Członek zarządu a pełnomocnictwo procesowe
owner
Użytkownik
Sprawa dotyczy reprezentowania wspólnoty w postępowaniu upominawczym.
Czy członek zarządu wieloosobowego, oprócz pełnomocnictwa procesowego udzielonego uchwałą właścicieli lokali, musi mieć np. stałą umowę zlecenia o zarządzanie nieruchomością wspólną, czy wystarczy uchwała o powołaniu w skład zarządu wspólnoty?
Czy członek zarządu wieloosobowego, oprócz pełnomocnictwa procesowego udzielonego uchwałą właścicieli lokali, musi mieć np. stałą umowę zlecenia o zarządzanie nieruchomością wspólną, czy wystarczy uchwała o powołaniu w skład zarządu wspólnoty?
Art. 87 § 1 Kpc:
Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia (...)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wytoczenie powództwa o zapłatę przeciwko właścicielowi lokalu zalegającemu z płatnościami to zwykła czynność zarządcza, moim zdaniem nie wymaga uchwały.
Ma uchwalone pełnomocnictwo procesowe do wykonywania wszystkich czynności, określonych w art. 91 Kpc.
Uprawnienie takiej osoby należy moim zdaniem rozpatrywać niezależnie od okoliczności członkostwa w zarządzie.
Rozumiem, że ten członek zarządu nie jest ani adwokatem, ani radca prawnym, a może to właściciel lokalu? Wtedy podstawę działania stanowiłaby w szczególności norma art. 209 kodeksu cywilnego.
Chodzi o podpisanie pozwu o nakaz zapłaty i reprezentowanie wspólnoty w postępowaniu sądowym i komorniczym. Obecność dwóch członków zarządu na ewentualnych rozprawach jest praktycznie niemożliwa.
Art. 209 Kc nie daje takiego umocowania. Jest to uprawnienie do działania właściciela w swoim imieniu, a nie w imieniu wspólnoty.
Należy rozważyć zawarcie umowy o zarządzanie, czy np. na prowadzenie windykacji.
Odnośnie udziału członków zarządu w rozprawach - oczywiście pozew i inne pisma procesowe, czy wnioski bezwzględnie winni podpisywać dwaj członkowie zarządu, ale nie muszą uczestniczyć w rozprawach. Wystarczy wnieść o rozpoznanie sprawy mimo nieobecności strony. Jeden członek może uczestniczyć w rozprawach, z praktyki wiem, że taka sytuacja często ma miejsce.
Pomocne piśmiennictwo:
"przez zarządzanie czyimś majątkiem lub interesami strony należy rozumieć wykonywanie czynności administrowania oddanym w zarząd mieniem ( w tym koniecznych da sprawowania zarządu czynności prawnych), kierowanie pracą innych ludzi, powadzenie spraw bieżących, dbanie o utrzymanie mienia i interesów w dobrym stanie, a także - w zależności od umowy - pomnażanie dochodów, egzekwowanie wierzytelności, pobieranie pożytków, regulowanie długów ( w tym podatków i innych należności publicznoprawnych) oraz podejmowanie innych podobnych czynności wykonywanych na rzecz i w interesie mocodawcy, zazwyczaj za wynagrodzeniem. W piśmiennictwie podejmuje się próby oddzielenia zarządu majątkiem od zarządu interesami przez wskazanie, że w pierwszym wypadku chodzi o administrowanie nieruchomością, a w drugim o prowadzenie "interesu" (sklepu, zakładu handlowego, przedsiębiorstwa), ale to rozróżnienie - nie zawsze zresztą konsekwentne - nie ma większego praktycznego znaczenia."
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom I, pod, red. T. Erecińskiego, Wydawnictwo Prawnicze Lexis Nexis, Warszawa 2007, S. 255.
"Zgodnie z wyraźnym brzmieniem komentowanego przepisu, stosunek zlecenie musi mieć charakter stały. Chodzi zatem o stosunek ugruntowany, trwający dłuższy czas, wiążący strny ściśle, a nie przypadkowo i okazjonalnie...Przykłądowo, w orzecznictwoe w związku z tym przyjęto, że zlecenie prowadzenia w sądzie rejonowym konkretnej sprawy sądowej nie stanowi nawiązania między zleceniodawcą a zleceniobiorcą "stałego" stosunku zlecenia w rozumieniu art. 87 par. 1 kpc (uch. SN z dnia 10 maja 1994 r, I PZP 21/94, OSNAPiUS 1994, nr 4, poz. 68), natomiast podsta taką może stanowić umowa o administrowanie nieruchomością (orz. SN z 4 maja 1976 r., I CR 106/76, LexPolonica nr 318699)."
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom I, pod, red. T. Erecińskiego, Wydawnictwo Prawnicze Lexis Nexis, Warszawa 2007, S. 256.
Umowa o zarządzanie nie wchodzi w grę, bo konieczna jest licencja.
Ale umowa o administrowanie jest możliwa.
Takiego pełnomocnictwa może udzielić zarząd wspólnoty.