Umowy z operatorami telewizji i internetu

mnowak7mnowak7 Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

Mam dwa pytanka dotyczące operatorów telewizji i internetu (typu UPC, Spray, Supermedia, Aster itd...)

Jesteśmy na etapie wpuszczania operatorów na nasze osiedle (oprócz jedynego słusznego wpuszczonego przez dewelopera) i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie czy możemy im potem wypowiedzieć umowę.

Umowy proponowane przez operatorów są terminowe 4 albo 10 lat a niektórzy proponują bezterminowe. W tych terminowych jak się nie wypowie to się umową automatycznie przedłuża na następny taki sam okres. Nie ma żadnych kar za zerwanie umowy.

Zastanawiam się co się będzie działo jak jako wspólnota podejmiemy decyzję o rezygnacji z jakiegoś operatora a np kilku sąsiadów będzie dalej miało z nimi podpisane umowy (załóżmy że oni nie są w tej części która przegłosowuje wywalenie operatora). Co wtedy ? Czy w ogóle możliwe jest rozwiązanie takiej umowy czy może prawo telekomunikacyjne jest tu jakoś inne ? (bo normalnie to każdą umowę można wypowiedzieć)

Drugie pytanie to o wasze doświadczenia. Z tego co wiem niektóre wspólnoty przy okazji takiego "wpuszczania" operatora przy okazji negocjują sobie jakąś wartość dodaną. Co udało się wam wynegocjować ?

(my będziemy próbowali podłączyć kamery osiedlowe tak aby każdy mógł zerknąć np na plac zabaw, oraz darmowy telefon dla ochrony osiedla)

Pozdrawiam Marcin

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Odpowiednie regulacje prawne zawarte są w ustawie Prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z brzmieniem art. 140 ust. 1 tego aktu właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości mają obowiązek umożliwienia operatorom instalowanie na nieruchomości urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzanie linii kablowych pod, na albo nad nieruchomością oraz umieszczanie tabliczek informacyjnych o urządzeniach, a także ich eksploatację i konserwację, jeżeli nie uniemożliwia to racjonalnego korzystania z nieruchomości. Warunki korzystania z nieruchomości przez operatora ustala się w umowie, która powinna być zawarta w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez operatora o jej zawarcie, przy czym korzystanie z nieruchomości jest odpłatne, chyba że linia lub urządzenia telekomunikacyjne służą zapewnianiu telekomunikacji właścicielowi lub użytkownikowi nieruchomości, na ich wniosek.


    Zgodnie z art. 9 ust. 2 pkt 5 Ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane jest nadużywanie pozycji dominującej, polegającej w szczególności na przeciwdziałaniu ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji.


    Nie można ograniczać dostępu do nieruchomości niezależnym operatorom telekomunikacyjnym, bo praktyki te są niezgodne z prawem antymonopolowym , na co wskazuje decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.