pomowienia

ewa1ewa1 Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
mam mieszkanie własnościowe w budynku 7 rodzinnym.zarzadzane przez
wspólnote,moj problem trwa juz kilka lat.Powodem jest różnica
głównego wodomietrza która wykazuje wyższy stan zuzycia wody co
miesiac niz po z sumowaniu liczników w 7 mieszkaniach (wszyscy
posiadamy takie same liczniki ,zostały wymnienione niedawno na nowe)
Po podaniu stanów licznika wody w poszczególnych mieszkaniach co
miesiac wychodza duze braki nawet do 30 m tj,zużycie głównego
wodomierza jest 61m szeciennych a suma zuzytej wody we wszystkich
mieszkaniach jest ok 40m.wymiana liczników nic nie dala bo ciagle sa
braki.W mieszkaniu mieszkam z corka gdzie miesiecznie zuzywamy ok
2m,i w tym tkwi problem ze sasiedzi mnie oskarżaja o podbieranie
wody.Co mam zroic?sasiedzi ciagle sie mnie czepiaja i nachodza moje
mieszkanie i co chwiel sprawdzaja czy czasem nie mam nielegalngo
podlacenia wody,sprawdzaja licznik.Czy mam wystApic na droge
sadowa,bo juz nie wytrzymuje presji sasiadów i ciaglych
kontroli.Prosze o pomec i porade!!!jak rozwiazac moj problem

Komentarze

  • Opcje
    adabadab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jaka jest data legalizacji licznika wody lub kiedy został on zamontowany w Pani mieszkaniu?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota rzeczywiście ma problem, skoro są tak duże różnice a wszystkie wodomierze zostały wymienione. Ma Pani rzeczywiście bardzo małe zużycie w lokalu, ale z drugiej strony, skoro różnice siegają aż 30 m 3, to trudno przyjąc, aby jedno gospodarstwo domowe, w którym mieszkają dwie osoby zużywało tak duże ilości wody.
    Z treści Pani wypowiedzi wynika, że wspólnota nadużywa prawa kontroli.Wystąpienie na drogę sądową jednak odradzam, będzie to dodatkowy stres dla Pani.
    Proszę zwrócic się do wspólnoty mieszkaniowej na piśmie o dokonanie kontroli we wszystkich lokalach i sporządzenie protokołów na tę okolicznośc.
    Sprawdzic należy w szczególnosci czy wszystkie liczniki są oplombowane, czy pobór wody ze wszystkich ujęc w lokalach znajduje odzwierciedlenie w stanach liczników ( czy licznik się kręci). Wspólnota mieszkaniowa powinna również zlecic próby szczelności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ewa1ewa1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na czy polega badanie szczelnosci?wszyskie wodomierze byly jesdnoczesnie tego samego dnia wymienione ,sa jednakowe w mieszkaniach ktore nie reaguja na magnez.głowny licznik znajduje sie w piwnicy i raz w miesiacu pracownik wodociagow spisuje głowny licznik i na tej podstawie wystawiaja nam fakture.a po sumowaniu złózycia w poszczegulnych mieszkaniach sa braki,
  • Opcje
    lemurlemur Użytkownik
    edytowano lipca 2009
    Przecieki mogą występować na łączeniach rur instalacji wodnej. Nawet delikatne kropienie może generować duże straty w skali miesiąca. Należałoby przejrzeć całą instalacje wodną, jeżeli pozwalają na to warunki techniczne, a nie skupiać się wyłącznie na samych licznikach. Widoczny przeciek (również tzw. "roszenie") można usunąć miejscowo. Proponuję, aby wspólnota zwróciła się do firmy instalatorskiej, która dokona kompleksowej oceny.
    Komentarz edytowany lemur
  • Opcje
    RandalRandal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Radzę sprawdzić wszystkie punkty czerpalne wody w lokalach i wymianę uszczelek - "kapiące" krany to największe straty!
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma nic dziwnego w tym,że ktoś zużywa mało wody.U nas był ten sam problem,tylko dotyczył zużycia wody ciepłej (droższej).Dochodziło do sytuacji,w której wskazania wodomierza głównego były większe o 50% niż suma wodomierzy z mieszkań.Sprawdzaliśmy we wszystkich mieszkaniach.Kontrole były nie zapowiadane.Dochodziło do sytuacji gdy były demontowane ściany u mieszkańców (gipsowe)żeby stwierdzić czy nie ma lewych podłączeń ponieważ każdy robił remont we własnym zakresie i dowolne przeróbki.Nic nie znaleziono.Wymieniliśmy wszyscy wodomierze i na zimnej i na ciepłej wodzie.Wszystkie zakupione jednego dnia w jednym sklepie o takich samych parametrach.Też nic to nie dało.Potem okazało się,że wszystkiemu jest winien brak zaworów zwrotnych przy wodomierzach i podejrzenie,że mieszkańcy "przepompowują"wodę zimną do instalacji wody ciepłej. Okazało się,że suma pobranej wody ciepłej jest większa niż wskazanie wodomierza głownego(ciekawe,co?)Zostaliśmy zobligowani do zamontowania zaworów zwrotnych.Niech mi ktoś wyjaśni,jak 4 osobowa rodzina może zużyć 1,6 m3 wody ciepłej i 3,0m3 wody zimnej przez miesiąc skoro moja 3 osobowa rodzina zużyła w tym samym miesiącu 2,5m3 ciepłej i 2,8m3 zimnej w miarę oszczędzając?Z kolei rodzina 2 osobowa (starsza osoba z synem) zużyła 1,0!!m3ciepłej i 1,8m3 zimnej wody.I co na to statystyki?
  • Opcje
    mareksmareks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    powiem szczerze, że nie rozumiem jak mozna dać sie tak terroryzować kontrolami!!! Mój dom moja twierdza!!! na jakim prawie opiera sie pani wspólnota??? Chyba nie na ustawie o własności lokali, bo tam nie doszukałem sie podstw do nachodzenia własciciela lokalu w jego mieszkaniu!!! Jesli wspólnocie nie pasują pani dane - a skontrolowała wskazania liczników i sa one zgodne z pani ośw9adczeniami - niech sobie poszukają przyczyn lub wynajmą fachowców którzy im to znajdą! Szanowna Pani - to pani jest wspólzarzącą i niech sie pani wreszcie upomni o swoje prawa a nie chowa głowę i płacze po katach!
  • Opcje
    andrzej_arandrzej_ar Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przedstawiciel zarządu/zarządcy ma prawo nawet w asyście policji wejść do mieszkania i dokonać koniecznych sprawdzeń/kontroli a nawet na koszt właściciela wykonać naprawę/remont.
    Decyzję o kontrolach podejmuje zarząd, wystarczającym jest powiadomienie w mieszkańca w dniu kontroli o konieczności jej przeprowadzenia.
    Na logikę - co to za kontrola mająca wykryć ewentualne nielegalne pobory wody zapowiedziana wcześniej??
    Co do braków wody - jeśli są zainstalowane wodomierze suchobieżne to niezależnie od deklaracji producenta że są odporne na magnesy to jest to nieprawda - każdy wodomierz suchobieżny jest podatny na magnes - to zależy tylko od wielkości magnesu użytego na wodomierz.
    Na początek - jakie jest ciśnienie wejściowe do budynku? Z doświadczenia wiem że zastosowanie regulatorów ciśnienia redukuje straty wody nawet do poziomu ok 10%.
    Kolejna sprawa - montaż wodomierzy mokrobieżnych lub hybrydowych.
    dalej - ekspertyza wodomierza głównego - może to nie podliczniki w mieszkaniach a licznik główny jest niesprawny?
    dalej - zawory zwrotne
    dalej - bezwzględna likwidacja automatów spłukujących powodujących silne uderzenia hydrauliczne w instalacji
    to na początek
    są także możliwości monitoringu zużycia wody w mieszkaniach/budynku przy użyciu rejestratorów zużycia, są firmy które za możliwość wprowadzenia ich wodomierzy przejmują na siebie obowiązek ustalenia przyczyn strat itd itd
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    nie aktualne
    Komentarz edytowany jan
  • Opcje
    WMKKKWMKKK Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W naszej Wspólnocie problem z wodą był ten sam, powtarzam był, bo problem już nie istnieje. Pomijam wątek ilości zużycia wody przez naszą wspólnotę(był dość znaczny),a przejdę do sedna. Licznik główny (to w nim tkwi szczegół)z czasem zmiejsza swoją średnicę, gdzie na jego ściankach zalega coraz więcej jakiejś mazi, co skutkuje tym, że woda płynąca przez wiatraczek zwiększa swoją prędkość, co skutkuje tym iż śmigiełko szybciej się obraca i zalicza zwiększone zużycie wody, w stosunku do podliczników. W naszej wspólnocie prowadzimy zeszyt na okoliczność zużycia wody,gdzie co 2 miesiące sprawdzane są licznik główny i podliczniki. Zużycie wody systematycznie rośnie, dochodzi do około 20 metrów różnicy, zgłaszamy to u dostawcy wody, zmienia licznik główny na nowy(nie bez oporów), zużycie wody spada do około 2 metrów, i analogicznie cykl się powtarza. Tak więc proszę pójść w tym kierunku, powinno pomóc, a pomówienia to nie ten kierunek. Pozdrawiam i myślę,że powinno pomóc.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.