proszę o radę

marta33marta33 Użytkownik
edytowano stycznia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Proszę o pomoc. Mamy dwie wspólnoty z jedną kotłownią, z jednego bloku w którym jest kotłownia wychodzi kanał doprowadzający cw i co do drugiego bloku. Kanał ten jest nie ocieplony co powoduje duże straty ciepła, w tym roku planujemy rozpocząć modernizację przyłącza. Chciałabym wiedzieć jak powinniśmy uczestniczyć w kosztach inwestycji ? Czy po połowie będzie sprawiedliwie jeśli to kanał prowadzący do drugiego bloku ? Część tego kanału leży na terenie jednej a część na terenie drugiej wspólnoty. Czy można to potraktować jako część wspólną ?
Z góry dziękuję za pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Część wspólną dla danej wspólnoty mieszkaniowej stanowi ta część kanału, która znajduje się na jej gruncie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta33:[/cite]Mamy dwie wspólnoty z jedną kotłownią, z jednego bloku w którym jest kotłownia wychodzi kanał doprowadzający cw i co do drugiego bloku. Kanał ten jest nie ocieplony co powoduje duże straty ciepła, w tym roku planujemy rozpocząć modernizację przyłącza. Chciałabym wiedzieć jak powinniśmy uczestniczyć w kosztach inwestycji ? Czy po połowie będzie sprawiedliwie jeśli to kanał prowadzący do drugiego bloku ?
    Czy to jedno przyłącze obsługuje jedną wspólnotę X?
    Jak tak, to dlaczego ta druga wspólnota Y miałaby współfinansować modernizację przyłącza innej wspólnoty X?
    Do tego przyłącze do wspólnoty X biegnie przez grunt wspólnoty Y, dobrze rozumiem?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano stycznia 2010
    [cite] marta33:[/cite]Mamy dwie wspólnoty z jedną kotłownią, z jednego bloku w którym jest kotłownia wychodzi kanał doprowadzający cw i co do drugiego bloku.
    Całkowity koszt izolacji tej "rury", doprowadzającej ciepłą wodę użytkową i do celów grzewczych do drugiej wspólnoty powinna ponieść ta druga wspólnota, bo tylko ona z niej korzysta.

    Co więcej, pierwsza wspólnota (ta, w której jest kotłownia) ma prawo żądać od drugiej wynagrodzenia z tytułu służebności gruntowej.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wydaje mi się, że pierwsza wspólnota powinna na swoim terenie dokonać remontu, a potem powinna refakturowac koszty remontu na drugą.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taki wydatek nie ma uzasadnienia. To nie są koszty nieruchomości wspólnej pierwszej wspólnoty. Pierwsza wspólnota powinna jedynie udostępnić teren i zażądać od drugiej przywrócenia stanu poprzedniego po zakończeniu prac. Powinno dojść do zawarcia umowy, regulującej kwestie finansowe i organizacyjno-logistyczne przedsięwzięcia.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ma uzasadnienie, bo nastąpi refaktura i wspólnota nie poniesie żadnej straty.

    A z drugiej strony dlaczego druga wspólnota ma coś remontować na nie swoim terenie?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jaka jest podstawa do wystawienia refaktury?
    Jeżeli jest umowa między wspólnotami w sprawie dostarczania ciepła, to OK, ale jeśli nie ma?
    Przede wszystkim należy zawrzeć porozumienie w sprawie remontu. Żadnych wydatków na cudzą rzecz bez gwarancji zwrotu kosztów.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I tu się zgadzam. Musi być wzajemna umowa.
  • Opcje
    marta33marta33 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Opcje
    marta33marta33 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę jeśli ktoś mógłby podać podstawę prawną, która zwalnia z kosztów modernizacji przyłącza tą drugą wspólnotą. Będę wdzięczna.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w uowl jest wyraźnie napisane (i takie jest orzecznictwo sądów), że wm może wydawać pieniądze TYLKO na swoją nieruchomość, nie może finansować czegoś, co do niej nie należy. Korzystacie z cudzej kotłowni, więc możecie się spodziewać podwyższenia rachunku za dostarczane ciepło.
    uowl (ustawa o własności lokali) to ten czerwony link w lewym menu - przeczytaj, krótkie jest
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]w uowl jest wyraźnie napisane (i takie jest orzecznictwo sądów), że wm może wydawać pieniądze TYLKO na swoją nieruchomość, nie może finansować czegoś, co do niej nie należy. Korzystacie z cudzej kotłowni, więc możecie się spodziewać podwyższenia rachunku za dostarczane ciepło.
    Wychodzi na to samo - wspólnota partycypuje w kosztach remontu.

    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r. sygn. akt V CSK 143/08:

    "Związek gospodarczy nie może jednak wykraczać poza granice nieruchomości wspólnej w tym znaczeniu, że odnosić się będzie do innych nieruchomości, choćby sąsiednich. Gospodarowanie tymi nieruchomościami w jakikolwiek sposób nie mieści się w zdolności prawnej wspólnoty jako osoby ustawowej. Z cudzej nieruchomości korzystać mogą jedynie członkowie wspólnoty jako właściciele lokali, na ich rzecz ustanowiona została służebność drogi koniecznej, oni uporządkowali i zagospodarowali nieruchomość powodów, oni wreszcie na tej nieruchomości parkują samochody, odpoczywają wśród zieleni czy pozwalają bawić się dzieciom. Te działania nie dotyczą jednak nieruchomości wspólnej lecz nieruchomości cudzej i nawet w zakresie gruntu zajętego pod wiatrołap, który mieści się w granicach służebności drogi koniecznej, nie stanowią przejawu gospodarowania nieruchomością wspólną przez wspólnotę, lecz ingerencję członków wspólnoty w cudze prawo."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/558/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.