Zaliczka na fundusz remontowy po sprzedanym mieszkaniu

greggreg Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Wiatm serdecznie i prosze o pomoc, poradę.
W listopadzie sprzedałem mieszkanie. Zarządcą był ADM.W budynku jest 7 mieszkań i wszystkie mają właścicieli. ADM zarzadzał nami bez uchwały, poniewaz jako ze byliśmy małą wspólnotą to zawsze ktoś ni epodpisał-szczegolnie jeden własciciel który chciał koniecznie odejsc od ADM-u. Mimo ze nie było także uchawły dotyczacej funduszu remontowego to i tak 6 właścicieli wpałcalo symboliczne stawki. Ok roku temu przestałem wpłacać składki ponieważ na jakomkolwiek inwestycje potrzebna była 100% zgoda , a wiadomo ze na taka nie było szans. Po sprzedazy mieszkania nastąpiła zmiana zarządcy, poniewaz ADM stwierdził ze starcili płynność finansowa poniewaz długi 1 własciciela sa większe niz nasze skladki zarówno na "czynsz" jak i fundusz.W końcu ta patologiczna sytuacja sie skończyła.
Nowy zarządca zarzadał ode mnie składek za ten rok w którym nie pałciłem, pomimo ze nie wykonano ani jednej naparwy, remontu itp. Byłem dzisiaj w ADM a tam sie okazało ze na saldzie ma ok 1 tys "wkładu" a wszystkie roboty itp zostały rozliczone,wiec niem ma juz co obciązyć tego salda.
Czy moge i jak odzyskac te pieniądze i od kogo?Nowy zarzadca ju zdziała , a ADM podobno wszystko przekazał nowemu zarządcy.
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    Nowy zarządca zarzadał ode mnie składek za ten rok w którym nie pałciłem.
    Rozumiem, że ten nowy zarządca dysponuje uchwałą wspólnoty ustalającą wysokość zaliczek podpisaną przez wszystkich właścicieli.
    Jeśli nie dysponuje, to powiedz mu grzecznie: pa, pa...
  • Opcje
    greggreg Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    Gdy byłem jeszcze włascicielem to nowy zarządca nie podpisał jeszcze chwały, ponieważ on zarządza od 1 listopada a ja akt notarialny podpisałem 3 listopada. teraz pewnie juz ma taka uchwałe.Dzisiaj dostalem w ADM moje rozliczenie i zarówno na eksploatacji mam nadpłate jak i na funduszu remontowym po rozliczeniu wszystkich kosztów. Powiedzieli tez ze "wszystko" przekazali nowemu zarządcy.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma takiej uchwały, bo jej Ty nie podpisałeś.
  • Opcje
    greggreg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ten komentarz był nie na miejscu-to typowo polski syf rzucac pomówienia nie mając jakiejkolwiek wiedzy...nie dziwi cie fakt że mam pieniądze na funduszu a nie zalegam? płacic przestałem odkąd jeden z nowych właścicieli nie chciał zgodzic sie na jakikolwiek remont np. wymiane 3 poniemieckich okien na kaltce, drzwi na podwórko , drobnych ubytków elewacji itp. wiec płacenie z opcja niemozliwości wykorzystania środkow mijało się z celem...umawiałem się z sasiadem z pietra i sami wyremontowalismy tynki i wymienislimy "u siebie" okno"...ale to szczegół...nie chcesz pomóc to nie,ale nie ale nie wq... ludzi swoim marudzeniem!
  • Opcje
    greggreg Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    Dodatkowe informacje (szczególnie dla wszechwiedzącego):
    nigdy nie podjeto uchwału o zarządzaniu przez ADM (od kilkinastu lat, z tego co mi w ADM powiedziano od ok.1993-4roku ), było to ADM-owskie samozwańcze rzadzenie.Osobiście wlascicielem byłem od 2002 do 2009. Nigdy tez nie podjeliśmy uchwału o wysokości składek na FR. Zawsze ktos nie podpisał a ADM nigdy nie dążył do 100% podpisów. Na zebraniach, może na 1 mnie nie było, "ustalalismy " stawke, no ale formalnie uchwały nie podjeliśmy (mam nawet kilka kopi nieudanych uchwał które próbowalismy podjąć).
    Czy taki stan prawny zmienia cos?ADM przekazał wszystkie dokumenty nowemu zarządcy. Umowę ADm "wypowiedział" z końcem października, a nowy zarzadca jest od 1 listopada-ja sprzedałem mieszkanie dokładnie 4 listopada. Do tego czasu nie podjelismu uchwały o FR itp.
    Czy w takim przypadku zwrócic sie do nowego Zarządcy i czy będzie potrzebna zgoda nowej małej wspólnoty?
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze raz, bo widzę, że żyjesz w wielkim stresie i niedokładnie czytasz.

    Ustosunkowałem się do tekstu:
    Nowy zarządca zarzadał ode mnie składek za ten rok w którym nie pałciłem.
    Napisałem:
    Rozumiem, że ten nowy zarządca dysponuje uchwałą wspólnoty ustalającą wysokość zaliczek podpisaną przez wszystkich właścicieli.

    Była to ironia, albowiem sam napisałeś, że:
    Mimo ze nie było także uchawły dotyczacej funduszu remontowego

    Zatem do dnia Twojego odejścia takiej uchwały nie było. Mógł ją sprokurować później, ale przecież takiej antydatowanej byś nie podpisał.
    Dlatego stwierdziłem, że nie dysponuje taką uchwałą. A skoro nie dysponuje, to nie może od Ciebie żądać brakujących wpłat.
    Skoro nie było uchwał o wysokości zaliczek na FR, to wszystkie Twoje wpłaty mają charakter d o b r o w o l n y.
    Tym samym nie można windykować braku Twoich wpłat.

    I tu widzę pewną drobną szansę na odzyskanie pieniędzy. Skoro Twoje wpłaty były wpłatami celowymi na określony cel, a cel ten został osiągniety mniejszym kosztem, to nadwyżkę mógłbyś odzyskać, ale wg mnie bez dobrego cywilisty się nie obejdzie...
  • Opcje
    greggreg Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    OK-dzieki za odpowiedź... chodzi mi tylko czy jest szansa odzyskania tych pieniędzy które wpłacałem,aby systematycznie zbierać na ewentualnie jakies remonty itp.ale nie ozstały one wykotzystane. Juz wkładu "prywatnego" razem z sąsiadem w części wspólne pomijam (a tego tez troche było)...
    Ani nowy , ani stary zarządca nie dysponuje żadną uchwała bo takich nie ma. Ja po nieudanych zebraniach wspólnoty, w których uczestniczyło srednio 2-3 właścicieli, kopiowałem dokumenty licząc ze być może sparwa znajdzie finał w sądzie.
    jeden z włascicieli nie płacił kompletnie nic od ok5 lat, i w momencie gdy byliśmy juz zupełnie pod kreską ASM "wypowiedział zarządzanie".
    ADM nie chciał podac do sądu tego własciciela bi nie miał papierów na zarzadzanie nami- pozbył sie kłopotu pozbywając sie nas...
    Podobno wspólnota, teraz już działa prawidłowo i zgodnie z prawem, musi zgodzić się w formie uchwały - i tu pytanie:czy nawet wtedy gdy pieniądze były pobierane bezprawnie?Czy nowy zarządca porządkując, o ile jest to mozliwe po ADmie, powinień oddac mi te pieniądze widząc ze nie było podstawy do ich pobierania?
    Pozdrawiam!
    P.S. Niektórzy nie są antyspołeczni, tylko musza sie "siłować" z codziennością. Człowieka krew zalewa jak zbiera pieniądze i 1,5 roku "załatwia" wymiane okien, bo ktos mówi "nie" bo "nie". To tak jak z cieknącym dachem w małej wspólnocie - temu na parterze nie cieknie wiec nie wyrazą zgody ... masakra!!!
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety, ale małe wspólnoty to przekleństwo. Jak nie ma zgody to tylko się wyprowadzić.

    Ja już swoje zdanie wypowiedziałem. Gdyby to były legalne zaliczki, to miałbyś szansę odzyskać tylko ten rok (tu opieram się o opinię Zarządcy), ale z drugiej strony musiałbyś spłacić zaległość. Co pewnie by Ci się wyzerowało, albo nawet było ujemne...

    Natomiast tak, to w ogóle nie musisz nic zwracać (jak nie chcesz), a pewną szansę odzyskania pieniędzy masz,
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro jest nadpłata, to oczywiście, że środki wspólnota jest zobowiązana zwrócić, podkreślam wspólnota a nie zarządca, bo jak rozumiem wpłat dokonywano na konto wspólnoty. Zmiana zarządcy nie ma wpływu na stan zobowiązań właścicieli, obowiązek zwrotu nie jest uzależniony od uchwały właścicieli lokali. Proszę po prostu wezwać wspólnotę mieszkaniową do zapłaty i wskazać nr konta, na który ma przelać pieniądze.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    greggreg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak, wpłaty były na konto wspólnoty. Zamierzam napisac pismo do Wspólnoty i złozyć je u zarządcy.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    Greg! Zanim to zrobisz rozeznaj "teren". Szkoda twojej każdej minuty. Z tego co napisałeś wynika, że nie miałeś dostępu do dokumentacji WM ( w tym do wyciągów bankowych). A zatem Twoja ocena sytuacji opiera się wyłącznie na dokumentach sporządzonych dla Ciebie - właściciela lokalu.

    Wnoszenie zaliczek na "Fundusz remontowy" to decyzja właścicieli lokali a nie ustawodawcy. A zatem na jakiej podstawie ADM żądał od Ciebie wnoszenia zaliczek na FR?
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    greggreg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    całe działenie ADM nie miało podstawy...prawda jest ze to jeden z naszych właścicieli ciągle stwał okoniem,ale oczywiście ADMu to nie usparwiedliwia...z jeden strony mieli z nami kłopoty , a zdrugiej z nas zyją. starsze nie chca oddawac wspólnot, dużych i małych...co proponujesz?z tych "brakujących" stawek wygląda że sie wycofali (tym sie nie przejnuje), bardziej martwi mnie jak skutecznie "odebrac" swoje pieniądze (i z eksploatacji, ale głównie z funduszu !?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Greg! Czy w budynku WM są lokale komunalne?
  • Opcje
    greggreg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie ma takich lokali.jest tylko 7 mieszkań i 7 włascicieli.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Greg:"bardziej martwi mnie jak skutecznie "odebrac" swoje pieniądze (i z eksploatacji, ale głównie z funduszu !?"

    W piśmiennictwie i orzecznictwie ścierają się dwa poglądy odnośnie zwrotu środków zgromadzonych na tzw. funduszu remontowym. Jedno uważają, że po sprzedaży lokalu poprzedni właściciel ma roszczenie o zwrot dokonanych wpłat (nadwyżki jaka wystąpi po rozliczeniu kosztów), inni że wspólnota mieszkaniowa nie powinna zwracać tych środków.


    W opisanej sprawie jednak w ogóle nie podjęto uchwały o utworzeniu funduszu remontowego, dlatego roszczenie o zwrot nadwyżek nie budzi wątpliwości. Proszę, tak jak to zostało już napisane powyżej wezwać wspólnotę do ich zwrotu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    greggreg Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    witam!
    tak też zrobiłem-rozmawiałem nawet z nowym zarządcą ...nie zapeszając zobaczmy!jak coś będę wiedział to oczywiście napisze.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Greg! Kto sprzedał 7 lokali? Kto był, a kto jest zarządcą?

    Zmiana osoby zarządcy to nie zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Stąd te dwa pytania.
  • Opcje
    greggreg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządcą był ADM, a od 1 listopada jest nowy zarządca (firma).Od ok. 1995r. wszystkie 7 lokali posiada wlascicieli (ADM nie był już włacicielem ani jednego lokalu).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.