Zbiernie głosów w trybie mieszanym
boriks
Użytkownik
Na zebraniu rocznym stawiła się mniejszość wspólnoty więc uchwały nie zostały przegłosowane. Podjeliśmy decyzje że głosy będą zbierane w trybie mieszanym. Czy muszą być zebrane głosy od wszystkich właścicieli czy wystarczy większość do przegłosowania?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Na Twoje pytanie są na tym forum dwie odpowiedzi. Ja uważam, że wystarczy uzbierać do uzyskania większości za lub przeciw. Są też tacy, którzy uważają, że należy zebrać od wszystkich.
Zatem każdy właściciel ma prawo głosować w trybie indywidualnego zbierania głosów, nawet jeżeli jego głos pozostanie bez wpływu na wynik głosowania.
Pomocne orzecznictwo w zakresie stosowania art. 27 uwl:
z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dniu 8.05.03 r., sygn, IACa 334/03:
"...słuszne jest stanowisko Sądu I instancji dotyczące podjęcia spornych uchwał z naruszeniem przepisów ustawy o własności lokali. Niezgodność uchwały z prawem istotnie bowiem wynikać może z wad sposobu i trybu podjęcia i właściciele lokali, w sprawie niniejszej słusznie zgłaszali zarzuty formalne dotyczące wadliwości trybu i sposobu podjęcia. .. Sąd podziela pogląd, iż w wypadku podjęcia przez zarządcę decyzji o podejmowaniu uchwał w trybie indywidualnego zbierania głosów Zarządca winien umożliwić wszystkim właścicielom głosowanie doręczając im wcześniej projekty uchwał będących przedmiotem głosowania..Aczkolwiek istotnie obowiązek umożliwienia wszystkim członkom wspólnoty brania udział w głosowaniu, jak również obowiązek doręczania przez Zarządcę projektów uchwał nie wynika wprost z przepisów Ustawy o własności lokali, to należy posiłkując się art. 32 tej ustawy, a także ukształtowaną praktyką i orzecznictwem uznać, że istotnie obowiązek taki istnieje."
Obowiązki obywateli mogą wynikać wyłącznie z przepisów ustaw, a nie z "ukształtowanego orzecznictwa" czy tym bardziej "ukształtowanej praktyki". Obowiązków obywateli nie można interpretować rozszerzająco ani domniemywać.
Art. 27 uwl natomiast daje podstawę do przyjęcia stanowiska Sądu Apelacyjnego za właściwe, każdy ma prawo głosować.
Jeśli obowiązku nie ma w ustawie, to sąd nie może twierdzić, że mimo tego taki obowiązek istnieje.
W przypadku, gdy wcześniej było zwołane zebranie - każdy właściciel mógł na nie przyjść lub udzielić swojego pełnomocnictwa do głosowania. Tutaj trudno stwierdzić, że właścicielowi odmówiono prawa do głosowania, nawet jeśli w dalszej cześci głosowania (w trybie indywidualnym) nikt nie zastuka do jego drzwi.
Istnieje obowiązek równego traktowania wszystkich właścicieli wynikający z innych przepisów.
Poza tym, trudno głosować nie znając projektów uchwał, ponieważ przeczy to świadomości i odpowiedzialności składania swoich podpisów.
Co innego, jeśli głosowanie odbywa się wyłącznie w trybie indywidualnym - wówczas każdy właściciel powinien otrzymać kartę do głosowania, choćby pocztą, żeby mógł wziąć udział w podejmowaniu decyzji. Jeżeli z tego nie skorzysta, to też będzie jego wybór.
Jeśli macie taką sytuację, to tym bardziej powinniście korzystać ze swoich praw: brać udział w zebraniach i na nich głosować. Jeśli będzie wysoka frekwencja, uchwały będą zapadać wyłącznie na zebraniach, bez dodatkowego zbierania głosów w trybie obiegowym. Odpadną podejrzenia o manipulację głosami, bo nie będzie do niej okazji.
To masz problem, bo bez właścicieli nic nie zrobisz. My możemy Ci pomóc znaleźć jakieś argumenty przekonujące, ale to Ty musisz przekonać. Inaczej nic się nie zmieni.