Przewłaszczenie

barbrabarbra Użytkownik
1. Czy w trakcie postępowania przewłaszczeniowego opłata za wieczyste uźytkowanie powinna (może) być zawieszona? Jeżeli tak czy należy wystąpić z prośbą, wnioskiem o zawieszenie?
2. Na 20 właścicieli jeden ma zgłoszony lokal jako użytkowy. Średnie opłaty z tytułu przekształcenia to ok. 55- 200zł. Dla tego właściciela ponad 18 tys. (nie podlega bonifikacie). Gmina wymaga jednomyślności. Albo wszyscy płacą gotówką albo raty, z wpisem do hipoteki dla wszystkich. Rodzi się problem kosztów. Mam właściciela którego koszty przekształcenia wynosza 2,45zł, dla kilku osób po 55zł. Dla mnie wpis do hipoteki jest sprawą odrębną dla każdego z właścicieli, więc trudno tu mówić o jednomyślności właścicielskiej, chyba, że gmina opiera się na tym, ze sprawa dotyczy jednej dla wszystkich działki lub, że wniosek musiał być złożony łącznie od wszystkich właścicieli w ramach jednej podjętej przez nich uchwały. Proszę wypowiedzcie się Państwo w kwestii pkt. 1 i 2.

Komentarze

  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Barbaro! Napisz coś więcej o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Czy przekształcenie dotyczy tylko gruntu?

    Odszukaj na stronie Urzędu uchwałę regulującą zasady przekształcenia. Zwróć w niej uwagę na podstawę prawną.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marta26421:[/cite]Barbaro! Napisz coś więcej o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Czy opłata dotyczy samego gruntu?
    A jak ci się wydaje?
    Co zostało oddane w wieczyste użytkowanie?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] barbra:[/cite]1. Czy w trakcie postępowania przewłaszczeniowego opłata za wieczyste uźytkowanie powinna (może) być zawieszona? Jeżeli tak czy należy wystąpić z prośbą, wnioskiem o zawieszenie?
    W tym przypadku nie ma zastosowania pojęcie "przewłaszczenie", lecz przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
    Nie widzę podstaw prawnych do zawieszenia opłaty z tytułu wieczystego użytkowania.
    Jest możliwa 50% bonifikata, ale z innego tytułu (ugn):
    Art. 74. 1. Osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 % przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona (...), właściwy organ udziela na ich wniosek 50 % bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.
    [cite] barbra:[/cite]2. Na 20 właścicieli jeden ma zgłoszony lokal jako użytkowy. Średnie opłaty z tytułu przekształcenia to ok. 55- 200zł. Dla tego właściciela ponad 18 tys. (nie podlega bonifikacie). Gmina wymaga jednomyślności. Albo wszyscy płacą gotówką albo raty, z wpisem do hipoteki dla wszystkich. Rodzi się problem kosztów. Mam właściciela którego koszty przekształcenia wynosza 2,45zł, dla kilku osób po 55zł. Dla mnie wpis do hipoteki jest sprawą odrębną dla każdego z właścicieli, więc trudno tu mówić o jednomyślności właścicielskiej, chyba, że gmina opiera się na tym, ze sprawa dotyczy jednej dla wszystkich działki lub, że wniosek musiał być złożony łącznie od wszystkich właścicieli w ramach jednej podjętej przez nich uchwały. Proszę wypowiedzcie się Państwo w kwestii pkt. 1 i 2.
    Sprawa nie dotyczy wspólnoty, więc żadna uchwała nie ma tu zastosowania. Wnioski składają właściciele lokali, bo to oni (każdy z osobna) są użytkownikami wieczystymi gruntu. Ustawa o przekształceniu wymaga, żeby wnioski złożyli wszyscy użytkownicy wieczyści. "W razie braku zgody stosuje się odpowiednio art. 199 Kodeksu cywilnego." (art. 2 zdanie drugie ustawy o przekształceniu).

    Jeżeli opłata z tytułu przekształcenia jest (na wniosek użytkownika wieczystego) rozkładana na raty, musi być zabezpieczona hipoteką - jest to wymóg ustawy (art. 4 ust.3).
  • Opcje
    barbrabarbra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale czy jeżeli ten "Użytkowy" wystąpi o rozłożenie należności na raty pozostali TEŻ MUSZĄ CHOĆ NIE CHCĄ?
  • Opcje
    barbrabarbra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Owner, z szacunkiem - jesteś the best. Tak chodzi o przekształcenie działki pod mieszkalnym Marto, dzięki serdeczne.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    [cite] barbra:[/cite]Ale czy jeżeli ten "Użytkowy" wystąpi o rozłożenie należności na raty pozostali TEŻ MUSZĄ CHOĆ NIE CHCĄ?
    To już decyzja gminy - ustawa nie zawiera takiego wymogu. Ponieważ wnioski są składane indywidualnie, to powinny być traktowane również indywidualnie.
    Jeżeli użytkownik wieczysty nie wnosi o rozłożenie opłaty za przekształcenie na raty, to nie można go do tego zmusić.
  • Opcje
    marta26421marta26421 Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Barbaro! Szkoda, że nie odpowiedziałaś na postawione pytania. Jak rozumiem macie uregulowany stan prawny nieruchomości i nie chodzi o wycenę nieruchomości gruntowej (operat szacunkowy).

    Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności to decyzja ADMINISTRACYJNA. Przed wydaniem decyzji sporządza się operat szacunkowy. Osoby (np. właściciele lokali) na rzecz których przekształcone zostało prawo użytkowania wieczystego w prawo własności wnoszą na rzecz Gminy (właściciela nieruchomości) opłaty z tytułu przekształcenia. Opłata - różnica pomiędzy wartością nieruchomości a wartością prawa użytkowania wieczystego.

    Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
    na interpelację nr 7187
    w sprawie uregulowań prawnych dotyczących oceny prawidłowości sporządzenia wyceny nieruchomości
    http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/411E8948
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.