan-butan powinne być dwie kratki wentylacyjne (dwa kanały), jedna u góry, jedna przy "podłodze"(gaz cięższy od powietrza) i trzeci spalinowy, mowa jest także o mechanicznej wentylacji wywiewnej( zakaz stosowania jeżeli chodzi o kuchnie, może dotyczyć całego lokalu) i wlotach powietrza z zewnątrz. I oczywiście nie może być gazu ziemnego w budynku. "
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I oczywiście nie może być gazu ziemnego w budynku
    Zakaz używania butli z gazem płynnym propan-butan w budynkach posiadających instalację gazu ziemnego wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
    § 157.6 Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
    Co do mechanicznej wentylacji wywiewnej, w tym samym rozporządzeniu znajdziesz przepis:
    § 141. Zabrania się stosowania:
    1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3,
    2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej,
    3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak @@@@@Ownerku@@@@@. To wszystko, co napisałeś, to święte słowa.

    Tu jednak chodzi o coś innego.

    Pozdrawiam.

    P.S. Jest nas już dwoje czekających na wymogi i przepisy od @@@Mahorki@@@: @@Stara@@ @@@Ochota@@@ i @ja@

    (jedni mówią, że to małpa, inni, że świński ogonek, jeszcze inni, że ucho itd. Dla mnie to jest kwiat róży. Tylko trochę ciężko komuś podawać adres: czajnik5-kwiat róży-gazeta.pl).
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    u nas jest kotłownia gazowa i mamy kuchenki na gaz z butli.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] prezes:[/cite]u nas jest kotłownia gazowa i mamy kuchenki na gaz z butli.
    To jest dopuszczalne w budynkach niskich:
    § 157.6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
    7. W budynku niskim, mającym w mieszkaniach instalację zasilaną gazem płynnym, dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej.

    § 8. W celu określenia wymagań technicznych i użytkowych wprowadza się następujący podział budynków na grupy wysokości:
    1) niskie (N) - do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    u nas jest budynek 4 -ro piętrowy,czyli 5 kondygnacji + kawałek piwnicy wystającej nad poziom gruntu.
  • Opcje
    StaraOchotaStaraOchota Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @Mahorka, powtarzam swoją prośbę - wyjaśnij proszę skąd wziąłeś przedstawione 1.02.2010 wymagania: "w pomieszczeniu gdzie ma być butla z gazem propan-butan powinne być dwie kratki wentylacyjne (dwa kanały), jedna u góry, jedna przy "podłodze"(gaz cięższy od powietrza) i trzeci spalinowy, mowa jest także o mechanicznej wentylacji wywiewnej( zakaz stosowania jeżeli chodzi o kuchnie, może dotyczyć całego lokalu) i wlotach powietrza z zewnątrz. I oczywiście nie może być gazu ziemnego w budynku. "
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Strażacy tłumaczą to w ten sposób:

    -urządzenia gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach, w których zapewnione są prawidłowe warunki wentylacji, pamiętając o zgodności ruchu powietrza wentylowanego z ewentualnymi możliwościami wydostania się gazu z nieszczelności i urządzeń,

    -instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich (mieszkalnych do 4 kondygnacji lub innych do 12 m wysokości).

    -instalacje gazowe zasilane gazem płynnym nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu (piwnice, przyziemia, sutereny) oraz w których znajdują się kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi.

    -zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej (wyjątek stanowią tu budynku mieszkalne niskie, tj. do 4 kondygnacji, gdzie dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej, nawet jeśli w mieszkaniach są instalacje zasilane gazem płynnym),

    -w jednym mieszkaniu mogą znajdować się maksimum dwie butle, każda o ładunku nie przekraczającym 11 kg gazu, podłączone do instalacji lub urządzeń – odbiorników,

    -w mieszkaniach nie wolno przechowywać butli zapasowych nie podłączonych do instalacji,

    -zabrania się przechowywania butli z gazem propan – butan w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu,

    -temperatura wewnątrz pomieszczenia, w którym pozostają butle napełnione gazem nie może przekraczać 35 C,

    -urządzenia gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m, lub co najmniej 1,9 m w pomieszczeniach technicznych budynków mieszkalnych, jednorodzinnych o odpowiedniej kubaturze (8 m3 w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń lub 6,5 m3 w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania),

    -urządzenia gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach, w których zapewnione są prawidłowe warunki wentylacji, pamiętając o zgodności ruchu powietrza wentylowanego z ewentualnymi możliwościami wydostania się gazu z nieszczelności i urządzeń,

    -montaż butli gazowej powinna dokonać osoba posiadająca przeszkolenie w tym zakresie,

    -butle gazowe mogą być umieszczone w odległości co najmniej 1,5 m od urządzeń promieniujących ciepło, z wyłączeniem zestawów kuchni gazowych oraz ogrzewaczy promiennikowych i konwekcyjnych z szafki na butle,

    -butli nie wolno umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń powodujących iskrzenie,

    -butle instalować w pozycji pionowej oraz zabezpieczać je przed uderzeniem, przewróceniem lub przypadkowym przemieszczaniem,

    -do zasilania urządzeń gazowych dopuszcza się stosowanie przewodów elastycznych, posiadających certyfikat na znak bezpieczeństwa, wytrzymałość na ciśnienie co najmniej 300 kPa, odporność na działanie gazów, olejów itp. - długość tego przewodu nie może być większa niż 3 m, a ponadto powinien on być odporny na uszkodzenia mechaniczne i temperaturę do 60 C,


    z przepisów rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie art.170.1:
    Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.
  • Opcje
    mahorkamahorka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dział
    WYPOSAŻENIE TECHNICZNE BUDYNKÓW
    Rozdział 7
    Instalacja gazowa na paliwa gazowe (§ 156-179)

    § 156.

    1. Zaopatrzenie budynków w gaz oraz instalacje gazowe powinny odpowiadać potrzebom użytkowym i warunkom wynikającym z własności fizykochemicznych gazu oraz warunkom technicznym przyłączenia do sieci gazowej, określonym przez dostawcę gazu.

    Właściwości fizykochemiczne i podobno w tym leży pies pogrzebany.( oczywiście mowa o zasilaniu w gaz płynny). Ale wciąż nie wytłumaczył mi kierownik zakładu kominiarskiego gdzie to pisze, że kratka wentylacyjna ma być na dole i u góry:(
  • Opcje
    mahorkamahorka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I oczywiście jak kolega przytoczył w art. 170.1 może tam gdzieś to pisze? Chodzi o "w Polskich Normach i przepisach odrębnych"
  • Opcje
    mahorkamahorka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I jeszcze coś:
    kanały wentylacyjne - kanały wykonane w ścianach budynku lub przybudowane do tych ścian, wraz z ich wyposażeniem, służące do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń.

    połączyć wszystko razem hmm...
  • Opcje
    Damian 80Damian 80 Użytkownik
    Witam Wszystkich !!
    Ładnych kilka lat temu poruszony został temat gazowych podgrzewaczy wody , chciałbym zapytać ( upewnić się ) czy w świetle obowiązujących przepisów każdy właściciel mieszkania w momencie wymiany takiego pieca na nowy powinien wykonać i otrzymać pozytywną opinie kominiarską przed montażem ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.