Parkowanie na podwórku

adaxadax Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Państwa.
Mieszkam we WM w Luboniu. Mamy problem z jednym lokatorem, który panoszy się swoimi pojadami parkując w wielu miejscach często na miejscach innych mieszkańców. Dodam że w budynkach są mieszkania na parterze ,kawalerki i na pietrze mieszkania dwupoziomowe i taki też jest podział gruntu w/g powieżchni.
Problemowy Lokator parkuje dwoma samochodami i dwoma motocylkami zajmując conajmniej 3 lub cztery miejsca parkingowe. Często parkuje na wolnym miejscu nie zważając że jest to miejsce, na którym inny lokator parkuje od kilku lat.Dodam że odpalanie i gaszenie motorów odbywa sie przy ryku silników.
Czy jest jakiś posób na nieżyciowego lokatora ?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy grunt stanowi własnośc wspólnoty?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    mareksmareks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I oto narodził sie problem - panoszy się ten czy tamten - tylko my mamy prawo... Pierwsze pytanie jakie sie nasuwa z lektury pisma wnioskodawcy tematu to jaki jest statut tego gruntu pod parkowanie? To, że ktos ma mieszkanie dwu-trzy-pięciopoziomowe nie robi żadnego prawa do przeniesienia na parking! Czy WM podjęła taką uchwałe o podziale funkcjonalnym gruntu i praw do parkowania wg powierzchni lokali, czy wg poziomów lokali czy według innych kryterii? Jesli miejsca parkingowe podzielono na zasadzie "zasiedzenia" no bo ja parkuje tu od dwóch dni a ty tylko dzisiaj to ten podizał jest chory i rodzi problemy. A jak u państwa parkują pojazdy gości? Odwiedzający ...? Zamiast sądzić "nieżyciowego" lokatora uporządkujcie swoje podwórko pod względem prawnym!!!
  • Opcje
    adaxadax Użytkownik
    edytowano kwietnia 2009
    Witam Zarządce i witam mareksa ))
    Grunty stanowią własność wspólnoty i są podzielone w/g powieżchni lokalowej. Lokatorzy maja udział w gruntach w/g powiezcni czyli właściciele mieszkań dwupoziomowych mają wiekszy udział w gruńcie i płacą większe podatki oraz większy fundusz remontowy. Została uchwalona uchwała o podziale miejsć parkingowych, które nie jest respektowana przez w/w lokatora.Przypominam 2 motocykle, dwa samochody, a miejsc parkingowych przydzielono po jednym na każdego lokatora. ( dodam jeszcze czesto rozwalony rower dzieciaka). Ciekawę Marks czy broniłbyś takiego lokatora jak po powrocie z pracy widzisz swoje miejsce zajęte i musisz szukać miejsca do swojego samochodu, którego właściewie cięzko znaleźć. Ciekawe czy broniłbyś lokatora , który o 5 rano odpala swoją maszynę ,która wydaje decybele o kilka set % ponad normę, a masz małe dziecko które się zrywa ze snu. Taka sama sytuacja pojawia sie o 23.00 ( lokator pracuje na trzy zmiany ) Ciekawe czy bronibyś takiego lokatora jak zjeżdżają się koledzy w czarnych skórach z tatułarzami na ciele i robia sobie przygazówki i śmigają miedziy matkami z wózkami lub bawiącymi się dziećmi. Co do parkowania gosci to jest kilka miejsc neutralnych i parking WM przed mieszkaniami i narazie wszystkim to wystarcza. Dodam ze 90 % mieszkańcom takie zachowanie się niepodoba, 9 % jest neutralna ( moze ze strachu ) a 1% robi co chce.
    Pozdrawiam
    Zapomniałem dodać że klient pali papierosy i petuje na trawnki,(...usunięto część wątku -Admin).
    Fajny gość no nie ?
  • Opcje
    adaxadax Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Czy ktoś moze nam pomóc ,podpowiadając jakie środki prawne mozemy zastosować wobec nieżyciowego sąsiasa ?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Adax myślę, ze środki prawne to ostateczność. Trzeba rozważyć zaistalowanie monitoringu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2009
    Uchwałą o podziale miejsc parkingowych wspólnota mieszkaniowa dokonała zmiany przeznaczenia nieruchomości wspólnej, nastąpiło w niej ustalenie sposobu korzystania z gruntu przez właścicieli lokali. Dobrym rozwiązaniem dla celów dowodowych jest dokonanie odpowiednich oznaczeń na mapie gruntu stanowiącej załącznik do uchwały. Miejsca parkingowe powinny być też oznaczone, ponieważ kłopotliwy lokator może po prostu nie ma świadomości o przebiegu dokonanego podziału. Proponuję, aby wspólnota mieszkaniowa uchwaliła również regulamin porządku domowego, w którym poruszy kwestie związane z ciszą nocną, parkowaniem, itd.


    Proszę wezwać właściciela do przestrzegania zasad podziału oraz do zaniechania innych naruszeń (zakłócanie spokoju, ciszy nocnej, itd.).

    Jeżeli wezwanie okaże się nieskuteczne- wówczas na gruncie prawa cywilnego możecie Państwo wystąpić do sądu.
    Zajmowanie miejsc parkingowych niezgodnie z zasadami podziału narusza posiadanie uprawnionych, można więc wytoczyć powództwo o ochronę naruszonego posiadania, tj. o zaniechanie naruszeń, konkretnie – o wydanie pozwanemu odpowiednich zakazów i nakazów.
    Zakłócanie spokoju podczas korzystania z przedmiotu własności ponad przeciętną miarę to niedozwolone immisje – również możecie Państwo skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.

    Działania właściciela wyczerpują również znamiona wykroczeń: do zakłócania spokoju odnosi się art. Art. 51. kodeksu wykroczeń:
    § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
    podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
    § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu,
    podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
    § 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
    Komentarz edytowany Zarządca
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    adaxadax Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam Pana Zarządce
    Dziekuje za wyczerpujące wyjaśnienia spraw w/w. Proszę o informację czy podział miejść pargingowym z przypisaniem miejsca i jego konkretnym oznaczeniem ( np. nr pargingu to nr mieszkania ) jest zgodny z prawem. Spotkałem sie z oceną że numerowanie miejsc pargingowych w WM jest nieprawne.
    Pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2009
    Na terenie stanowiącym własnośc wspólnoty mieszkaniowej możecie Państwo oznaczyc miejsca parkingowe.
    Uzupełniając poprzednią wypowiedź: takie niewłaściwe, niezgodne z uchwałą parkowanie, ma znamiona wykroczenia art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania,podlega karze grzywny albo karze nagany (oczywiście pod warunkiem, to że strefa zamieszkania).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    adabadab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o drogach publicznych art 8:

    Art. 8.
    1. Drogi niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe, są drogami wewnętrznymi.
    2. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.
    3. Finansowanie zadań, o których mowa w ust. 2, należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.
    4. Oznakowanie połączeń dróg wewnętrznych z drogami publicznymi oraz utrzymanie urządzeń bezpieczeństwa i organizacji ruchu, związanych z funkcjonowaniem tych połączeń, należy do zarządcy drogi publicznej.
  • Opcje
    adabadab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odpowiedź na interpelację nr 3651 sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra - Sekretarz stanu Tadeusz Jarmuziewicz Warszawa, dnia 3 lipca 2008 r.



    w sprawie przepisów dotyczących miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych


    Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posłów: Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej, Urszuli Augustyn i Danuty Jazłowieckiej, przesłaną przy piśmie nr SPS-023-3651/08 z dnia 17 czerwca 2008 r., w sprawie przepisów dotyczących miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, przedstawiam poniższą informację.

    Możliwość korzystania z odpowiednio oznakowanych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych posiadają uprawnione osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej, które otrzymały kartę parkingową. Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej może zostać wydana osobie, która spełnia wymagania określone w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908, z późn. zm.).

    Z przepisów zawartych w pkt 5.2.4. załącznika nr 2 do rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220 poz. 2181, z późn zm.) wynika, że na obszarach, gdzie wyznacza się miejsca postojowe, należy przewidzieć stanowiska przeznaczone dla samochodów osób niepełnosprawnych. Natomiast w strefie płatnego parkowania miejsca przeznaczone na parkowanie pojazdów osób niepełnosprawnych wyznacza, zgodnie z art. 13b ust. 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19 poz. 115, z późn. zm.), organ właściwy do zarządzania ruchem na drogach w uzgodnieniu z zarządcą drogi.

    Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych wyznaczone na drogach publicznych są uwzględniane w projekcie organizacji ruchu, rozpatrywanym i zatwierdzanym przez organ zarządzający ruchem na drodze, stosownie do przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. Nr 177 poz. 1729.).

    Organy zarządzające ruchem na drogach publicznych określa art. 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zależnie od kategorii drogi publicznej.

    W przypadku miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych wyznaczanych poza drogami publicznymi, zgodnie z art. 8 ustawy o drogach publicznych, decyzję o ich utworzeniu podejmuje zarządca terenu lub jego właściciel.
    W związku z powyższym osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, posiadająca kartę parkingową, ubiegająca się o wyznaczenie miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych, może wystąpić ze stosownym wnioskiem do:

    - organu zarządzającego ruchem na drogach - w przypadku dróg publicznych,

    - zarządcy terenu lub jego właściciela - w przypadku pozostałych dróg.

    Z przywołanych przepisów, odnoszących się do dróg publicznych, nie wynika możliwość przypisania miejsca postojowego dla osoby niepełnosprawnej do konkretnej osoby. Z takiego miejsca mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne posiadające kartę parkingową. Karta ta powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu w sposób umożliwiający jej odczytanie. Poza drogami publicznymi (np. osiedle mieszkaniowe) zastrzeżenie miejsca postojowego dla konkretnej osoby niepełnosprawnej pozostaje w kompetencji zarządcy lub właściciela terenu.
  • Opcje
    sarasara Użytkownik
    edytowano kwietnia 2009
    Dzięki Adab, też mam taki problem
  • Opcje
    rahiotomrahiotom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Temat, który został tutaj poruszony jest bardzo rozległy. Wymaga udzielenia odpowiedzi na liczne pytania. Polecam wszystkim, którzy mają wątpliwości w przedmiocie zasad parkowania samochodów na działkach budowlanych (zwanych potocznie „podwórkami”) – sięgnąć do lektury znajdującej się tu: http://centralnyanalizator.blog.onet.pl/
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Grunty stanowią własność wspólnoty i są podzielone w/g powieżchni lokalowej. Lokatorzy maja udział w gruntach w/g powiezcni czyli właściciele mieszkań dwupoziomowych mają wiekszy udział w gruńcie i...
    - masło maślane.
    Podwórko nie jest własnością wspólnoty ale współwłasnością wszystkich właścicieli lokali w tej wspólnocie (tzw. nieruchomością wspólną):
    "...Art. 3. .
    2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz
    ... "
    - na zasadzie współwłasności ułamkowej czyli niepodzielnej - każdy jest właścicielem "swojego" kawałka według udziałów w NW ale nie wiadomo który to jest ten jego kawałek.
    Jakiekolwiek dzielenie podwórka wg. powierzchni lokalowej jest niezgodne z prawem bo:
    "...Art. 12. 1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej...w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej...
    Art. 13. 1. Właściciel ...jest obowiązany...uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra..
    ."
    Czy jest jakiś posób na nieżyciowego lokatora
    Należy zwrócić się do właściciela lokalu od którego ten lokator wynajmuje mieszkanie z odpowiednią sugestią.
    jakie środki prawne mozemy zastosować wobec nieżyciowego sąsiasa
    - można wszelkie możliwe, prawne i pozaprawne - z tym, że trzeba mieć świadomość iż to oznacza totalną wojnę z niszczeniem aut, pożarami garaży itp.
    Zarządca: takie niewłaściwe, niezgodne z uchwałą parkowanie, ma znamiona wykroczenia art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania
    - bardzo prosze pominąć milczeniem takie rady.
  • Opcje
    izodizod Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] adax:[/cite]Mamy problem z jednym lokatorem, Problemowy Lokator parkuje dwoma samochodami i dwoma motocylkami zajmując conajmniej 3 lub cztery miejsca parkingowe.
    Często parkuje na wolnym miejscu nie zważając że jest to miejsce, na którym inny lokator parkuje od kilku lat.
    Dodam że odpalanie i gaszenie motorów odbywa sie przy ryku silników.
    Czy jest jakiś posób na nieżyciowego lokatora ?
    Po pierwsze nie lokatorem tylko sami miedzy sobą . Umówcie się np na niedziele jak on wyjedzie tymi swoimi pojazdami pojazdami i zaparkujcie swoje ulubione autka. Zobaczycie jak będzie jego reakcja:shocked:
    Dodam że w budynkach są mieszkania na parterze ,kawalerki i na pietrze mieszkania dwupoziomowe i taki też jest podział gruntu w/g powieżchni.
    Niemożliwe ....tak masz zapisane w akcie notarialnym .... czy tak wynika z prawa Kalego ....
    Nie ma takiego podziału prawnego.... teren wkoło budynku jest częścią wspólną i to do was, właścicieli lokali, należy opracować i zatwierdzić regulamin użytkowania części wspólnych. Jak to się robi ? a tego ci nie napiszę zdam się na twoją inwencję twórczą...

    Nowy doklejony: 06.08.12 20:51
    [cite] adab:[/cite]Odpowiedź na interpelację nr 3651 sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra - Sekretarz stanu Tadeusz Jarmuziewicz Warszawa, dnia 3 lipca 2008 r. [/color][/b]
    czy twoim kiblem też zarządza / decyduje sekretarz stanu ...zacznij myśleć ...przecież jesteś na swoim...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.