Bałagan w podziemnym garażu

olewitolewit Użytkownik
W naszym osiedlu spora grupa mieszkanców ma wiecej niż jeden samochód, ale jest właścicielem tylko jednego miejsca parkingowego. Wjeżdżają jednak "dodatkowymi" samochodami blokując nie swoje miejsca. Dochodzi do kłótni, awantur. Zarząd rozważa możliwość zakładania blokad na koła samochodów parkujących nie na swoich miejscach. Zastanawiamy się jakie jeszcze retorsje wobec niesfornych osób możemy zastosować: kary pieniężne? Prośba o informacje jak sobie z tym problemem radzą inne wspólnoty!?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blokady na koła współwłaścicieli? Na jakiej podstawie?
  • Opcje
    olewitolewit Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A na jakiej podstawie nieuprawnione samochody wjeżdzają do garażu? Uważamy, że gospodarzami garażu jest wspólnota. Nierepspektowanie regulaminu wewnętrznego powinno skutkować reakcją z naszej strony. Jeśli nie to, to co?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blokady na koła nieprawidłowo zaparkowanego samochodu
    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2009 r., VI ACa 1124/08
    stosowanie blokad na koła pojazdów jest traktowane jako środek przymusu bezpośredniego. Stosowanie tego typu urządzeń, jako środka represji ograniczającego prawo własności pozostaje tym samym w wyłącznej sferze władztwa państwa. Zgodnie z art. 64 Konstytucji RP własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności. Środki tego typu mogą być więc stosowane wyłącznie na podstawie wyraźnego upoważnienia ustawowego nie budzącego żadnych wątpliwości. Każda ingerencja w prawo własności stanowi środek ostateczny i może być dokonywana dopiero w sytuacji, gdy inne środki zawiodą i to tylko ze względu na ważną wartość mocniej chronioną (zasada hierarchiczności wartości chronionych przez prawo). Wartością wyżej chronioną jest np. interes publiczny, zdrowie czy życie.

    W chwili obecnej uprawnieniem do stosowania blokad na koła pojazdów z pewnością dysponują policja i straż miejska/gminna (art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchy drogowym - Dz. U. z 2005r., Nr 108, poz. 908 - j.t.), oraz funkcjonariusze wskazani w w/w rozporządzeniach Rady Ministrów. Żaden zaś przepis nie daje takiego uprawnienia wspólnocie mieszkaniowej czy też innym wynajętym przez nich osobom fizycznym czy prawnym, w szczególności uprawnienia takiego nie daje przepis art. 13 ustawy o własności lokali. Samodzielne przyznanie sobie takiego uprawnienia przez wspólnotę mieszkaniową musi zostać zatem uznane za sprzeczne z prawem, to jest z Konstytucją RP.

    W ocenie Sądu Apelacyjnego nie ulega wątpliwości, że powód parkując na terenie wspólnoty poza miejscami do tego wyznaczonymi, w sposób utrudniający korzystanie pozostałym współwłaścicielom z nieruchomości wspólnej narusza zasady przewidziane w art. 13 ustawy o własności lokali, nie usprawiedliwia to jednak stosowania wobec niego, czy wobec kogokolwiek innego, tak rażących sankcji.

    http://www.zarzadca.pl/content/view/680/94/
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Uchwała wspólnoty i...
    Wysyłasz do właściciela pismo, że parkowanie na parkingu jest płatne i wynosi 500 zł. Tak samo stawiasz tabliczkę o obowiązkowej płatności.
    Jedynym wolnym od opłaty miejscem jest przyznane Panu miejsce np. A3.
    Wynajmujesz firmę Autoclamb i masz błogi spokój.
    http://www.dziennikzachodni.pl/zaglebie/160502,prywatne-blokady-sieja-postrach-na-sosnowieckich-osiedlach,id,t.html
  • Opcje
    olewitolewit Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję - jak widać działania firmy z Sosnowca są niezgodne z prawem, ale niech się tym martwią "przestępcy"!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.