roczny przegląd budynku

janjan Użytkownik
napiszcie mi jak ma wyglądać okresowa kontrola stanu technicznego budynku.jestem przew, zarządu wsp.,administratorem jest ZGM. mam komputerowy podgląd rachunków bankowych wspólnoty. potrącono mi z funduszu eksploatacyjnego 250 zł. za przegląd techniczny budynku. ja jako przew. zarz. nic o takim przeglądzie nie wiedziałem.zarządałem protokołu -do dziś nie otrzymałem już tydzień czekam.u nas jest tkz. duża wsp. 18 mieszkań oraz 7 właścicieli.prosze was o odpowiedż ;jak ma wyglądać kontrola stanu technicznego budynku. czy zarząd powinien być powiadomiony /napewno tak/ mam zamiar zarządać zwrotu pobranej kwoty 250 zł i przelania jej z powrotem na nasz rachunek bankowy.jestem świadomy tego że okresowa roczna kontrola stanu technicznego budynku jest obowiązkowa \prawo budowlane\ chodzi mi tylko jak ma taka kontrola wyglądać.

Komentarze

  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    napiszcie mi jak ma wyglądać okresowa kontrola stanu technicznego budynku
    Kontrola okresowa budynku:
    1. W celu właściwego użytkowania budynku należy przeprowadzać kontrole okresowe.
    2. Kontrole, o których mowa w ust. 1, powinny być przeprowadzane w porze wiosennej.
    3. Osoba przeprowadzająca kontrolę okresową budynku powinna przed jej rozpoczęciem zapoznać się z protokołami z poprzednich kontroli, z protokołami odbioru robót remontowych wykonanych w budynku w okresie od poprzedniej kontroli, zgłoszeniami użytkowników lokali dotyczącymi usterek, wad, uszkodzeń lub zniszczeń elementów budynku.
    4. protokoły sporządzane w wyniku kontroli okresowych powinny zawierać określenie:
    1) stanu technicznego elementów budynku objętych kontrolą,
    2) rozmiarów zużycia lub uszkodzenia elementów, o których mowa w pkt 1,
    3) zakresu robót remontowych i kolejności ich wykonywania,
    4) metod i środków użytkowania elementów budynku narażonych na szkodliwe działanie wpływów atmosferycznych i niszczące działania innych czynników,
    5) zakresu nie wykonanych robót remontowych zaleconych do realizacji w protokołach z poprzednich kontroli okresowych.
    5. Do protokołów, o których mowa w ust. 4, w razie potrzeby należy dołączyć dokumentacje graficzną wykonaną w toku kontroli.
    6. Niezależnie od kontroli okresowych, o których mowa w ust. 1, właściciel budynku może przeprowadzać przeglądy robocze mające na celu określenie stanu przygotowania budynku, urządzeń i instalacji do użytkowania w okresie zimowym.

    § 5. 1. Okresowej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy, podlegają elementy budynku narażone na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania, których uszkodzenia mogą powodować zagrożenie dla:
    1) bezpieczeństwa osób,
    2) środowiska,
    3) konstrukcji budynku.
    2. W toku kontroli, o której mowa w ust. 1 , szczegółowym sprawdzeniem należy objąć stan techniczny:
    1) zewnętrznych warstw przegród zewnętrznych (warstwa fakturowa), elementów ścian zewnętrznych (attyki, filary, gzymsy), balustrad, loggi i balkonów,
    2) urządzeń zamocowanych do ścian i dachu budynku,
    3) elementów odwodnienia budynku oraz obróbek blacharskich,
    4) pokryć dachowych,
    5) instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
    6) urządzeń stanowiących zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku,
    7) elementów instalacji kanalizacyjnej odprowadzających ścieki z budynku,
    8) przejść przyłączy instalacyjnych przez ściany budynku.

    § 6. Zakresem okresowej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy, należy objąć również sprawdzenie stanu sprawności technicznej i wartości użytkowej elementów budynku, o których mowa w § 5, oraz wszystkie pozostałe elementy budynku, a także estetykę budynku i jego otoczenia.
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jest jeszcze druga część pytania . za pierwszą Jarek 69 dziekuje ci.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jan:[/cite]jest jeszcze druga część pytania
    Chyba sam sobie odpowiedziałeś:
    [cite] jan:[/cite]czy zarząd powinien być powiadomiony /napewno tak/
    Jeżeli koszt przeglądu był ujęty w planie gospodarczym, to zarząd wiedział, że przegląd się odbędzie. Powinien się odbyć, bo jest obowiązkowy (o czym wiesz). Rozumiem, że Twoje pretensje dotyczą terminu przeglądu? Chciałeś być przy nim obecny?

    O protokół wystąp z żądaniem na piśmie, za potwierdzeniem odbioru. Być może przeglądu w ogóle nie było1, a pieniądze ZGM pobrał - to się zdarza w jednostkach komunalnych administrujących nieruchomościami wspólnot. Sprawdź też, czy jest faktura za usługę (przegląd) i kto ją wystawił. W razie czego możesz wystąpić do wykonawcy z żądaniem dostarczenia kopii protokołu przeglądu. Nawiasem mówiąc - dlaczego administrator ma prawo dokonywania zapłaty za takie usługi? Daliście im dostęp do konta wspólnoty?

    ***
    1 Patrz np. raport NIK z kontroli: "Zarządzanie nieruchomościami gminnymi (kontrola koordynowana)", opublikowano w maju 2008:
    Ponad 64% podmiotów zarządzających nie przeprowadzało obowiązkowych, okresowych przeglądów technicznych oraz nie prowadziło książek obiektów budowlanych, do czego zobowiązuje ustawa Prawo budowlane.
    Kontrolę zarządzania nieruchomościami gminnymi NIK przeprowadziła na terenie dziewięciu województw w 60 jednostkach: 33 urzędach gmin i 27 jednostkach zarządzających nieruchomościami.
    Skrócone omówienie wyników kontroli: http://bip.nik.gov.pl/pl/bip/wyniki_kontroli_wstep/inform2007/p_07_140_200704171518271176815907
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    potrącono mi z funduszu eksploatacyjnego 250 zł. za przegląd techniczny budynku

    Sytuacja trochę na Twoje życzenie.

    1) ZGM jest obowiązany wystawić fakturę obciążającą za wykonaną usługę.

    2) Jeśli to nie Zarząd dokonuje lub współdokonuje płatności (a powinien), to przynajmniej powinien ustalić, że nie można zapłacić żadnej faktury bez Twojej/zarządu akceptacji.
    Jeśli będziesz prowadził sobie ewidencję zaparafowanych przez Ciebie faktur, to będziesz wiedział:
    - czy cokolwiek jest płacone bez Twojego akceptu,
    - czy cokolwiek jest płacone z opóźnieniem.
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mam podgląd rachunków wiem wszystko na bieżącą. wiedzialęm że przegląd ma być na funduszu eksploatacyjnym jest zarezerwowane 250zł na przegląd budynku.fakture wystawiłZGMpodpisała ją gł. ksiegowa.ale ja nie wiem kiedy ten przegląd był bo nikt zarządu o terminie nie poinformował.dowiedziałem się z podglądu rachunku o pobraniu 250 za przegląd....? przeglądu de facto nie było moim zdaniem.zgodnie z sugestią a-z zażądam aby każda faktura obciążająca rachunek wsp. była parafowana przez zarząd wsp.zażądam również zwrotu pobranej kwoty za przegląd którego nie było. czy mogę podjąć takie działania...napiszcie.pozdr.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz. Naprawdę możesz.
    Pamietaj.
    To Ty zarządzasz. Jesteś zarządem.
    Administrator tylko wykonuje polecenia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.