Niska temperatura w lokalu

annaszannasz Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Wiem,że był podobny watek,ale nie wiele się dowiedziałam.

Opiszę swój problem:
Dwa lata temu kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego.Mieszkanie własnościowe w zasobach SM.Blok z wielkiej płyty nie ocieplony(85'),mieszkanie na parterze(wymienione tylko okna przez nas).
Problem jest następujący:W ubiegłą zimę mieliśmy w mieszkaniu 19-20 stopni C,i mieliśmy dopłatę do c.o ok.270pln.
W tym roku (2010)ze względu na panujące mrozy mamy temp.tylko 17*C,a w dn.dzisiejszym (26.01)16*C,a w jednym z pokoi nawet 15*C.Średnia temperatura grzejników to ok. 45*C.sąsiedzi z wyższych pieter mają w mieszkaniach 24-25*C.Byłam w S.M i powiedzieli ,że oni nie są w stanie mi pomóc.
Proszę o pomoc co z tym fantem zrobić,i jak uniknąć (przynajmniej częściowo) wysokiej dopłaty za c.o(myślę,że w tym roku będzie jeszcze większa)

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
:bigsmile:

Komentarze

  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    Tego typu problem istnieje w mieszkaniach nie tylko na parterze, ale i na ostatnim piętrze. Z powodu braku izolacji ma miejsce przepływ ciepła na zewnątrz i do pomieszczeń o niższej temperaturze. Mieszkańcy aby zatrzymać ciepło ocieplają ściany od wewnątrz. Eksperci tego sposobu ocieplenia nie zalecają.

    Musisz pamiętać, że temperatura utrzymująca się długotrwale poniżej 18 stopni i wymienione okna na szczelne doprowadzą do wykwitu wilgoci a nawet pleśni. To z kolei doprowadzi do niszczenia i pogorszenia własności izolacyjnych ścian, a w konsekwencji do dalszej obniżki temperatury i zwiększenia w kolejnych latach opłat. Dlatego wietrz często mieszkanie i sprawdz wentylację. Ja to robię przykładając kartkę lub chusteczkę do kratki. Ich przyssanie świadczy o prawidłowej wentylacji. Stosuje też funkcję rozszczelnienia okien.

    http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/1,61600,4218639.html
    http://www.e-izolacje.pl/docieplanie_budynkow,2242.htm
    http://www.muratordom.pl/eksperci_instalacje/odpowiedz/jakie-powinno-byc-prawidlowe-ocieplenie-sciany-od-wewnatrz_,1620,0-0.htm
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W opisanej sytuacji spółdzielnia ma obowiązek zapewnić odpowiednie temperatury, proszę wzywać na piśmie i domagać się komisyjnych pomiarów temperatury dla celów dowodowych. W jaki sposób zarządzający tłumaczy tak duże różnice w poszczególnych lokalach? Czy sąsiedzi nie ingerowali w sieć grzewczą montując dodatkowe grzejniki? Takie właśnie kwestie winna wyjaśnić spółdzielnia.
    Być może jednym z czynników jest brak właściwej izolacji (mieszkanie na parterze), ale to tym bardziej należy lokal ocieplić, to również obowiązek spółdzielni.
    Rozumiem, że w lokalach nie zainstalowano ciepłomierzy, ale gdyby nawet były, to przy tak dużych różnicach i niedogrzaniu lokalu rozliczający ma obowiązek zastosować odpowiednie współczynniki korygujące.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    Właścicielem Twojego budynku (prawdopodobnie) i mieszkania (na pewno) jest SM.
    Masz zrobić to co napisał Zarządca.
    Jeśli się okaże, że budynek "Twój" będzie termomodernizowany za np. 10 lat połóż sobie samemu ocieplenie na podłodze.
    Pamiętaj: sąsiad piętro wyżej ma pod spodem Ciebie, a Ty masz piwnicę, której nikt nie ogrzewa. Stąd między Wami różnica temperatur.
    W ramach termomodernizacji powinno się okrywać strop piwnicy styropianem. Jesli zrobią Ci to za 10 - 15 lat, to naprawdę taniej Ci będzie położyć wszędzie panele z warstwą izolacyjną pod spodem niż dopłacać do c.o. a co najważniejsze marznąć w domu i tracić na zdrowiu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Art. 45 a ust. 9. ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r.(Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 62 z późn. zm.):
    Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

    Cytowany przepis zawiera normę, która nakazuje stosowanie współczynników korygujących.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    annaszannasz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo serdecznie dziękuję za zainteresowanie tematem i udzielone odpowiedzi.DZIĘKI,

    Nie mamy w mieszkaniu podzielników ciepła.
    Czy docieplenie ekranów m-dzy oknami coś pomoże ?
    Czy ktoś by mógł nakreślić mi wzór takiego pisma do spółdzielni(odnośnie temper.i komisji) ?

    Dziękuję i pozdrawiam.
  • Opcje
    basiajbasiaj Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To niedopuszczalne, żeby jeden miał w lokalu 25st. a Ty masz zaledwie 15st. I Ty godzisz się na dopłatę za centralne? Po pierwsze to przy rozliczeniu muszą być stosowane współczynniki ( u Ciebie są), po drugie jeśli nie masz temp. minimum 18 st. a w łazience 24 zgłoś to na piśmie do SM i poproś o obniżenie stawki za c.o. w okresie kiedy nie masz odpowiedniej temp. w lokalu lub o rekompensatę z tego tytułu, ze dogrzewasz lokal w inny sposób. Należałoby przystąpić także do docieplenia budynku ( jeśli nie stać SM na całość to chociaż fundament, wymienić drzwi wejściowe do klatek schodowych, okna na klatce schodowej) i założenia zaworów podpionowych i termostatycznych w lokalach. Wówczas w lokalach przegrzanych ( 24-25st) będzie możliwość ograniczenia przepływu ciepła i automatycznie w lokalach niedogrzanych będzie tego ciepła więcej. To rozwiązanie bardzo dobre. Po zamontowaniu zaworów termostatycznych a następnie zaworów podpionowych i regulacji sieci c.o. w mojej Wspólnocie nie mamy problemów z ogrzewaniem. Wszystkie lokale maję jednakową temp., z tą różnicą, że jak ktoś nie lubi ciepła to zamyka zawór przy grzejniku i ma chłodniej. Musicie dążyć do tego aby być wspólnotą, wówczas macie większe szanse przeprowadzić termomodernizację. Mam nadzieję, że w te mrozy nie marzniesz we własnym mieszkaniu?
  • Opcje
    marta33marta33 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią na temat założenia zaworów regulujących przepływ ciepła. W naszej WM mamy ten sam problem, dolne kondygnacje są przegrzane a górne niedogrzane i dla nas też jedynym rozwiązaniem jest założenie takich zaworów. Różnice między dolnym a górnym mieszkaniem wynoszą 10 stopni, przy tak niskich temperaturach powietrza w tych mieszkaniach nie można normalnie funkcjonować.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] basiaj:[/cite]Musicie dążyć do tego aby być wspólnotą, wówczas macie większe szanse przeprowadzić termomodernizację.
    A to dlaczego? W spółdzielniach mieszkaniowych fundusz remontowy jest obligatoryjny, we wspólnotach nie. Z tego powodu oraz innych (SM mają osobowość prawną, więc posiadają majątek własny, prowadzą też często działalność gospodarczą) spółdzielniom łatwiej uzyskać kredyt na termomodernizację. I robią to.
  • Opcje
    annaszannasz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    DZIĘKI,DZIĘKI i jeszcze raz dzięki za wskazówki.
    Czy ktoś by mógł nakreślić mi wzór takiego pisma do spółdzielni(odnośnie temperatury i komisyjnego pomiaru temp.w moim mieszkaniu) ? Naprawdę nie umiem pisać takich pism.
    Mój e-mail:annasz_75@o2.pl

    Serdeczne dzięki.
    Miłego dnia :)
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może lepiej umieścić treść na forum? Argumenty zawarte w takim piśmie przydadzą się nam wszystkim.
  • Opcje
    JagnaJagna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam do Państwa pytanie- także w związku z utrzymaniem temperatury w lokalu. Być może Ktoś będzie potrafił objaśnić mi mój kłopot:

    Jestem współwłaścicielem (w niewielkiej części ułamkowej) niewielkiej kamienicy (4 lokale), którą zarządza bez zlecenia gmina już od dziesiątek lat.
    Gdy zwolniło się jedno mieszkanie (jest znacznie większe, niż wysokość moich udziałów) po najemcy, to objęłam ten pustostan.
    Lokal był (przed przejęciem) i jest nadal w stanie tragicznym. Lokator wyprowadził się wiele lat wcześniej, pozostawił zrujnowane mieszkanie, ale zdał go dopiero na początku zeszłego roku. Cały czas płacił zarządowi lokali komunalnych czynsz, więc w ogóle nie zawracali sobie głowy stanem tego lokalu.
    Taką ruinę przyjęli i przekazali mnie.
    Kamienica nie ma centralnego ogrzewania, a każdy grzeje na własny sposób.
    Ponieważ wykonanie remontu tego lokalu nie jest obecnie w moim zasięgu (po prostu mnie na niego nie stać) i nie mam jak w nim zamieszkać, wszystko od blisko roku pozostaje w stanie, w jakim go przejęłam.
    Niestety, mrozy spowodowały zamarznięcie wody w rurach na poziomie tego lokalu, gdyż lokale niżej mają, ale nad tym lokalem już nie mają.
    Dodam, że ten lokal posiada jakieś ogrzewanie elektryczne (wkłady elektryczne w piecach na węgiel), instalacja wymaga wymiany, nie ma licznika elektrycznego, bo lokal stał pusty pod zarządem gminy i w gestii tego lokatora przez ok 6 lat i nie zabezpieczono go w żaden sposób.
    Włączenie tego ogrzewania zatem nie wchodzi w rachubę, bo może się po prostu zapalić instalacja.
    Podpowiedzcie mi proszę, co mam uczynić?
    W administracji poinformowano mnie, że mam udostępnić im lokal i na mój koszt będą ogrzewać cały lokal jakimiś dmuchawami, a koszt 1 godziny to 25 zł, i taka dmuchawa może pracować kilka dni! Jezu! Nie mam paru tysięcy na odmrożenie rur...
    :sad:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że nie zawarto z gminą umowy na piśmie, natomiast od wielu lat faktycznie wykonuje zarząd zwykły za wynagrodzeniem.
    Z treści postawionego pytania wynika, że nieuchomość ( w tym czterolokalowa kamienica) stanowi przedmiot współwłasności i nie wyodrębniono w niej lokali. Czy taki jest stan faktyczny? Zatem gmina jako jeden ze współwłaścicieli wykonuje zarząd nieruchomością i taka sytuacja jest prawidłowa. Podstawę jego sprawowania stanowią przepisy kodeksu cywilnego. Kto wynajmował lokal, który się zwolnił? Współwłaściciele?
    Jak mam rozumieć sformułowanie "objęłam ten pustostan". Czy po prostu wprowadziła się Pani do niego i zaczęła korzystać z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli? Co rozumie Pani pod pojęciem "płaciłam czynsz".
    Opis jest trochę niejasny.
    Proszę wyjaśnić:
    1) ile konkretnie lokali znajduje się w nieruchomości (czy na pewno cztery),
    2) czy te lokale stanowią przedmiot współwłasności, czy są wyodrebnione?
    3) ten objęty lokal - czyją jest własnością, czy zawarto jakieś umowy, czy był zamieszkany przez Panią?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zlrzlr Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam mam pytanie.Mianowicie jest taki problem. Mam znajomą która mieszka na ostatnim pietrze bloku, jest to 4 pietro.Za ogrzewanie placi duzo, ma nawet niedoplaty.w jej kuchni jest wentylacja grawitacyjna kora dziala dosyc sprawnie jednak komin jest bardzo zimny. z teg co wiem zaden z jej sasiadow pod spodem nie grzeje praktycznie w ogole, jeden z panow w rozliczeniu co za zeszly rok ma na podzielnikach elektronicznych "0". pozostali niewiele wiecej. czy jest jakas podstawa prawna aby spoldzielnia zmusila tych ludzi aby zaczeli grzac?? I czy to ze pod spodem nie grzeja moze byc glowna przyczyna tego problemu.Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.