Wyłanianie wykonawcy.

joseph11joseph11 Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Mam trzy pytania.
1. Chciałbym dowiedzieć się czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej /właściciele lokali miszkalnych we WM/ ma prawo samodzielnie bez informowania zarządcy wspólnotą miezkaniową wybrać wykonawcę na wymianę stolarki okiennej w swoim budynku bez przeprowadzania procedury przetargowej. Zaznaczam, iż wcześniej na rocznym zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej podjęliśmy uchwałę nt. wymiany stolarki okiennej.
Pozatym , w przypadku jeśli np. jeden właściciel mieszkania wcześnie wymienił sobie ze swoich środków okna, to proszę wyjaśnić czy zwrot kosztów wymiany dla tego lokatora w wysokości adekwatnej do wysokości wydatków na wymianę okien w takim samym mieszkaniu jest możliwy zgodny z prawem ?.

2. Wspólnotya miszkaniowa liczy 12 lokali mieszkalnych z czego 10 lokali jestwłasnością lokatorów a dwa lokale są WAM-owskie. Dwaj właściciele mieszkań wymienili za swoje prywatne pieniążki stolarkę okienną. Okna w pozostałych lokalach kwalifikują się również do wymiany. Jako wspólmota mieszkaniowa zgromadziliśmy już odpowiednie środki finansowe na koncie funduszu remontowego na ten cel. Niestety zrodził się problem jakiego rodzaju mamy montować okna. W związku z tym padła propozycja by podjąć uchwałę mówiącą o wymianie stolarki okinnej każdy we własnym zakresie ze środków z funduszu remontowego. W praktyce zarządca przelałby ustaloną kwotę pieniężną na prywatne konta lokatorów i z tych środków każdy lokator wymieni sobie indywidualnie okna na takie jakie chce ( jeden woli drewniane, inny PCV itd. ). Czy taka uchwała będzie zgdodna z prawem?.

3. Na koncie swojej wspólnoty miszkaniowej przez kilka lat zgromadziliśmy nadwyżkę z tytułu wpłat zaliczek na koszty eksploatacyjne. Czy planując "większy remont" , mamy prawo koszty tego remontu pokryć środkami z funduszy remontowego plus nadwyżka z zaliczek na koszty eksploatacyjne?.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    To zarząd a nie administrator reprezentuje wspólnotę, w związku z tym miał prawo samodzielnie dokonac, bez udziału administratora, wyboru wykonawcy, o ile nie zmieniliście Państwo sposobu zarządu nieruchomością wspólną.
    Procedura przetargowa unormowana został w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 19 z późn. zm.), jednak w Państwa przypadku nie będzie miała zastosowania, chyba że w uchwale lub statucie wspólnoty właściciele postanowili inaczej.
    Zarząd przed wyborem wykonawcy winien jednak zebrac oferty i dokonac wyboru najkorzystniejszej z nich, przepisy nie regulują tej kwestii co prawda wprost, ale stanowi to przejaw prowadzenia prawidłowej gospodarki.
    Trudno uznac okna za przedmiot współwłasności, skoro stanowią częśc składową poszczególnych lokali, dlatego też wspólnota nie jest uprawniona do przeprowadzania takich remontów.
    Jeżeli koszty eksploatacyjne to koszty zarządu nieruchomością wspólną ( a nie koszty utrzymania lokali) to można przyjąc (mając na uwadze orzecznictwo), iż właściciele mogą podjąc skuteczną uchwałę o przekazaniu nadpłat wynikających z ich rozliczenia na cele remontowe.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    andrzej_arandrzej_ar Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Wspólnota nie ma żadnego prawa finansować wymianę okien w prywatnych mieszkaniach na koszt WM. Okna nie są częściami wspólnymi a tylko na utrzymanie części wspólnych WM może wydatkować środki finansowe. Każda uchwała w tej kwesti może być skutecznie zaskarżona przez któregokolwiek ze współwłaścicieli.
    2. Jeśli nie jest określone w statucie, regulaminach to zarząd wspólnoty może wybrać według własnego uznania wykonawcę robót. Zwykle w uchwałach wskazuje się odpowiedzialnego za realizację uchwały.
    3. Każdy ze współwłaścicieli ma prawo wglądu w dokumentację WM.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.