Podgrzewacz Gazowy, wolno czy nie !!!
Gedanit
Użytkownik
Czy Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej może zabronić i jeżeli tak, to na jakiej podstawie, Zamontowanie gazowego podgrzewacza wody ? Dodam że będzie zamontowany po otrzymaniu pozytywnej opinii kominiarskiej, przez fachowca z uprawnieniami gazowymi. Jest to mieszkanie własnościowe w budynku wielorodzinnym. Będę wdzięczny za wszelkie informacje !
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jeżeli zmontowanie urządzenia nie koliduje z prawem budowlanym, to raczej brak podstaw do odmowy. Czy przewodów kominowych starczy dla wszystkich właścicieli?
Najbardziej w tej opowieści podoba mi się, co następuje:
1. Odwrócona o 180 stopni procedura działania w sprawie zmiany sposobu przygotowania c.w.u. w lokalu mieszkalnym (pisząc po ludzku: od psiej d**y strony)
2. Postawa kominiarza, któremu się pomyliło i uroił sobie, że nie jest kominiarzem, tylko filozofem (wydanie opinii kominiarskiej warunkuje posiadaniem przez właściciela jakichś tam zgód)
3. Postawa właściciela w odniesieniu do uzyskania zgody, któremu się wydaje, że to zarządca nieruchomości wspólnej jest właścicielem jego lokalu, a nie on sam; na wszelki wypadek niech sprawdzi, kto figuruje w jego akcie notarialnym - może faktycznie zarządca. ("PISEMNE ZEZWOLENIE OD ZARZĄDCY", "Czy Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej może zabronić...", "czy zarządca może robić jakieś przeszkody")
Nie ma przeciwwskazań do zamontowania Twojego podgrzewacza (teraz mogę napisać "Twojego", skoro kurier go już dostarczył), oczywiście po uprzednim spełnieniu warunków technicznych.
To akurat nie ma znaczenia. Pewne znaczenie ma rzeczywiście wysokość budynku. Największe jednak znaczenie ma to, żebyś odpowiedział na wcześniejsze pytania innych użytkowników, które zaczynają się już piętrzyć.
Proszę mnie poprawić, jeśli błądzę, ale coś mi się wydaje, że jedynym "ciałem" (organem, jednostką...), która może wydać zgodę w tej sprawie, jest ogół właścicieli. Zarządca, to może ewentualnie wydawać zgodę w odniesieniu do swojego prywatnego mieszkania, domu, albo nieruchomości wspólnej w swoim budynku.
Czyż nie jest napisane w piśmie, że "Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności"? W moim mniemaniu tylko właściciele mogą się zgodzić lub nie, a zarządca jest od tego, żeby tę wolę właścicieli wykonać.
"Stwierdził że GDY OTRZYMAM PISEMNE ZEZWOLENIE OD ZARZĄDCY BUDYNKU na montaż takiej termy to on po stwierdzeniu prawidłowego zamontowania przewodu odprowadzającego spaliny wystawi pozytywną opinię kominiarską."
prawidłowe zamontowanie przewodu oprowadzającego spaliny nie jest jedynym warunkiem
wystawienia pozytywnej opinii kominiarskiej . pomieszczenia w których użytkowane są urządzenia na gaz płynny powinny mieć odpowiednio usytuowane otwory wentylacyjne a
w budynku wielorodzinnym nie może być istalacji gazu ziemnego .
Kominiarz nie może wydania swojej opini uzależniać od zgody zarządcy , powinien stwierdzić tylko możliwość ( lub brak mozliwości ) użytkowania urządzenia gazowego w pomieszczeniu .
i dalej
To drugie jest ze wszech miar prawdziwe. Natomiast co do pierwszego - nie ma pozytywnej, ani negatywnej opinii kominiarskiej. Jest tylko opinia kominiarska.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
Czyli jest tak jak napisał wmp4. Radzę zadzwonić i spytać kominiarza jakie warunki muszą być spełnione w lokalu by zamontować przepływowy ogrzewacz wody na gaz propan-butan pomijając zgodę zarządcy ( kładąc nacisk na rodzaj gazu!!)
Nie wolno tak kombinować z tymi dwiema kratkami. :neutral:
Jest taka reklama pewnego banku, w której pada hasło: "Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?".
Ja chciałbym zaczerpnąć z tej reklamy i ogłosić konkurs: "Co jeszcze gotów jesteś zrobić w swoim mieszkaniu, tylko dlatego, że tak powiedział Ci Twój kominiarz?" :bigsmile:
Czekam na te przepisy przywołane wcześniej. No, a teraz jeszcze dodatkowo poczekam na te wymogi przywołane w ostatnim wpisie.
Pozdrawiam.
-opinia kominiarska
-zgoda właściciela budynku (zarządcy lub zarządu)
W zeszłym tygodniu miałem w administrowanej przeze mnie WM wybuch w lokalu mieszkalnym. Zarząd zarządził dodatkowy przegląd szczelności. "Gazownik" stwierdzil nieszczelnośc na reduktorze ciśnienia w skrzynce gazowej. Powiadomiłem Pogotowie gazowe. Przyjechali i wymienili. Przepisy są rygorystyczne,ale nie dla nich. Żadnych tam protokółów szczelności w lokalach nie wymagali.To moja sprawa nie ich, i tak dobrze,że wymienili reduktor, bo to był ostatni w magazynie.Nie wiem czy się smiać?:cry:
Za bezpieczeństwo obiektu budowlanego odpowiada jego właściciel, w przypadku wspólnoty - ogół współwłaścicieli i powołany przez nich zarząd lub zarządca. To zarząd wspólnoty powinien zlecać przeglądy gazowe, próby szczelności itp.
Teraz ja poproszę o informację Stara Ochoto - do czego używasz tę mieszaninę gazów?
Pozdrawiam.
Tu jednak chodzi o coś innego.
Pozdrawiam.
P.S. Jest nas już dwoje czekających na wymogi i przepisy od @@@Mahorki@@@: @@Stara@@ @@@Ochota@@@ i @ja@
(jedni mówią, że to małpa, inni, że świński ogonek, jeszcze inni, że ucho itd. Dla mnie to jest kwiat róży. Tylko trochę ciężko komuś podawać adres: czajnik5-kwiat róży-gazeta.pl).
-urządzenia gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach, w których zapewnione są prawidłowe warunki wentylacji, pamiętając o zgodności ruchu powietrza wentylowanego z ewentualnymi możliwościami wydostania się gazu z nieszczelności i urządzeń,
-instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich (mieszkalnych do 4 kondygnacji lub innych do 12 m wysokości).
-instalacje gazowe zasilane gazem płynnym nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu (piwnice, przyziemia, sutereny) oraz w których znajdują się kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi.
-zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej (wyjątek stanowią tu budynku mieszkalne niskie, tj. do 4 kondygnacji, gdzie dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej, nawet jeśli w mieszkaniach są instalacje zasilane gazem płynnym),
-w jednym mieszkaniu mogą znajdować się maksimum dwie butle, każda o ładunku nie przekraczającym 11 kg gazu, podłączone do instalacji lub urządzeń – odbiorników,
-w mieszkaniach nie wolno przechowywać butli zapasowych nie podłączonych do instalacji,
-zabrania się przechowywania butli z gazem propan – butan w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu,
-temperatura wewnątrz pomieszczenia, w którym pozostają butle napełnione gazem nie może przekraczać 35 C,
-urządzenia gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m, lub co najmniej 1,9 m w pomieszczeniach technicznych budynków mieszkalnych, jednorodzinnych o odpowiedniej kubaturze (8 m3 w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń lub 6,5 m3 w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania),
-urządzenia gazowe mogą być instalowane w pomieszczeniach, w których zapewnione są prawidłowe warunki wentylacji, pamiętając o zgodności ruchu powietrza wentylowanego z ewentualnymi możliwościami wydostania się gazu z nieszczelności i urządzeń,
-montaż butli gazowej powinna dokonać osoba posiadająca przeszkolenie w tym zakresie,
-butle gazowe mogą być umieszczone w odległości co najmniej 1,5 m od urządzeń promieniujących ciepło, z wyłączeniem zestawów kuchni gazowych oraz ogrzewaczy promiennikowych i konwekcyjnych z szafki na butle,
-butli nie wolno umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń powodujących iskrzenie,
-butle instalować w pozycji pionowej oraz zabezpieczać je przed uderzeniem, przewróceniem lub przypadkowym przemieszczaniem,
-do zasilania urządzeń gazowych dopuszcza się stosowanie przewodów elastycznych, posiadających certyfikat na znak bezpieczeństwa, wytrzymałość na ciśnienie co najmniej 300 kPa, odporność na działanie gazów, olejów itp. - długość tego przewodu nie może być większa niż 3 m, a ponadto powinien on być odporny na uszkodzenia mechaniczne i temperaturę do 60 C,
z przepisów rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie art.170.1:
Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.
WYPOSAŻENIE TECHNICZNE BUDYNKÓW
Rozdział 7
Instalacja gazowa na paliwa gazowe (§ 156-179)
§ 156.
1. Zaopatrzenie budynków w gaz oraz instalacje gazowe powinny odpowiadać potrzebom użytkowym i warunkom wynikającym z własności fizykochemicznych gazu oraz warunkom technicznym przyłączenia do sieci gazowej, określonym przez dostawcę gazu.
Właściwości fizykochemiczne i podobno w tym leży pies pogrzebany.( oczywiście mowa o zasilaniu w gaz płynny). Ale wciąż nie wytłumaczył mi kierownik zakładu kominiarskiego gdzie to pisze, że kratka wentylacyjna ma być na dole i u góry:(
kanały wentylacyjne - kanały wykonane w ścianach budynku lub przybudowane do tych ścian, wraz z ich wyposażeniem, służące do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń.
połączyć wszystko razem hmm...
Ładnych kilka lat temu poruszony został temat gazowych podgrzewaczy wody , chciałbym zapytać ( upewnić się ) czy w świetle obowiązujących przepisów każdy właściciel mieszkania w momencie wymiany takiego pieca na nowy powinien wykonać i otrzymać pozytywną opinie kominiarską przed montażem ?