Włączenie mojej prywatnej instalacji co do części wspólnej budynku

taiantaian Użytkownik
Posiadam mieszkanie w budynku bez instalacji co. Wykonałem taką instalację w moim mieszkaniu na własny koszt. W bierzącym roku wspólnota podjęła uchwałę o wykonaniu instalacji co w całym budynku. Taka instalację wykonała. Wspólnota podjęła wcześniej uchwałę o właczeniu całej instalacji co w tym instalacji w wydzielonych lokalach do części wspólnej. Zatem na etapie projektu technicznego wniosłem pisemnie wniosek o zwrot kosztów właczenia mojej instalacji w lokalu do części wspólnej. Moja instalacja przeszła proby techniczne i w całości włączona została do instalacji co budynku. Sprawy potwierdzone odbiorem technicznym zgodnie z Prawem Budowlanym. Tu wlasnie zaczyna sie mój problem , który polega na sporze o wartość mojej instalacji wniesionej do części wspólnej. Wykonałem ta instalacjie na najwyższym poziomie technicznym pozwalajacym na automatycznym ustaleniu stałej temperatury w mieszkaniu przy załozeniu największej utraty ciepła na ogrznie ( róznica między temp . zasilania i powrotu dla mego mieszkania wynosi 35 stopni C ). Rozumiecie zatem ze celem utrzymania odpowiedniego poziomu technicznego musiałem dołożyć do proponowanej wersji przez zarzad dośc dużo dodatkowych elementów.Dpłożyłem je!
Kiedy przedstawiłem całkowity koszt wniesiony w mojej instalacji do części wspólnej zarzadca zaakceptował je tylko w 50% kosztu rzeczywistego.
W jaki spsób postępować celem uzyskania pełnego zwrotu wmniesionych moich prywatnych nakładow do części wspólnej ?
Prosze o pomoc ponieważ mam wrażenie ze tylko wniesienie sprawy do sadu może przynieśc oczekiwane zgodne z prawda roztrzybnięcie w sprawie

Komentarze

  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Wspólnota podjęła wcześniej uchwałę o właczeniu całej instalacji co w tym instalacji w wydzielonych lokalach do części wspólnej.
    Wspólnota takiej uchwały nie miała prawa podjąć. W Twoim budynku nie było instalacji c.o. , w momentcie kiedy nabywałeś mieszkanie instalacja c.o. jako część nieruchomości wspólnej nie istniała.
    Wykonałeś instalację we własnym zakresie i przy tym pozostań.
    Wspólnota nie ma prawa ingerować w Twój lokal, a powołana jest do zarządzania nieruchomościa wspólną - tylko i wyłącznie, w związku z tym nie miała prawa i nie ma prawa dokonywać zmian w Twoim lokalu.
    Inaczej sprawa wyglądałaby, gdybyś nabył mieszkanie z istniejącą już w budynku instalacją c.o. - wtedy jest ona częścią nieruchomości wspólnej, a właściciele nie mają prawa dokonywać w niej samowolnie żadnych zmian.
    Kiedy przedstawiłem całkowity koszt wniesiony w mojej instalacji do części wspólnej zarzadca zaakceptował je tylko w 50% kosztu rzeczywistego.
    Napisz zarządcy, że w Twoim mieszkaniu Ty sam decydujesz o jego standardzie, a wspólnota nie może wkraczać w Twoje prawo własności lokalu, a tym bardziej dokonywać na podstawie uchwały jakichkolwiek zmian.
    Jeśli nie jesteś zainteresowany przyłączeniem do nowej instalacji pozostań przy swojej i nie zawracaj sobie głowy, tym bardziej, że poniosłeś już określone koszty i rachunek ekonomiczny tego przedsięwzięcia nie jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami, a nawet naraża Ciebie na stratę.
    Odmów przyłączenia, jeśli tego nie chcesz lub jeśli nie otrzymasz pełnego zwrotu poniesionych kosztów. Nie musisz się na takie rozwiązanie godzić.
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za wstępne uwagi . Ja jednak pytam jak w tej sytuacji dochodzić moich strat zgodnie z obowiazujacym prawem ? Mogę się spodziewać różnych nieformalnych działań wspólnoty - tylko jak z ym alczyć. Cytujcie litere prawa za to bede bardzo wdzięczny i dziekuję .
  • Opcje
    jafjaf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy możesz sprecyzować czy parametr ciepła po wykonaniu przez ciebie instalacji jest dostarczany przez przedsiębiorstwo cieplne i czy masz zawartą umowę na dostarczenie tego ciepła a jak tak to czy posiadasz licznik ciepła na twoje mieszkanie i z niego się rozliczasz za zużytą energię cieplną
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak mam licznik mierzacy zużycie w GJ zainstalowany na zasilaniu. umowy nie mam bo ja zawarł zarząd i danych oraz jej treści nie moge sie doprosić dlatego tych szczegółów nie znam. Rozliczenie natomiast przysyłają w przeliczeniu na m2 powierzni mieszkania - moim zdaniem to koszmarna debilizm. jak temu przeciwstawić się zgodnie z litera prawa.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak temu przeciwstawić się zgodnie z litera prawa.
    A czemu konkretnie chcesz się przeciwstawić?
    Dotychczas chodziło Ci o korzystniejsze rozliczenie kosztów inwestycji. Teraz mówimy już o podziale kosztów ciepła pomiędzy właścicieli.
    Czy macie przyjęty uchwałą regulamin rozliczeń kosztów ciepła? Ustawa prawo energetyczne dopuszcza kilka różnych metod rozliczeń (art. 45a ust. 8).

    Czy wszystkie lokale są opomiarowane, to znaczy mają zainstalowane ciepłomierze? Jeśli by tak było, to wszyscy powinni być rozliczani według wskazań ciepłomierzy.
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Najwazniejszą sprawa jest zwrot kosztu inwestycji. Ta odpowiedź o rozliczeniu GJ to nastepny tekat do załatwienia Dzięki za odnośnik do ustawy prawo energetyczne. tylko zapewne konieczna jest jeszcze uchwała lokatorów ?
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nalezy pamietac przy tych rozwazaniach o jednej rzeczy:caly system ogrzewania zarowno ten wewnotrz lokalu jak i poza nim stanowi wspolwlasnosc wspolnoty.Jest to tzw.wspolwlasnosc przymusowa.Sad Najwyzszy roztrzygnal tak wlasnie wiele razy.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    [cite] warta:[/cite]Nalezy pamietac przy tych rozwazaniach o jednej rzeczy:caly system ogrzewania zarowno ten wewnotrz lokalu jak i poza nim stanowi wspolwlasnosc wspolnoty.
    No właśnie, w tym przypadku jest nieco inaczej. :confused:
    Patrz pierwszy post taian:
    Posiadam mieszkanie w budynku bez instalacji co. Wykonałem taką instalację w moim mieszkaniu na własny koszt.(...)
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No taian nie za bardzo.W 2 i 3 zdaniu piszesz,ze takowa instalacja obecnie juz istnieje!!Czyli macie instalacje CO czy jeszcze nie?
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No taian nie za bardzo.W 2 i 3 zdaniu piszesz,ze takowa instalacja obecnie juz istnieje!!Czyli macie instalacje CO czy jeszcze nie?

    Instalacje już mam wykonana w styczniu
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w grudniu naliczyli mi już opłatę za c.o , której nie zaplacilem, a teraz wykazują mi niedopłate za coś czego nie miałem. Jak widzisz mam same kłopoty.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] taian:[/cite] Instalacje już mam wykonana w styczniu
    Ale, co masz wykonane w styczniu? :smile: Podłączenie do instalacji we wspólnocie?
    [cite] taian:[/cite]w grudniu naliczyli mi już opłatę za c.o , której nie zaplacilem, a teraz wykazują mi niedopłate za coś czego nie miałem. Jak widzisz mam same kłopoty.
    Jeśli jesteś podłączony do instalacji c.o. wspólnoty od stycznia, to od tego okresu wnosisz opłaty.
    Dowiedz się z czego wynika opłata grudniowa.
    Po co w ogóle dałeś się włączyć do wspólnego obiegu? Czy nie było korzystniejsze dla Ciebie pozostanie w samodzielności ogrzewania swojego lokalu?
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Po co w ogóle dałeś się włączyć do wspólnego obiegu? Czy nie było korzystniejsze dla Ciebie pozostanie w samodzielności ogrzewania swojego lokalu?"
    Na takie rozwiazanie potrzebna jest zgoda Wspolnoty.
    Cala instalacja ogrzewania(takze ta znajdujacxa sie w lokalu wlasciciela)stanowi wspolwlasnosc wspolnoty jest to tzw. wspolwlasnosc przymusowa.Takie jest stanowisko Sadu Najwyzszego i komentatorow uwl.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] warta:[/cite]Na takie rozwiazanie potrzebna jest zgoda Wspolnoty.
    W tym konkretnym przypadku na jakie?
    [cite] warta:[/cite]Cala instalacja ogrzewania(takze ta znajdujacxa sie w lokalu wlasciciela)stanowi wspolwlasnosc wspolnoty jest to tzw. wspolwlasnosc przymusowa.Takie jest stanowisko Sadu Najwyzszego i komentatorow uwl.
    To już raz pisałeś, a zanim napisałeś - ja już wcześniej o tym wiedziałam.
    Nie uważasz, że ten przypadek jest trochę inny i nijak nie pasuje do tego, co piszesz?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, jak już napisała Haneczka, takie działanie wspólnoty (podejmowanie uchwał o wyposażeniu odrębnych lokali w urządzenia) nie stanowi "przejawu gospodarowania nieruchomością wspólną przez wspólnotę, lecz ingerencję członków wspólnoty w cudze prawo."

    Wspólnota mieszkaniowa gospodaruje bowiem wyłącznie nieruchomością wspólną, co podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 października 2008 r., V CSK 0143/08, który to pogląd aprobowany jest zarówno w orzecznictwie, jak i piśmiennictwie.
    Treść orzeczenia na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/558/94/
    [cite] taian:[/cite]Zatem na etapie projektu technicznego wniosłem pisemnie wniosek o zwrot kosztów właczenia mojej instalacji w lokalu do części wspólnej. Moja instalacja przeszła proby techniczne i w całości włączona została do instalacji co budynku. Sprawy potwierdzone odbiorem technicznym zgodnie z Prawem Budowlanym.

    Z powyższej wypowiedzi wynika, że właściciel lokalu wyraził jednak zgodę na tę ingerencję, jednak z tym zastrzeżeniem, że zostaną mu zwrócone koszty dostosowania istniejącej instalacji do instalacji wspólnej.


    Wspólnota nie kwestionuje konieczności zwrotu kosztów, jednak nie uznaje całej żądanej kwoty. Należy zatem ustalić czy koszty związane z "włączeniem" instalacji były zasadne, niestety, ale na forum to bardzo trudne.
    W jaki sposób wspólnota tłumaczy swoje stanowisko, konkretnie jakie koszty kwestionuje?
    Jak należy rozumieć sformułowanie "zwrot kosztów włączenia mojej instalacji". Czy to właściciel sam się podłączył do co?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odpowiedź zarzadcy ;
    Wymieniam kolejne składniki sprawy.
    W moim mieszkaniu wykonałem na własny koszt pełną instalację co zasilaną z gazu.około 6 lat wczesniej poniewaz w budynku nie istniała instalacja co/cw.
    W roku 2009 zebranie członków zdecydowało o wykonaniu instalacji co /cw w całym budynku.
    Na tym zebraniu okresliłem swoja zgodę pod warunkiem właczenia mojej instalacji do projektowanej i wykonanej instalacji co/cw.
    jednym z waruków jest cytuję ',, uwzgdnienia przejecia istniejacej instalacji co/cw do części wspólnej budynku - z czego powinno wynikać zmniejszenie udziału w kosztach ponoszonych na rzecz funduszu remontowego " ( wslnota zaciagnęła kredyt na tą inwestycję w wysokości 550 tyś zł. )
    Wspólnota właczyła jedynie zasilanie z powrotem do mojej instalacji co/cw i to wszystko.
    Ja wykonałem instalację na najwyższym poziomie poczynając od grzejników convector , regulatory , miedziane rurki i sterownik z oprogramowaniem adekwatnym do moich oczekiwań.
    Do wykonywanego zasilenia mego mieszkania w co/cw musiałem doinwestować w elementy konieczne do sterowania moja instalację w nowych warunkach.
    Wykonałem to w celu efektywnego korzystania - max oszczędności w opłatach.
    Uchwała wspólnoty z 2007 roku instalacje co / cw w całości zostały właczone do części wspólnej.
    Obecnie otrzymałem konieczność płatności w pełnej wysokości jak pozostali własciciele którzy instalacji nie posiadali przed inwestycja.
    Zatem wniosłe do wczęsci wspólnej wartość mojej instalacji.
    Ocekuje teraz zwrotu wniesionych z tego powodu kosztów do części wspólnej.
    Mam nadzieję że sytuacja jest teraz jasna.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    A jak wspólnota tłumaczy swoje stanowisko?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W tym konkretnym przypadku na jakie?
    Haneczko, mnie chodzilo o mozliwosc nie wlaczania sie do CO wspolnoty,Taka rade dawal ktos wczesniej.
    Natomiast odnosnie wypowiedzi Zarzadcy w sprawie uchwal dotyczacych wyposazenia odrebnych lokali w urzadzenia:jak wygladaja na tym tle np. uchwaly wiekszosciowe nakazujace wszystkim wlascicielom zalozenie cieplomierzy(na koszt wlascicieli!).
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem analogiczna sytuacja.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja uwazam,ze jezeli cieplomierze beda montowane na zewnatrz mieszkan i zostalyby zakupione jako wspolwlasnosc wspolnoty to wtedy nie ma mowy o ingerencji.
    No i cytowany przez Zarzadce wyrok SN nie pasuje do opisywanuch wyzej sztanow faktycznych
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2010
    Ten wyrok cytowany był na inną okoliczność - był pomocny w odpowiedzi na postawione pytanie: czy wspólnota mieszkaniowa może nakazać swoim członkom montaż urządzeń do odczytu poboru ciepła w ich lokalach. Podtrzymuję, że nie - ponieważ wykracza w ten sposób poza zarząd nieruchomością wspólną. Przypadek podobny jak omawiany w innym wątku - czy w drodze uchwały można nakazać właścicielom zmianę systemu ogrzewania z indywidualnego na jednolity.


    Odnośnie natomiast drugiej sytuacji, która jest odmienna od powyżej opisanej -zakup przez wspólnotę ciepłomierzy i ich montaż -- przytaczam fragment uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2008 r. , sygn. akt: I ACa 601/08:

    "Także zarzut naruszenia art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali poprzez przyjęcie, iż urządzenia pomiarowe instalowane na elementach nieruchomości wspólnej nie są częścią tej nieruchomości, ale elementem własności odrębnej, należy uznać za chybiony. Nie budzi wątpliwości, że ustawowa definicja nieruchomości wspólnej (art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali) nie może obejmować urządzeń, które znajdują się w poszczególnych lokalach i służą do wyłącznego użytku ich właścicieli. Podkreślenia wymaga również okoliczność, że sama strona pozwana wskazywała w toku postępowania w I instancji, że uznaje urządzenia pomiarowe za własność poszczególnych właścicieli. Z jej stanowiska wynika, że treść uchwały była podyktowana chęcią zminimalizowania kosztów zakupu tych urządzeń, które byłyby znacznie wyższe, gdyby każdy z właścicieli nabywał je odrębnie. Tym samym stanowisko, że uchwała nr 6/2006 wykracza poza zakres zarządu nieruchomością wspólną, a przez to - jako sprzeczna z prawem - podlega uchyleniu, należało podzielić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnota zakupiła urządzenia hurtowo i obciążyła należnościami poszczególnych członków, ale brak podstaw do obciążenia tymi kosztami wspólnoty jako całości. "
    Orzeczenie na stronie czasopisma:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/571/94/
    Wydaje mi się jednak, że rzeczywiście można przyjąć pogląd, że ciepłomierze montowane na zewnątrz służą całej wspólnocie i stanowią część wspólną.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Wydaje mi się jednak, że rzeczywiście można przyjąć pogląd, że ciepłomierze montowane na zewnątrz służą całej wspólnocie i stanowią część wspólną.
    A jeżeli są montowane wewnątrz lokalu, to służą wyłącznie właścicielowi tego lokalu? Nie może być tak, że ten sam licznik, mierzący ciepło zużywane w tym samym lokalu, raz jest własnością indywidualną właściciela lokalu, a raz jest współwłasnością wszystkich właścicieli lokali.
    Ciepłomierze służą pomiarowi kosztów ogrzewania, niezależnie od miejsca montażu. Jeśli przyjąć, że służą właścicielowi lokalu, to służą mu zawsze, niezależnie od tego, czy są w lokalu, czy poza nim: zawsze mierzą ciepło zużywane wyłącznie w jednym lokalu.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ten wyrok cytowany był na inną okoliczność - był pomocny w odpowiedzi na postawione pytanie: czy wspólnota mieszkaniowa może nakazać swoim członkom montaż urządzeń do odczytu poboru ciepła w ich lokalach.
    Cos sie z tym cytowanym wyrokam przez Ciebie nie zgadza: ten p V CSK 143/08 dotyczy gospodarowania nieruchom. wspolna. o mmontowaniu cieplomierzy nie ma tam ani slowa.
    Albo ja zle czytam?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A mi się zgadza:
    Związek gospodarczy nie może jednak wykraczać poza granice nieruchomości wspólnej w tym znaczeniu, że odnosić się będzie do innych nieruchomości, choćby sąsiednich. Gospodarowanie tymi nieruchomościami w jakikolwiek sposób nie mieści się w zdolności prawnej wspólnoty jako osoby ustawowej.

    Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r., V CSK 143/08
    Zarządca napisał: "Ten wyrok cytowany był na inną okoliczność - był pomocny w odpowiedzi na postawione pytanie".
    Lokal jest inną wobec NW nieruchomością. Wspólnota nie może zmusić właścicieli lokali, by zamontowali ciepłomierze, ponieważ rzeczywiście "wykracza w ten sposób poza zarząd nieruchomością wspólną".
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ciepłomierze służą pomiarowi kosztów ogrzewania, niezależnie od miejsca montażu.
    I wlasnie ta ich funkcja sluzy bardziej wspolnocie anizeli wlascicielowi!
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kochani , ale odbiegliście od tematu, ja pytałem jak mogę sie domagać zwrotu kosztów wykonanej przez mnie na mój koszt instalalacji c. o wcześniej, zanim Wspólnota podjęła uchwałę o uciepłowieniu budynku i ją wykonała. Mnie tylko w tej chwili podłączyli , a w świetle uchwały instalacja c.o wraz z instalacją w poszczególnych mieszkaniach jest częścią wspólną. Tak więc moja instalacja stała się częścią wspólną. Przecież nie dam im tego darmo, tym bardziej że Wspólnota zaciągnęła kredyt na inwestycję.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kochani , ale odbiegliście od tematu, ja pytałem jak mogę sie domagać zwrotu kosztów wykonanej przez mnie na mój koszt instalalacji c. o
    No to wracajmy do tematu: czym uzasadnia wspolnota taka decyzje?(przyznanie jedynie 50% poniesionych przez Ciebie kosztow)
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uzasadnienie jest takie, w kosztorysie od wykonawcy jest taka kwota, jaką nam zaproponowano. Jest to kwota, za którą wykonawca zrobiłby instalację c.o i c.w w moim mieszkaniu, gdybym nie miał swojej instalacji. Tylko, że ja mam w mieszkaniu o jeden grzejnik więcej , grzejniki są lepszej jakośći /Convector/ i miedziane ruki w ścianach. W moim mieszkaniu pociągnęli z klatki schodowej przez przedpokój rurki, za schowanie ktorych musiałem sam zapłacić , bo wszystko robili na zewnątrz ścian i dalej pod sufitem w łazience do przyłącza, gdzie miałem piec gazowy /bo ogrzewanie było gazowe/. I to wszystko. Więc nie mogę się na to zgodzić aby im oddać instalację na wysokim poziomie a oni mi zwrócą grosze. Przed wykonaniem instalacji zarówno projektant jak i wykonawca oraz inspektor nadzoru budowlanego Zarządcy widzieli moją instalację. Jak zobaczyłem "orurowane" pomieszczenia u sąsiadów ,bo tak wykonana jest instalacja to się załamałem i zacząłem zastanawiać po co było zaciągać kredyt w wysokości 530 tys.. Jestem gotowy walczytć o swoje nawet przed Sądem, ale to już ostateczność.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czyli ta kwota wynika z kosztorysu wykonawcy dotyczącego wykonania nowej instalacji? Czym innym jest wykonanie nowej instalacji, a czym innym "włączenie" istniejącej instalacji do części wspólnej. Jeżeli rzeczywiście zgoda właściciela była uzależniona od pokrycia kosztów "włączenia" a nie montażu nowej, to ten kosztorys jest zupełnie oderwany od ustaleń stron.
    Z drugiej strony różnica jest bardzo duża: wykonanie nowej instalacji okazuje się być tańsze o połowę od podłączenia instalacji już istniejącej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    ja mam w mieszkaniu o jeden grzejnik więcej , grzejniki są lepszej jakośći /Convector/ i miedziane ruki w ścianach.
    Wspólnota nie ma obowiązku zwrotu pełnych kosztów Twojej instalacji - chyba, że masz to obiecane w umowie ze wspólnotą.
    Dodatkowy grzejnik i oprzyrządowanie nie jest konieczne dla funkcjonowania instalacji - niewykluczone, że będziesz musiał ten ponadmiarowy grzejnik zdemontować, bo może zakłócić funkcjonowanie instalacji.
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chcesz powiedzieć, że mam się godzić na każdą kwotę zaproponowaną przez Wspolnotę. A ochrona własności prywatnej to co ?. Ta instalacja jest moją prywatną własnością, a Protokołu przejęcia i włączenia jeszcze nie ma. A tak nawiasem mówiąc to Wspólnota podjęła w 2007r. uchwałę na wyrost o włączeniu instalacji c.o i c.w włącznie z instalacją w lokalach , kiedy jeszcze budynak nie był uciepłowiony i każdy miał swoje ogrzewanie /piece, ogrzewanie elektryczne, gazowe/. A co do demontażu dodatkowego grzejnika, to istniejąca moja instalacja została sprawdzona i uwzlędniona przez projektanta przed wykonaniem zadania inwestycyjnego.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chcesz powiedzieć
    Skąd wiedziałeś, co chcę powiedzieć? :smile:
    Dlaczego zgodziłeś się na podłączenie do c.o. bez wcześniejszego ustalenia kwestii rozliczeń?
    Wcale nie musiałeś się godzić na przyłączenie, a tym bardziej "w ciemno". Teraz jest trochę późno ustalać warunki, nie sądzisz?
    A ochrona własności prywatnej to co ?
    Własność wspólna (instalacja c.o.) też jest prywatna. O ochronę swojego mienia sam nie zadbałeś. Przecież nikt się nie włamał do Twojego mieszkania i siłą Cię nie przyłączył?
    Wspólnota podjęła w 2007r. uchwałę na wyrost o włączeniu instalacji c.o i c.w włącznie z instalacją w lokalach
    Taka uchwała wykracza poza zakres kompetencji wspólnoty. Instalacje wewnętrzne w lokalach stanowią własność odrębną właścicieli lokali i wspólnota uchwałą nie ma prawa o niej decydować.
    A co do demontażu dodatkowego grzejnika, to istniejąca moja instalacja została sprawdzona i uwzlędniona przez projektanta przed wykonaniem zadania inwestycyjnego.
    Zatem jeden kłopot masz z głowy.
    Czy sądzisz, że gdybyś swoją instalację wykonał ze złota i brylantów, to wspólnota też powinna Ci zwrócić pełną jej wartość?
    Notabene, ta instalacja nadal jest w Twoim lokalu - nikt jej nie zdemontował i nie sprzedał na złom. Została tylko podłączona do wspólnej instalacji, w której Ty też masz swój udział.

    Czy masz jakieś ustalenia ze wspólnotą na piśmie, dokonane PRZED podłączeniem?
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak mam ustalenia piseme już na etapie projektu technicznego , a za pierszy miesiace orzymałem takie same płatności jak lokatorzy którym instalację wykonano. Zatem płacę to samo a dodatkowo włożyłem na własnośc wspólnoty to co zainwestowałem sam wczesniej.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak mam ustalenia piseme
    Zatem masz prawo potrącić swoje należności z zobowiązań wobec wspólnoty. Podstawa prawna: art. 498 Kodeksu cywilnego:
    Art. 498. § 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
    § 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja po czesci rozumie logike stanowiska wspolnoty.Oni chca Ci zaplacic za taki standart jak maja inni.Czyli skoro inni tyko taki standart maja to dlaczego Ty masz miec wyzszy.Oczywiscie,ze mozesz miec wyzszy ale ta roznice na plus musisz sam zaplacic.
    Owner ma calkowita racje:teraz juz za pozno.Trzeba bylo sie targowac przed wyrazeniem na to zgody albo b. scisle ustalic sprawe wysok. zwrotu kosztow.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Instalacje wewnętrzne w lokalach stanowią własność odrębną właścicieli lokali
    Odnosnie instalacji CO istnieja chyba 2 wyroki SN ,ktore okreslaja ta instalacje jako przedmiot tzw.wspolwlasnosci przymusowej.Podobne jest zdanie wielu komentatorow uwl .Wydaje mi sie ,ze ta sprawa nie zostala jeszcze wyjasniona do konca.
    Zreszta Twoja sluszna uwaga dot. ewentualnej koniecznosci zdemontowania dodat. grzejnika de facto potwierdza teze o wspolwlasnosci przymusowej.
    Mysle,ze to chyba dobry temat do osobnej dyskusji.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Dlaczego zamiast kosztów przyłączenia instalacji już istniejącej w rozliczeniach uwzględniane są koszty wykonania nowej? Mieliście Państwo na uwadze przejęcie przez wspólnotę na własność tej instalacji już istniejącej i objęcie jej współwłasnością przymusową (to wymaga sformułowania konkretnej uchwały, czy zarząd w ogóle został upoważniony do tego?) Pragnę jednak zwrócić uwagę na jeden aspekt - z atutów tej ulepszonej instalacji będzie tak naprawdę korzystał wyłącznie właściciel lokalu, w którym jest zamontowana, dlatego zasadny wydaje się jedynie zwrot kosztów przyłączenia instalacji a nie montażu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z wypowiedzi Zarządcy wynika, że jeżeli zasadny wydaje się jedynie zwrot kosztów przyłączenia instalacji a nie montażu - to przejęcie mojej instalacji do części wspólnej oznaczałoby iż to ja daję więcej Wspólnocie niż pozostali właściciele , /bo pozostali nie dali nic/a zatem mój udział w części wspólnej powinien być większy niż pozostałych . Coś mi tu nie pasuje. Większość z wypowiadających skupia się na własności Wspólnoty, a nie własności prywatnej. Nic z tego nie rozumiem.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Już Ci pisałem: własność wspólna też jest prywatna. Po części również Twoja.
    Chcesz sprzedać wspólnocie towar, którego ona nie chce, przynajmniej nie za taką cenę. I dziwisz się, dlaczego nikt Cię nie rozumie. Rzeczywiście, ja nie rozumiem.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ty dajesz wiecej ale tylko Ty korzystasz z tego.Pozostali maja -jak sam mowiles- o wiele gorszy standart.
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zdobyłem kalkulację kosztów inwestorskich w wyniku której kwota określona jest na 4800 zł. Zarzadca jednaknie uznaje tej kwoty wyspecyfikowanej wg kosztorysu inwestorskiego i dalej podaje kwoty [trudno określić skąd] 3100 zł. Pisemna prośba o podanie podstawy zakończyła się brakiem odpowiedzi. Co mam dalej zrobić ? Kwota 4800 to precyzyjne odwzorowanie dokumentacji technicznej i pozycji z kosztorysu inwestorskiego. Proszę zatem o rade co dalej ?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może Zarządca jest w stanie wynegocjować niższą kwotę? Lub zastosować inne materiały tańsze... bo ma "gdzieś" upust?
    Generalnie rozliczysz go za rok... czemu tak się stało a nie inaczej...
  • Opcje
    taiantaian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w wyliczeniu zwrotu wstawił wartości nie wiem skąd i w żaden sposób nie podejmuje wyjaśnienia . na dobrą sprawę z uporem maniaka twierdzi że jest TAK i koniec ? nie wiem co o tym mysleć ?
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Brać co dają
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.