Dokumenty księgowe

jafjaf Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem członkiem dużej WM. Udałem się do Zarządu w celu otrzymania kartoteki rozliczeniowej właściciela, na moją prośbę księgowa bez uzasadnienia odmówiła mi ich wydania.Proszę o komentarz czy miała prawo a jeśli nie to jaki Art. Ustawy o własności lokali to reguluje

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli księgowa jest członkiem zarządu, to bezprawnie.
    uwl
    Art. 29.
    3. Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.
    
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    To była kartoteka innego właściciela? Nawet w takiej sytuacji zarząd ma obowiązek udostępnić dokument (również przekazać jego kserokopię).
    Pomocne orzecznictwo:
    1) z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2008 roku, sygn. akt: I ACa 1382/07:

    " Obowiązujące przepisy ustawy o własności lokali nie stanowią podstawy do całkowitego i bezwarunkowego pozbawienia członka wspólnoty prawa do otrzymania kserokopii dokumentacji związanej ze sprawowaniem zarządu nieruchomością wspólną. Za dopuszczalne należy uznać natomiast co do zasady wprowadzenie określonych rozwiązań organizacyjnych związanych z technicznymi aspektami realizacji uprawnień kontrolnych, w związku z koniecznością przygotowania określonych dokumentów (odszukania ich i usystematyzowania) oraz wykonania odpisów lub kserokopii, przy uwzględnieniu technicznych i kadrowych możliwości zarządu lub zarządcy danej wspólnoty oraz zatrudnionych przez nich pracowników, a także kosztów powstałych z tego tytułu. "
    Orzeczenie na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/611/94/

    2) z uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z dnia 02.07.2008 r., sygn.akt: II SA/Wa 2007/07:

    "Nie można bowiem stwierdzić, aby ewentualne udostępnienie przez zarząd Wspólnoty pism kierowanych do tego zarządu przez jednego z jej członków - innemu członkowi tej Wspólnoty Mieszkaniowej (odczytywanych wcześniej na zebraniach członkowskich), stanowiło działanie naruszające ustawę o ochronie danych osobowych.
    Zdaniem Sądu, każdy członek Wspólnoty Mieszkaniowej ma prawo - na podstawie ustawy o własności lokali - zapoznawać się nie tylko z dokumentacją dotyczącą stanu majątkowego Wspólnoty, z księgami i sprawozdaniami, ale również z innymi dokumentami (także pismami) kierowanymi do Wspólnoty Mieszkaniowej (zarządu), a dotyczącymi jej działalności."

    Orzeczenie na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/627/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jafjaf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję zarządcy
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.