Kominki w lokalach gastronomicznych nielegalne ???

artisartis Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Chciałem w przyszłości otworzyć lokal gastronomiczny na parterze starego domku za którego remont właśnie się zabieram. Budynek jest 3 kondygnacyjny. Będę mieszkać na 1 piętrze. Chciałbym zrobić w sali konsumenckiej kominek - aby było ładnie i przytulnie. U siebie w mieszkaniu drugi. I oto co znalazłem:

Rozporządzenie Min. Infrastruktury z dnia 12 lutego 2002 r." (Dz. Ustaw z dnia 15.06.2002 r.)

3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach...

Wyłacznie jednorodzinna zabudowa ogrodowa i rekreacja indywidualna? Ja mam dom poniemiecki w zabudowie szeregowej to nie wiem czy sie na to załapię...

A nawet gdyby to przeszło to jest jeszcze zakaz stosowania wentylatorów wyciągowych (raczej obowiązkowe w sali konsumenckiej) w pomieszczeniu w którym jest wlot do przewodów spalinowych:

§ 141. Zabrania się stosowania:

3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych.

No chyba, że przewody spalinowe to od paliw ciekłych i gazowych a dymowe to od paliw stałych…Ale wątpię aby to przeszło, bo co – dym to może zasysać?
Źródło: http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2002/75/poz.690b.htm

Komentarze

  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    Witam, nie jestem specjalista-budowlancem, ale jako inzynier obawiam sie zjawiska tzw. "odwrocenia ciagu" w kominie. W wyniku dzialania wentylacji wyciagowej, na sali moze powstac podcisnienie, co spowoduje cofanie dymu z komina na sale. Na mala skale mialem takie zjawisko u siebie na dzialce (piec kominkowy, czyli palenisko zamkniete), pelna chata gryzacego dymu, kazde otwarcie drzwi lub okna tylko pogarszalo sytuacje...:shamed:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    jest jeszcze zakaz stosowania wentylatorów wyciągowych
    A skąd Ty wytrzasnąłeś taki zakaz?
    jako inzynier obawiam sie zjawiska tzw. "odwrocenia ciagu" w kominie.
    Myślę, że każdy, nie tylko inżynier, powinien się tego obawiać. To nie jest tak, że odwrócony ciąg w kominie jest szkodliwy tylko dla inżynierów.:bigsmile:
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    Fakt, ale poeci moga o tym nie wiedziec, dlatego umieraja mlodo...:devil:
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyłacznie jednorodzinna zabudowa ogrodowa i rekreacja indywidualna? Ja mam dom poniemiecki w zabudowie szeregowej to nie wiem czy sie na to załapię...
    Kominki można instalować w budynkach zaliczanych do grupy wysokości: niskie (N) - do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. Poczytaj tu https://forum.zarzadca.pl/discussion/453/kominek-w-niskim-budynku-wielorodzinnym/
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wojak:[/cite]:devil:
    Widzę, że mój wpis nie pozostał Ci obojętny. Wojak, nie denerwuj się. Szkoda zdrowia.
    Między nami inżynierami, to na działce miałeś po prostu za niski komin, względnie o zbyt małym przekroju. Dodatkowo mogłeś nie zapewnić należytego dopływu świeżego powietrza.

    Wracając do tego nieszczęsnego kominka - ja bardzo często spotykam kominki w lokalach gastronomicznych, więc nie jest to problem nie do przejścia. Są dwie drogi prowadzące do załatwienia sprawy, jak niżej:

    a) możesz być uparty i uparcie nazywać kominek kominkiem, wtedy - aby mieć go legalnie w lokalu - należałoby uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych w trybie przewidzianym ustawą Prawo budowlane,
    b) możesz być elastyczny i nazwać kominek piecem, a wtedy zastosowanie ma nie ust. 3, ale ust. 2 powołanego przez Ciebie przepisu.

    KaPeWu? :bigsmile:

    Teraz wentylacja. Rzeczywiście, załatwienie sprawy wentylacją naturalną jest wykluczone. Ale kto powiedział, że w sali dla konsumentów ma być indywidualny wentylator wyciągowy? W takim lokalu należy przewidzieć wentylację nawiewno-wywiewną i po kłopocie. Dodatkowo trzeba ją zrobić z głową, żeby zapewnić ludziom powietrze do oddychania. To oczywiście będzie kosztować nieco więcej, niż dziura w ścianie i szpetny wentylator, ale spójrz na to od jaśniejszej strony. Powiem Ci jedno: jeżeli wentylacja w lokalu jest źle zrobiona, to nie ma komfortu. Jak nie ma komfortu, to nie ma konsumentów. A jak nie ma konsumentów, to Artis o gastronomii może zapomnieć. Jeżeli jednak Artis wyda parę złotych więcej, to ludzie będą chętnie przychodzić, a dodatkowo Artis nie ma problemu z sąsiadami, którym przeszkadza smród smażonych frytek i bigosu w mieszkaniach.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.