Brak zarzadcy.
adi79
Użytkownik
witam.Prosze o pomoc.Mieszkam w budynku gdzie jest 9 mieszkan wszystkie sa wykupione.Miasto przejeło budynek od wojsk armii radzieckiej i mieszkania zostały sprzedane.Nie ma żadnego zarządcy lokatorzy nie zgadzają się na wspólnote bo nie muszą płacic(jest im tak wygodnie).Wiem że powinna byc to duża wspólnota.Wiem że mamy równiesz obowiązki takie jak przeglądy i inne tego typu rzeczy.Czy są jakies przepisy lub ustawy?Przecież budynek nie może miec zarządcy.Jak moge ich zmusic lub sąd moze to zmienic?prosze o pmoc.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wspólnota powstała z dniem wyodrębnienia (sprzedaży aktem notarialnym i założenia księgi wieczystej) pierwszego lokalu. Przeczytaj ustawę o własności lokali: http://lex.pl/bap/student/Dz.U.2000.80.903.html
To jest podstawowa ustawa, regulująca działalność wspólnot mieszkaniowych oraz prawa i obowiązki właścicieli lokali.
Porozmawiaj z ludźmi i spróbuj zorganizować zebranie w celu wyboru zarządu. Resztę spraw powinien załatwić zarząd.
Macie obowiązek składać co roku deklarację podatkową.
Macie obowiązek wystąpić do GUS o REGON i do US o NIP oraz założyć konto w banku.
A czy przeprowadzacie akcję DDD?
A co z drobnymi naprawami (typu: zamek, żarówka)
Nie mówię już o fanaberiach typu ubezpieczenie.
Mozesz sprobowac sam zwolac zebranie ale musialoby przyjsc tylu wlascicieli abyscie mogli liczac udzialy podejmowac uchwaly np o wyborze zarzadu.Wtedy zarzad musi postarac sie o NIP,Regon no i mozecie powoli zaczac dzialac.A jak "buraki" na zebranie nie przyjda to wystepuj do sadu
Poczytaj jednak faktycznie najpierw ta usta we jast krotka niecale 40 art.
Zajrzyj tez na strone www,zarzadca.pl
W kodeksie cywilnym budynki trwale związane są z gruntami.
USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
Art. 46. § 1. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Powstanie WM
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9.06.2005r. sygn.akt III CZP 33/05
Wspólnota mieszkaniowa powstaje w razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przez właściciela nieruchomości z jednoczesnym oddawaniem w użytkowanie wieczyste części gruntu, choćby niektóre lokale pozostawały niewyodrębnione.
Powierzenie/Wybór Zarządu WM
PYTANIE PRAWNE
Czy w trybie przewidzianym przez art.21 ust.3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r., Nr.80, poz.903 ze zm.) wspólnota mieszkaniowa może udzielić zarządowi wspólnoty mieszkaniowej pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o ustanowieniu ograniczonego prawa rzeczowego (służebności gruntowej), w celu wykonania uchwały w sprawie nie wymienionej w art.22 ust.3 pkt.5, 5a,6 tej ustawy, ze skutkiem w stosunku do wszystkich właścicieli?".
http://www.sn.pl/aktual/pytaniapr/ic/III-CZP-0127_09.pdf
Ustawa z dnia 24.06. 1994r. o własności lokali (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm.)
Art. 22.3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego,
5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,
Właściciele lokali na ogól skupiają się na WM. A co z jej budynkiem?
http://www.sn.pl/aktual/pytaniapr/ic/III-CZP-0127_09.pdf
Wniosek o służebność gruntową złożyła Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości.
Szkoda, że uzasadnienie SN nie można zweryfikować z dokumentami owej WM, w tym z uchwałami właścicieli podejmowanymi w trybie przepisów tekstu jednolitego ustawy o własności lokali.
W ustawie z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm.) mowa jest o "wspólnocie mieszkaniowej", a nie o "wspólnocie mieszkaniowej nieruchomości" .
Art. 6. Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
Art. 17. Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
Jeżeli adi79 pisze , że nie ma Zarządcy to zasadne jest dopytanie o działkę gruntu (własność/użytkowanie wieczyste) na której posadowiony jest budynek i gdzie jest wszystka dokumentacja, w tym techniczna.
Uzasadnienie SN potwierdziło, że podejmowanie decyzji w formie uchwał (art.22 ust.3) to poważna sprawa.
Jaka jest twoja rada dla adi79?
W uzupełnieniu wypowiedzi Ownera i Wwwinyla - wzór wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego na stronie czasopisma:
http://www.zarzadca.pl/content/view/81/87/
Ca to nie jest sygnatura orzeczenia SN, lecz sprawy w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, który zwrócił się z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego.
Sprawie tego pytania SN nadał sygnaturę akt III CZP 128/09. Sprawdź: http://www.sn.pl/aktual/6_1.html
Edit: Oczywiście: 127/09. Sorry.
SN 127/09 http://www.sn.pl/orzecznictwo/2_1.html
W tym uzasadnieniu mowa jest nie tylko o służebności gruntowej.
Uchwała z dnia 5 lutego 2010 r.(sygn. akt III CZP 127/09).
Na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r., o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, ze zm.) wspólnota mieszkaniowa nie może udzielić zarządowi pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o ustanowieniu służebności drogowej.
Powyższa wypowiedź pozostaje w oczywistej sprzeczności z treścią cytowanej następnie uchwały Sądu Najwyższego:
Postanowienia wynikające z art. 22 ust. 3 pkt.5,5a,6 i art. 21 ust.3 ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm.) to dwie różne kwestie prawne.
Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu wykonywane przez właścicieli lokali w drodze uchwały nie należy łączyć z czynnościami Zarządu Wspólnoty wykonującego postanowienia takiej uchwały.
Właściciele lokali znając treść uchwały SN będą wiedzieli, że WM nie może udzielić Zarządowi "pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o ustanowieniu służebności drogowej". A po zapoznaniu się z uzasadnieniem na postawione pytanie dowiedzą się o co w tym wszystkim chodzi.
Na postawione pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Wykupienie gruntu do dnia 31.12.2012 r.
Napisz jak wyglądała sprzedaż lokali mieszkalnych (ogólnie). Sprawdz zawartą umowę. W komplecie dokumentów musi być m.in. operat szacunkowy z wyceny lokalu, protokół z rokować i zawiadomienie z sądu. Odszukaj informacji o ustawie o własności lokali, a także którego dnia został odłączony lokal (zawiadomienie sądu) Podaj Dz.U., a także datę zawarcia umowy.
Myślę, że masz podobną sytuację jak Romek z tą tylko różnicą, że w Twojej WM zostały wykupione wszystkie lokale. To bardzo dobrze. Przeczytaj jego posty.
Budynek ZAWSZE jest trwale związany z gruntem. W przeciwnym razie nie byłby budynkiem, tylko na przykład wiatą, straganem lub co gorsza - balonem.
Dowód: ustawowa definicja budynku, Prawo budowlane art. 3 pkt 2: Zatem z faktu trwałego połączenia budynku z gruntem nie można wyciągać jakichkolwiek wniosków co do sposobu zarządzania nieruchomością, w szczególności co do istnienia lub nieistnienia zarządcy tej nieruchomości. To są sprawy nie mające ze sobą ŻADNEGO związku. Ten piernik nie ma nic do tamtego wiatraka.
Trwałe połączenie obiektu budowlanego z gruntem oznacza po prostu, że obiekt ma fundamenty.
Ta cecha budynku (trwałość połączenia z gruntem) stanowi warunek konieczny (choć niewystarczający) do uznania go za nieruchomość na gruncie Kodeksu cywilnego: Tylko budynek:
1) trwale związany z gruntem (pamiętając o definicji PB należy uznać, że kodeks używa określenia typu "masło maślane"...)
2) mający innego właściciela niż grunt, na którym stoi
- może być uznany za odrębną (od gruntu) nieruchomość.
W sytuacji, gdy we wspólnocie prawem właściciela lokalu do gruntu jest prawo wieczystego użytkowania, mamy taką właśnie sytuację:
1) właścicielem gruntu jest gmina
2) współwłaścicielami budynku są wszyscy właściciele lokali.
Po przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności ta różnica znika. Współwłaściciele budynku i współwłaściciele gruntu to ta sama grupa osób: ogół właścicieli lokali.
Wówczas budynek przestaje być odrębną od gruntu nieruchomością.
1) grunty
2) budynki - ale tylko wówczas, gdy spełniają jednocześnie 2 warunki: są trwale związane z gruntem ORAZ mają innego właściciela, niż grunt pod nim
3) części budynków - czyli lokale; obowiązujący swego czasu Kodeks Napoleona oraz przedwojenne rozporządzenie prezydenta o własności lokali przewidywały, że odrębną nieruchomością może być też kondygnacja budynku.
Przypominam, że przed powstaniem WM budynek mieszkalny wielolokalowy miał jednego właściciela posiadającego umowę o zarządzanie lub administrowanie z jego firmą. Adi79 zna właściciela i zarządcę.Posiada też możliwość przeanalizowania sytuacji od wykupienia pierwszego lokalu do ostatniego.
Z tego co pisze adi79 wynika, że budynek WM posadowiony jest na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie. A zatem trzeba sprawdzić stan prawny nieruchomości w starostwie - rejestr gruntów i budynków.
Co chcesz doprecyzować? Kodeks cywilny? Na podstawie Kw konkretnej nieruchomości?
Co to są części składowe gruntu? Odpowiedź znajdziemy w Kodeksie cywilnym: Należałoby jeszcze dodać:
1) wody stojące (wynika to z art. 12.1 ustawy Prawo wodne),
2) kopaliny pospolite, czyli kruszywa takie jak piasek, żwir (art. 15.3 ustawy Prawo geologiczne i górnicze).
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy budynki lub lokale położone na tym gruncie mają innego właściciela, niż grunt.
Wówczas nie wchodzą one w skład nieruchomości gruntowej - są odrębnymi nieruchomościami.
Czy możesz rozwinąć tę myśl, o tym, że jest Zarządca, kiedy wspólnota mieszkaniowa z gruntem w użytkowaniu wieczystym nie ma zarządcy.
To ona tutaj jest od zadawania pytań! Prowadzi swoje historyczno-archeologiczne śledztwa w sprawie pradziejów wspólnot, losów dokumentów, uchwał rad gmin itp. Ją interesują archiwa, a nie stan obecny czy wyjście właścicieli z trudnej sytuacji.
Co zawiera wypis?
- określenie podmiotu
- rodzaj współwłasności lub użytkowania wieczystego
- udział we współwłasności lub współużytkowaniu wieczystym
informacje dotyczące osób fizycznych
- nazwisko
- imiona oraz imiona rodziców
- adres stałego zamieszkania
- identyfikator PESEL
osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej
- nazwa
- siedziba
- identyfikator REGON
- numer wpisu do ewidencji podmiotów gospod.
Wyrys pochodzi z mapy ewidencyjnej gruntów i budynków i w sposób graficzny przedstawia użytkowanie działki i budynku w przestrzeni.
Wypis z ewidencji gruntu (można go uzyskać w Katastrze), gdy dostarczony zostanie odpis z k w, nie jest konieczny, natomiast mapy katastralne do rozpoznania sprawy o ustanowienie zarządcy przymusowego nieprzydatne.