nowe ogrzewanie z PEC

janekjanek Użytkownik
Wspólnota (20 właścicieli w tym 5 mieszkań właciciel-MZBM) planuje wprowadzenie ogrzewania do budynku - kamienicy. Dotchczas w budynku są różne systemy ogrzewania: piece kaflowe, ogrzewania etażowe na węgiel, piece akumulacyjne. Brak w budynku gazu. Wspólnota przymierza się do systemu ogrzewania np. z PEC, lub gazowe etażowe. Część właścicieli nie chce przejść na ogrzewanie z PEC (mają ogrzewanie kominkowe, ogrzewanie nowoczesne z pieców akumulacyjnych, planują zainstalowanie ogrzewania podłogowego lub gazowe etażowe). Czy można ominąć ich mieszkania, tak żeby nie ponosili kosztów bieżących opłat. Jaką część opłat inwestycji muszą ponieść wszyscy członkowie wspólnoty. Jaka forma głosowania członków wspólnoty musi być przeprowadzona która umożliwi wyodrębnienie tych mieszkań spod ogrzewania z PEC.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele lokali nie mogą ingerować w cudze prawo własności, sprawa zmiany systemu grzewczego z indywidualnego na jednolity wykracza poza sferę działania wspólnoty mieszkaniowej. To wspólnota mieszkaniowa może wydać w formie uchwały zgodę na przedsięwzięcie kilku właścicieli w zakresie montażu wspólnego ogrzewania z uwagi na związaną z tym ingerencję w nieruchomość wspólną. Właściciele, po uzyskaniu zgody wspólnoty powinni z kolei zawrzeć między sobą umowę, ponieważ współfinansowana przez nich inwestycja będzie stanowić przedmiot współwłasności (ale wyłącznie tych współwłaścicieli).
    Takie wspólne inwestycje, jak to doświadczenie życiowe wskazuje, mogą powodować szereg konfliktów w przyszłości, dlatego należy wszelkie wątpliwe kwestie ustalić umownie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    janekjanek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak mam rozumieć jeżeli większość właścicieli tzn 51% (głosowanie udziałami, czy też jeden właściciel jeden głos) wybierze system ogrzewania z PEC nie może pozostałym właścicielom narzucić tego typu ogrzewania. Kto ma zawrzeć umowę z PEC ??? a co z mieszkaniami którymi właścicielem jest gmina
    Czy w tym przypadku inwestycja będzie przeprowadzana przez w/w większość tj. (51%) czy też pozostali będą w nią musieli partycypować. Czy instalacja wewnątrz mieszkania montaż grzejników oraz ich zakup mają pokryć tylko właściciele zainteresowani ogrzewaniem z PEC
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Jak mam rozumieć jeżeli większość właścicieli tzn 51% (głosowanie udziałami, czy też jeden właściciel jeden głos) wybierze system ogrzewania z PEC nie może pozostałym właścicielom narzucić tego typu ogrzewania.
    nie może narzucić.
    Czy w tym przypadku inwestycja będzie przeprowadzana przez w/w większość
    To będzie inwestycja tylko tych właścicieli, którzy wyrażą zgodę na inwestycję.
    Kto ma zawrzeć umowę z PEC ???
    właściciele lub umocowany przedstawiciel właścicieli, którzy wyrażą zgodę na inwestycję.
    Czy instalacja wewnątrz mieszkania montaż grzejników oraz ich zakup mają pokryć tylko właściciele zainteresowani ogrzewaniem z PEC
    Tak, to jest ich inwestycja. Wspólnota winna wyrazić zgodę na inwestycję grupy właścicieli.
  • Opcje
    janekjanek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam kolejne pytanie czy jednak większość właścicieli (ogrzewanie z PEC) możne zmusić tą mniejszość która będzie miała inną formę ogrzewania do partycypowania w kosztach eksploatacji np.
    - za zamówiona moc cieplną [MW/m-c]
    - opłatę stała za usługi przesyłowe [MW/m-c].
    w przypadku jeżeli piony ciepłownicze będą przebiegały przez lokale nie posiadające ogrzewania z PEC ???? a co w przypadku jeżeli piony ciepłownicze przebiegać będą z korytarza bezpośrednio od mieszkań korzystających z PEC???????????
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taak.
    A zgodzą ci się na to żeby rurki przechodziły im przez mieszkanie?
    A jak jakiś będzie uczynny i zgodzi się, to chcesz go jeszcze na przyszłość za to obciążyć? To na pewno już nie znajdziesz chętnych.

    Placić nikt "spoza" nie będzie.
  • Opcje
    janekjanek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ponownie pytam - czy dobrze zrozumiałem , że część wspólna instalacji czyli piony wewnątrz budynku od węzła ciepłowniczego musi wykonać na własny koszt ta grupa właścicieli zainteresowanych ogrzewaniem z PEC na wlasny koszt ???
    Czy jednak pozostała mniejszość właścicieli również będzie musiała ponosić koszty wspólnej inwstycji pomimo że nie będzie z niej korzystała ????????
    Czy są jakieś akty prawne , przepisy żeby podeprzeć się nimi, przy podejmowaniu decyzji przez Wspólnotę co do NIE parycypowaniu w kosztach inwestycji wspólnej (piony) oraz w mieszkaniach (grzejniki) właścicieli zainteresowanych ogrzewaniem z PEC ?????????
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie jest inwestycja wspólnoty.
    Zatem decyzje i koszty nie dotyczą wszystkich właścicieli lokali, a wyłącznie tych, którzy decydują się na tę inwestycję.
    Instalacja grzewcza będzie wspólną własnością inwestorów, a nie ogółu właścicieli lokali. Właściciele instalacji nie mogą przymusić niewłaścicieli do współfinansowania cudzej inwestycji.
    Wspólnota nie może podejmować w tej sprawie żadnych uchwał - z wyjątkiem wyrażenia zgody (na wniosek inwestorów) na ingerencję w nieruchomość wspólną (stropy, klatka schodowa) oraz pełnomocnictwa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie związanym z inwestycją.

    Odpowiedzi na Twoje pytania:
    1) Tak.
    2) Nie.
    3) Tak - ustawa o własności lokali w art. 1.1 określa zakres kompetencji wspólnoty mieszkaniowej. Z tego przepisu wynika, że sprawy niezwiązane z zarządzaniem nieruchomością wspólną nie mieszczą się w ustawowych uprawnieniach wspólnoty mieszkaniowej.
    Oznacza to, że takiej decyzji wspólnota podjąć nie może.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.