Kominy
ajor3
Użytkownik
Witam. WM stara się o podłączenie gazu do 4piętrowego bloku.Niestety z powodu braku odpowiedniej wentylacji kominiarz zalecił montaż wkładów kominowych dla kotłow turbo opalanych gazem ziemnym. Czy nie ma innego rozwiązania?? Poza tym jak ten koszt rozliczyć na wlaścicieli?? Podobno każdy ma mieć swoją rurę więc jedni chca aby wszyscy płacili po równo a drudzy aby każdemu wyliczono koszt wkładu w zależności od kondygnacji wraz z montażem.Druga opcja jest korzystna dla 4piętra ale co ma na to powiedzieć parter??:neutral:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Czy konieczność montażu wkładów dotyczy wszystkich lokali?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz. U. z 2002 nr 75, poz. 690: Ta część instalacji gazowej, która jest w lokalu (łącznie z przewodami spalinowymi), służy wyłącznie do użytku właściciela lokalu, jest więc jego własnością (nie należy do nieruchomości wspólnej). Zatem również odpowiednie zabezpieczenie przewodów spalinowych należy do właściciela lokalu.
Ani po równo, ani według udziałów - każdy płaci za siebie, czyli im niższa kondygnacja, tym wyższy koszt montażu wkładów kominowych.
Pozdrawiam.
Montaż komina izolowanego należy rozpocząć od dokładnego określenia miejsca usytuowania trójnika, tak aby jak najprościej można było zbudować czopach. Następnie należy zamontować trójnik, wyczystkę i odskraplacz, w celu określenia miejsca zamontowania podstawy fundamentowej. W następnej kolejności należy zmontować rurę o długości 1 m z trójnikiem. Wszystkie łączenia należy zabezpieczyć opaską. Montując kolejne odcinki rur należy pamiętać o konieczności montowania wsporników i obejm, w odstępach około 2÷3 m. Jeżeli ściana, do której montowany jest komin jest zbyt niska, możemy wypuścić około 1,5 m komina, powyżej ostatniej obejmy, lub około 3 m stosując obejmę pod odciągi. Wyczystka powinna być tak zamontowana, aby był zapewniony do niej stały, niczym nie ograniczony, dostęp. Skropliny powinny być odprowadzane do neutralizatora skroplin, szczelnego pojemnika lub bezpośrednio do kanalizacji (o ile dopuszczają takie rozwiązanie przepisy prawne). Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, każdy komin i wkład kominowy podlega odbiorowi kominiarskiemu.
http://e-kominy.tk
Jeśli przeczytasz ponownie pytanie, to łatwo zorientujesz się jednak, że w pytaniu chodziło o coś zupełnie innego, a Twój trud był próżny. Obawiam się, że tu nie chodzi o kopiowanie tekstów z poradników, tylko o praktyczną poradę dotyczącą nieco innego zagadnienia. To dlatego właśnie zwróciłem się w pierwszej kolejności do Ownera, jako specjalisty od przewodów kominowych (nie umniejszając niczego innym oczywiście).
Pozdrawiam
Doszedłem do wniosku, że Tobie musi chodzić nie o wkłady kominowe dwupłaszczowe (coś takiego nie istnieje), lecz o zestawy powietrzno-spalinowe do kotłów z zamkniętą komorą spalania. Konstrukcje są różne, ale zasadniczo można wyróżnić trzy typy. Pytanie tylko, czy Tobie rzeczywiście o to chodzi.
Pozdrawiam.
Wariant B: doprowadzenie powietrza przez ścianę zewnętrzną, wyrzut spalin przez ścianę zewnętrzną - nic nie prowadzimy w kominach (trzeba pamiętać o ograniczeniach wynikających z przepisów, w szczególności dotyczące maksymalnej mocy urządzenia i lokalizacji wylotu spalin),
Wariant C: doprowadzenie powietrza znad dachu i wyrzut spalin przez dach - prowadzimy dwa koncentryczne przewody w istniejącym przewodzie kominowym od urządzenia do wylotu, kończymy specjalnym zwieńczeniem (jest to element systemu kominowego).
W każdym wariancie należy wziąć pod uwagę wymagania producenta urządzenia w zakresie długości przewodów, liczby załamań, trójników, podłączeń itp.
Pozdr.
http://www.termet.com.pl/strony/do_druku/cennik/cennik_wyrobow.pdf
Strona 17
Pozdrawiam.
Jak rozwiązać problem??
Sąsiadka ma w naszej wspólnocie piec co w piwnicy, przez okres zimowy bez problemów mogła palić w piecu tzn. był tzw. zug. W ostatnim okresie nie było jej w domu więc nie było palone. Kiedy przyjechała kilka dni temu i chciał rozpalić dym cofał się. Kominiarze stwierdzili że komin jest zatkany jakimiś betonami(?????)i trzeba to sprawdzić ale tylko przez wybicie albo inaczej rozbicie komina u sąsiada aby stwierdzić dokładnie jaka jest przyczyna niedrożności komina. Zastanawiam się czy kominiarze tylko w taki sposób mogą coś stwierdzić czy nie ma jakiś wizjerów. Czy sąsiad musi zgodzić się na taką ingerencję.
ponownie wraca problem kominów
właśnie jesteśmy po przeglądzie kominów i stwierdzono że;przewody a3 i b2 są niedrożne- przewody pełnią funkcję przewodów wentylacyjnych - zalecenie- udrożnić
ok dobrze zrobimy ale kto ma pokryć koszty w/w prac wspólnota czy właściciele tych lokali do których należy ten komin, czy możemy podjąć uchwałę regulującą opłaty z tym związane:smile: