zebranie roczne

zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Do tej pory na zebr.rocznym- była tabela zrobiona przez adm. 1.np.adm. bo. +20,- wplaty +100 koszty -150 stan na 31.12. -30 i w takim zestawieniu było wiadomo ile jest nadpłat/niedopłat - było to czytelne. nieraz trzeba było zapłacić w przyszłym roku albo zmniejszyć opłaty. Teraz w nowej adm. mamy poz.np.adm są tylko koszty i wplaty
Nie zostały ujęte długi stare/które to spłacają ludzie/ Jak dla mnie to nic nie mówi i wychodzi obraz zafałszowany. Nie umiem tego rozgryźć-zostało z poprzedniego roku salda przecież musi być jakaś ciagłość chyba. :wink:

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piszesz ciekawą rzecz.
    Aby administrator mógł stwierdzić, że wpłacający pieniądze właściciel zapłacił na eksploatację tyle, na remontowy tyle, a na media tyle musi mieć do tego narzędzia w postaci uchwał o kolejności wpłat. Czy tak u Was to było załatwione?
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przedstawia nam tylko plan /jako uchwałę/do zatwierdzenia stawek np.za adm.gaz itp- do tej pory i mamy wpłacać.Cos jest nie tak skąd , mam wiedziec jakie sa roznice do zapłaty/czy tylko z biezacego roku wplaty minus koszty/jak nie ma poprzedniego roku z b.o. w zeszłym roku nas nie rozliczono .Z tego co prubuje sama zrobic to tam wyszly i nadplaty oraz niedobory - czarna magia.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    W budynku WM to właściciele lokali w formie uchwały ustalają zakres i sposób prowadzenia ewidencji oraz rozliczeń zaliczek, a nie Administrator.

    Sprawozdawczość we wspólnocie mieszkaniowej
    http://www.zarzadca.pl/content/category/9/22/48/

    24 lipca 2009 r.
    Wspólnoty mieszkaniowe błędnie ujmują koszty w księgach rachunkowych
    http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/339755,wspolnoty_mieszkaniowe_blednie_ujmuja_koszty_w_ksiegach_rachunkowych.html

    Jak sporządzić bilans oraz rachunek zysków i strat wspólnoty mieszkaniowej
    http://ksiegowosc.infor.pl/rachunkowosc/rachunkowosc-organizacji-non-profit/67454,Jak-sporzadzic-bilans-oraz-rachunek-zyskow-i-strat-wspolnoty-mieszkaniowej.html
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Do tej pory na zebr.rocznym- była tabela zrobiona przez adm. 1.np.adm. bo. +20,- wplaty +100 koszty -150 stan na 31.12. -30 i w takim zestawieniu było wiadomo ile jest nadpłat/niedopłat - było to czytelne. nieraz trzeba było zapłacić w przyszłym roku albo zmniejszyć opłaty. Teraz w nowej adm. mamy poz.np.adm są tylko koszty i wplaty
    Nie zostały ujęte długi stare/które to spłacają ludzie/ Jak dla mnie to nic nie mówi i wychodzi obraz zafałszowany. Nie umiem tego rozgryźć-zostało z poprzedniego roku salda przecież musi być jakaś ciagłość chyba. :wink:
    Czy ta tabela to sprawozdanie finansowe dotyczące wspólnoty czy kartoteki poszczególnych właścicieli?
    Być może w sprawozdaniu w innych pozycjach związanych z rozrachunkami wykazano stany należności i zobowiązań.
    Nie mniej, to właściciele w formie uchwał decydują o sposobie prowadzenia ewidencji pozaksięgowej.
    Wynika to z treści art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] wwwinyl:[/cite]Piszesz ciekawą rzecz.
    Aby administrator mógł stwierdzić, że wpłacający pieniądze właściciel zapłacił na eksploatację tyle, na remontowy tyle, a na media tyle musi mieć do tego narzędzia w postaci uchwał o kolejności wpłat. Czy tak u Was to było załatwione?

    Należy być jednak ostrożnym przy redagowaniu takiej uchwały, aby nie naruszyć przy tym przepisów bezwzględnie obowiązujących, mam na uwadze w szczególności art. 451 kodeksu cywilnego. Jeżeli dłużnik, np. wskaże, że wpłaty dokonuje na poczet funduszu remontowego, to wspólnota nie może zaliczyć jej na zobowiązanie z tytułu kosztów zarządu, ponieważ tak postanowili właściciele w formie uchwały. Moim zdaniem są długi różnego rodzaju.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego co wiem to na pewno jest sprawozdanie finansowe ktore podpisuje zarzad.Na oczy widziałam tylko raz je. A ta tabela to sa tylko przychody i koszty/rzeczywiste/- ona zawsze była podlaczna do zebrania wspolnoty wraz z planem kosztow zarządu nieruchomoscią/adm.opl.sta.ubez.woda itp/.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Na podstawie takiej tabeli nie sposób ustalić stanu zobowiązań, na pewno nie spełnia podstawowych wymogów związanych ze sprawozdawczością, nawet tak uproszczoną jak ewidencja pozaksięgowa. Proszę zwrócić się do zarządcy o pełną informację o sytuacji finansowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To sa wplaty włascicieli oraz gminy tylko.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco masz rację, że dłużnik określa za co płaci, ale uchwała powinna rozstrzygać o kolejności w przypadku nieopisanych przez dłużnika wpłat.
    Czyli takich zupełnie bez komentarza albo z komentarzem natury ogólnej "opłata za II 2010", "spłata zadłużenia", "spłata zaległości", "czynsz" itp.
    Wzór Waszego sprawozdania musi być elementem uchwały o zasadach prowadzenia ewidencji pozaksięgowej.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam tez taki dylemat - np.za smieci /zg.z planem od osob/policzylam stawke przez ilosc osob x12mcy=np.8000,- a w zestawieniu przychod jest 7700,-/skad rca oraz np'
    p.gaz stawkaxudz.x12mcy=to sie zgadza z zestawieniem z czego moga powstawac rce.Czy dobrze licze.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ilość osób może się zmieniać w trakcie roku i najczęściej maleje.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja to rozumiem ale placimy za smieci caly rok tak samo/za taka sama ilosc osob/, a np za sprzatanie od udz. i tez jest rca.Czyli moze byc taka sytuacja ze placimy za duzo a adm. tego nie skorygowala z firma obca tak. ale dalej glowa mi trzaska bo w czwartek mamy zebranie a mamy tylko tabelki z ktorych nic nie wynika, a na dodatek mamy podpisac uchwale o kredyt. Napisalam do adm.o inform.czy sa zaleglosci od wlascicieli,czy naliczono odsetek/wplaty byly w kawalkach i po miesiacach/jakies zobowiazania wobec
    innych firm i na tym koniec.Co mozna jeszcze sie dopytac.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wwwinyl@gazeta.pl
    Przyślij mi skan sprawozdania to Ci ocenię stan wspólnoty (na tyle na ile) i ewentualnie jakieś pytania dołożę.

    Oczywiście zakryj dane adresowe...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.