CIT-8
ajor3
Użytkownik
W naszej wspólnocie płacimy zaliczki na FR i rozliczamy je w US.Co wspólnota może sobie odliczyć?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
19.07.2007.
BI/423-0104/07
BP/423–0002/07/RA
POSTANOWIENIE
Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
z dnia 21.03.2007 r.
" (...)
Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:
Zasady powstawania i funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych regulują przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Art. 6 powyższej ustawy stanowi, że ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Zgodnie z art. 12 ust. i 2 w/w ustawy właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach. Art. 14 ustawy o własności lokali wskazuje, że na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
1. wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
2. opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
3. ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba, że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
4. wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
5. wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
Wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.)."
http://www.is.gdansk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3947&Itemid=145
WM są jednostkami "non profit", czyli niemają na celu uzyskiwać zysk. Zadna WM nie prowadzi działalności gospodarczej, może jednak uzyskiwać dodatkowe przychody w postaci np.pożytków. wówczas działa zgodnie zart. 12 uwl. Jeżeli właściciele zdecydują,że nadwyżka powinna być im wypłacana, to powinni to nadwyżkę pozytków uwzględnić w swoich zeznaniach poodatkowych i zapłacić Skarbowi Państwa podatek dochodowy.Dla mnie składanie CIT-8 to głupota, ale robię to dla świętego spokoju. I tak ewentualna nadwyżka przychodów nad kosztami przeznaczana jest (mam to w Statucie WM) na poczet kosztów przyszłorocznych, a to oznacza i tak zwolnienie podatkowe.
Wszelkie dywagacje na temat podatku dochodowego WM uważam, za nieporozumienie. Nie jest to moje stanowisko ale mojego US. US nie mają " żadnej " możliwości kontroli wydatków WM i tego nie robią. Kontroli skarbowej podlegają natomiast Firmy Zarządzające, ale nie w zakresie finansów WM , ale ich wewnętrznej gospodarki finansowo-podatkowej. Księgowe w tych firmach, dla swojego "świętego spokoju" odprowadzają podatki WM :bigsmile:dochodowe, obrotowe, od lokat, od pożytków bo płaca nie ze swojej kieszeni. Niestety nieuświadomione prawnie nasze społeczeństwo przyjmuje to i akceptuje. Niestety mój głos jest odbierany przez niektórych jako głos "oszołoma" ,który gardzi obowiązującym w Polsce prawem.
http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php
Skoro oni mają problem to co ma powiedzieć właściciel indywidualny, który nie jest ekonomistą i nic nie wie o konstrukcji finansowej WM w ujęciu podatkowym i bilansowym, a zostaje członkiem Zarządu Wspólnoty. Dla niego aktywa i pasywa majątku zarządzanego przez WM w okresie sprawozdawczym to czarna magia.
Przypominam,że około 120 tysięcy powstałych WM podlega temu samemu prawu.
Inna działalność gospodarcza wspólnoty mieszkaniowej to np. wynajęcie ściany na reklamę.
Zyski z reklamy to nie jest działalność NON-PROFIT, ale PROFIT i dlatego tu odprowadzamy podatek