Zebrania roczne wspólnot mieszkaniowych

2»

Komentarze

  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Prezesie! Podstawa prawna określona w uchwale właścicieli lokali mówi bardzo dużo. Ponadto nie ma w niej informacji w jaki sposób została podjęta.

    Nie ma żadnej zmiany. W drodze umownego podziału oddaliście lekką ręką 8% swoich udziałów.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie! Nie oceniaj sytuacji tylko z jednej perspektywy. Masz dużo czasu.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    olusia2908
    Powiedz mi ile udziałów ma miasto?
    Napisałaś że ma 6 lokali na 12, ale procentowwo ile ma udziałów?
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marta26421, jak to oddaliśmy 8%? Została podjęta uchwała,która nie ma nic wspólnego z tym,co się dzieje.Powoływanie się na art.22 .1 pkt 5a jest totalnym nieporozumieniem,nie uważasz?
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner - zapytam przekornie - kto? my czy oni?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wy!
    Macie sponsora, który za Was płaci - każdy by tak chciał.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezesie! Może zacznę tak.

    W roku 2011 odbędzie się "Międzynarodowy Spis Powszechny Ludności i mieszkań" , a próbny w tym roku - od dnia 1.04.2010 r. do 31.05.2010 r. (wg.stanu na dzień 31.03.2010r.). Spisem próbnym objętych zostanie 16 gmin w 16 województwach.

    Budynek WM ma kod 85 (własność szczególna). Swój kod ma też m.in. ulica przy którym stoi budynek WM i rodzaj działalności wg.PKD prowadzonej w jej budynku. Piszę o tym dlatego, że spis powszechny w 2011 roku obejmie osoby, budynek WM, a w nim mieszkania i pomieszczenia niebędące mieszkaniami. A zatem do spisu powszechnego zostaną wykorzystane dane dostarczone GUS przez organ WM - Zarząd.

    To jedna strona WM, a druga? O drugiej stronie WM piszesz na forum w kilku tematach od lutego 2009 roku.

    Zebranie właścicieli lokali to najważniejszy organ WM. To na pierwszym zebraniu m.in. ustanowiliście sposób zarządu nieruchomością wspólną w formie uchwały, a dnia 27 03.2009r. dokonaliście m.in. umownego podziału nieruchomości wspólnej. Nadmieniam, że za zarząd nieruchomością wspólną odpowiada z ustawy o własności lokali WM.

    Art. 17. Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.

    Podjęcie decyzji w formie uchwały o umownym podziale nieruchomości ma związek z art.3 ust.1 ustawy.

    Art. 3. 1. W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.

    Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
    3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
    4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
    5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

    Art. 15. 1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.

    Po podjęciu uchwały 9 właścicieli nie będzie utrzymywać 8% udziału w nieruchomości wspólnej hotelu, a Przedsiębiorstwo. To ono inwestując będzie zwiększać wartość tych udziałów.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]Prezesie! Może zacznę tak.

    W roku 2011 odbędzie się "Międzynarodowy Spis Powszechny Ludności i mieszkań"
    Jaki to ma związek z tematem?
    Spis nie jest międzynarodowy, lecz narodowy i nawet taką nosi nazwę: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań http://www.stat.gov.pl/gus/nsp_PLK_HTML.htm
    Międzynarodowe (na poziomie ONZ oraz Unii Europejskiej) są ustalenia metodyki i zasad, według których spisy powinny być przeprowadzane oraz terminy spisów - po to, żeby dane z różnych krajów były porównywalne:
    "spisy ludności i mieszkań powinny odbywać się co 10 lat, na przełomie poszczególnych dekad w roku kończącym się na „1”. (...) "obowiązywać będą ujednolicone, rekomendowane podstawowe definicje i klasyfikacje oraz jeden, obowiązujący dla najbliższego spisu, okres referencyjny – rok 2011." http://www.stat.gov.pl/gus/6532_PLK_HTML.htm

    PS.
    Do admina: jaki jest temat tego wątku?
    Czy ktoś pilnuje porządku na tym forum?
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner,po przeczytaniu moich postów powinieneś wiedzieć,że nie o to chodzi.Nikt nie płaci za mnie rachunków.Więc nie mów o sponsorze.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z Twoich postów można wyczytać różne rzeczy - np. to, że spółka pokrywa większość kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, remontuje (kotłownię?) na swój koszt itp. Zgodziłeś się też, że gdyby wspólnota była prowadzona tak, jak powinna i rozliczała się ze wszystkimi właścicielami należycie, to właściciele indywidualni ponosiliby większe koszty. Teraz piszesz, że nikt nie płaci za Ciebie rachunków - może masz na myśli tylko rachunki za lokal, ale to nie są wszystkie koszty we wspólnocie.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Prezesie! To na zebraniu właścicieli lokali podejmujecie decyzje w formie uchwał, które są odzwierciedleniem tego co dzieje się z budynkiem i w budynku WM.

    WM tworzy ogół właścicieli lokali, a jej budynek mieszkalny wielolokalowy stanowi szczególną formę własności - kod 85. Wspomnieć należy, że członkiem WM jest właściciel lokalu będący współwłaścicielem nieruchomości wspólnej.

    Zarząd w osobach ... winien m.in. znać zasady zwołania i przebiegu zebrań ogółu właścicieli lokali o których nie ma mowy w ustawie o własności lokali.

    Na pierwszym zebraniu właścicieli lokali należało podjęć uchwały stanowiące wewnętrzne prawo w budynku WM m.in.:
    - w sprawie wyboru Zarządu WM oraz wyznaczenia pełnomocników właścicieli lokali do zawarcia umowy o sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną.
    - w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji księgowej
    - w sprawie ustanowienia funduszu remontowego
    - w sprawie wysokości miesięcznych zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną.

    O wyborze Przewodniczącego, Protokolanta i Komisji skrutacyjnej nie ma mowy w Twoich postach, a także o protokole z przebiegu zebrania z podaniem daty, godziny i miejsca gdzie zebranie się odbyło podpisanym przez Przewodniczącego i Protokolanta.
    Komentarz edytowany marta26421
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]Prezesie! To na zebraniu właścicieli lokali podejmujecie decyzje w formie uchwał
    Nieprawda. Ustawa o własności lokali mówi co innego:
    1) Tylko czynności przekraczające zarząd zwykły wymagają uchwały. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie. Podstawa prawna: art. 22 ust. 1 i 2 uwl.
    2) Uchwały można podejmować na 3 sposoby: na zebraniu, w drodze indywidualnego zbierania głosów i w trybie mieszanym (częściowo na zebraniu, częściowo indywidualnie). Podstawa prawna: art. 23.1 uwl.
    [cite] marta26421:[/cite]Na pierwszym zebraniu właścicieli lokali należało podjęć uchwały stanowiące wewnętrzne prawo w budynku WM m.in.
    Dobra rada, ale trochę spóźniona, bo pierwsze zebranie to już historia.
    [cite] marta26421:[/cite]O wyborze Przewodniczącego, Protokolanta i Komisji skrutacyjnej nie ma mowy w Twoich postach, a także o protokole z przebiegu zebrania z podaniem daty, godziny i miejsca gdzie zebranie się odbyło podpisanym przez Przewodniczącego i Protokolanta.
    Żadna z tych czynności nie jest wymagana przepisami prawa, więc nie można czynić zarzutu z powodu ich braku. Przy tak małej liczbie właścicieli (10) powoływanie komisji skrutacyjnej do liczenia głosów to przerost formy nad treścią. Chyba tylko po to, żeby każdy z obecnych miał jakąś funkcję na zebraniu.

    Piszesz o duperelach, czepiasz się drobiazgów z przeszłości, które nie mają żadnego znaczenia ani dla prezesa, ani dla pozostałych właścicieli ze wspólnoty. Typowe bicie piany.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zebranie właścicieli lokali uchwala plan gospodarczy

    Zebranie trzeba zwołać przed końcem marca każdego roku. O terminie zebrania zarząd zawiadamia każdego właściciela na piśmie. Członkowie wspólnoty decydują o zarządzaniu ich nieruchomością wspólną.
    http://prawo.gazetaprawna...ospodarczy.html
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2010
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    UCHWAŁA Nr . . . . . . . . .
    właścicieli lokali w nieruchomości ......w ............
    z dnia . . . . . . . . . . . . . . . .

    w sprawie regulaminu zebrania właścicieli
    http://www.centrum-zarzadzanie.pl/wzory-zarzadzanie/Regulamin-zebrania-wlascicieli.doc.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Regulamin pracy zarządu", "Regulamin bezczynności zarządu.
    "Regulamin zebrania właścicieli", "Regulamin rozejścia się właścicieli".
    "Regulamin korzystania z drzwi wejściowych do budynku", "Regulamin sąsiedzkich powitań i pożegnań".

    Są inne propozycje? :bigsmile:
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    PORZĄDEK OBRAD ZEBRANIA WŁAŚCICIELI LOKALI
    (wzór opracowany przez stowarzyszenie "Wspólnota Mieszkaniowa")

    1. Otwarcie obrad i wybór prezydium zebrania (przewodniczący, sekretarz ...) - Zarząd
    2. Przyjęcie porządku obrad - przewodniczący zebrania
    3.Wybór komisji skrutacyjnej (2 lub 3 osoby)
    4. Wybór komisji wnioskowej
    5*. Przyjęcie protokołu [&] z poprzedniego zebrania sprawozdawczego
    6*. Sprawozdanie zarządu - Zarząd
    7*. Sprawozdanie komisji rewizyjnej i wniosek w sprawie absolutorium dla zarządu - Komisja rewizyjna
    8*. Dyskusja nad sprawozdaniem i podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla zarządu.
    9. Podjęcie uchwały o wynagrodzeniu zarządu (członków zarządu) - Komisja rewizyjna
    10+ Rozpatrzenie wniosku o odwołanie zarządu i wybór zarządu - Wnioskodawca
    11*. Podjęcie uchwał określających granice zwykłego zarządu oraz maksymalne zobowiązania finansowe - Zarząd
    12*. Przedstawienie rocznego planu rzeczowo - finansowego - Zarząd; Opinia komisji rewizyjnej- komisja rewizyjna dyskutuje nad planem rzeczowo - finansowym .
    13*. Podjęcie uchwały w sprawie planu rzeczowo - finansowego i wysokości opłat wnoszonych przez właścicieli lokali.
    14.Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie ............., wnioskodawcy i podjęcie uchwał w tych sprawach.
    14.Wolne wnioski.
    ***************
    * Tylko na coroczyn zebraniu sprawozdawczym, albo na wniosek zarządu lub 1/5 właścicieli.
    + Tylko w przypadku zgłoszenia wniosku o odwołanie zarządu (nieudzielenie absolutorium należy traktować jako zbiorowy wniosek o odwołanie zarządu).
    & KAŻDE zebranie musi być protokołowane. Sporządzenie protokołu, zawierającego treść uchwał i wyniki wszystkich głosowań, należy do obowiązków zarządu. Protokół sprawdzają, uzupełniają i podpisują sekretarz i przewodniczący zebrania.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cztery strony - całkiem przyzwoity regulamin! :smile:
    2. Wraz z zawiadomieniem o zebraniu corocznym Zarząd dostarcza każdemu Właścicielowi następujące dokumenty:
    a) statut Wspólnoty - jeżeli Wspólnota uchwaliła statut;
    b) regulamin zebrania właścicieli
    c) sprawozdanie z wykonania planu gospodarczego w roku minionym;
    d) plan gospodarczy Wspólnoty na rok bieżący.
    3. Dokumenty wymienione w ust. 2 pkt b) i c) muszą mieć charakter rzeczowo-finansowy, to znaczy muszą określać rodzaj każdego wydatku i jego wielkość.
    "Regulamin zebrania właścicieli musi mieć charakter rzeczowo-finansowy" - rzeczowy musi być, owszem, ale finansowy? :shocked:

    Wyobraźmy sobie wspólnotę, złożoną ze 120 właścicieli. Na każde zebranie roczne zarząd musi wydrukować statut (zapewne co najmniej 10-stronicowy), regulamin zebrania (4 strony) plus drobiazgi typu: zawiadomienie o zebraniu (1 strona), sprawozdanie zarządu (minimum 3 strony), projekty uchwał (minimum 3 uchwały, czyli 3 strony). Razem: 21 stron druku razy 120 egzemplarzy.

    Komplet dokumentów na zebranie pochłonie 2.520 kartek papieru, czyli ponad 5 ryz.
    Współczuję następnym pokoleniom, bo żywot polskich lasów wkrótce dobiegnie kresu...

    Pomysły z komisją rewizyjną, zatwierdzaniem protokołu z zeszłorocznego zebrania - z jakiej to bajki zerżnięte? Ze spółdzielczości mieszkaniowej?
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Warunki ważności uchwały zebrania właścicieli wspólnoty mieszkaniowej

    Sąd Najwyższy stwierdził, że nieprawi­dłowości w zwołaniu zebrania właścicieli wspólnoty mieszkaniowej mogą być uznane za zasadną przyczynę ich unieważnienia jedynie w sytuacji, gdy kwestionujący wykazał, iż miały wpływ na treść uchwał podjętych w trakcie zebrania.
    http://www.monitorprawniczy.pl/index.php?cid=16&id=1246&mod=m_aktualnosci
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zamiast gazetowych omówień, polecam pełną treść orzeczeń sądowych na stronie portalu: http://www.zarzadca.pl/content/category/5/30/94/
    Najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego: http://www.sn.pl/orzecznictwo/index.html
    Starsze orzeczenia Izby Cywilnej SN: http://pub.sn.pl/orzeczenia.nsf/1/3F920EFB70DF8755C12576CD00334584?EditDocument
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jakiś wirus, bug, czy marta coś pokićkała z kodami? :bigsmile:
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A-Z! W czym problem?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem jak Wy, ale ja widzę ten tylko wątek w sposób wypaczony.
    Po poście marty sprzed 12 godzin, który dla mnie kończy się 14 punktem i następnym wierszem z gwiazdkami następny tekst już do końca jest mniejszą niebieską czcionką, nie ma kresek rozdzielających posty, awatary (a właściwie ich górne połowy, bo dolnych nie ma) są zwielokrotnione jako cały wiersz i wszystko wygląda jak jeden post...
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam pytanie. Czy można głosować za podjęciem jakiejś decyzji na zebraniu WM jeśli jest mniejszość lokatorów?
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, można. I dokończyć głosowanie w trybie indywidualnego zbierania głosów:smile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co robią lokatorzy na zebraniu właścicieli lokali?
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, można. I dokończyć głosowanie w trybie indywidualnego zbierania głosów:smile:
    Mysle,ze w przypadku gdy decyzje dot.zwyklego zarzadu to moze to zrobic tylko ta grupa wlascicieli obecna na zebraniu i glosowanie nie musi byc kontyuowane.Pewnie znowu ktos napisze,ze takie decyzje podejmuje na codzien zarzad.Tak ,ale skoro jest zebranie to mozna taka decyzje omowic z tymi ktorzy sa i nawec podda po glosowanie.Wydaje mi sie , ze takie przypadki zdarzaja sie czesto.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwoływanie zebrania przez zarząd wspólnoty w celu przegłosowania decyzji w zakresie zwykłego zarządu to kompromitacja zarządu. Dowodzi on w ten sposób swojej nieznajomości ustawy i własnych uprawnień lub jest niezdolny do samodzielnego podejmowania decyzji w zakresie swoich ustawowych kompetencji i brania za nie odpowiedzialności. Słowem: albo ignoranci, albo fajtłapy, albo jedni i drudzy. Jak by nie było, należy ich natychmiast odwołać.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skad Ty wyciagasz wniosek,ze zebranie ,o ktore pytal eee dotyczylo(lub bedzie dotyczyc) tylko takich spraw? Jego pytanie brzmialo:
    Czy można głosować za podjęciem jakiejś decyzji na zebraniu WM jeśli jest mniejszość lokatorów?
    Czyli nie wiadomo czy bylo(bedzie)tez glosowanie nad ustawami wymagajacymi wiekszosci!
    Oczywiscie jezeli zostalo zwolane tylko w celu podjecia uchwaly dot. zwyklego zarzadu to masz calkowicie racje.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mój komentarz dotyczył Twojego posta, nie eee.
    nie wiadomo czy bylo(bedzie)tez glosowanie nad ustawami
    Wiadomo na pewno, że nie było.
    Nad ustawami głosuje parlament, a nie zebranie właścicieli lokali.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Faktycznie smieszne.Oczywiscie,ze sie" przejezyczylem"!Ale przyznaje 1:0 dla Ciebie!!
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Już widzę dobrze. Dzięki Adminie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Już widzę dobrze. Dzięki Adminie.
    Admin ma zdolności okulistyczne? :smile:
  • Opcje
    eeeeee Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście chodziło mi oczywiście o właścicieli lokali:)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.