Odpowiedzialnosc czlonkow zarzadu

wartawarta Użytkownik
Niedawna dyskusja na temat anten TV i korespondujaca z tym tematem sprawa odpowiedzilnosci czlonkow Zarzadu, spowodowala,iz postanowilem ten temat rozszerzyc.
Tzn. chodzi mi o ogolne ponoszenie odpowiedzialnosci zarzadu: cywilnej i karnej.
Wiem,ze aktualnie na stronie www,zarzadca.pl mozna przeczytac komentarz na ten temat ale w moim przekonaniu nie odpowiada on na wiele pytan z tym tematem zwiazanych np. odpowiedzialnosci karnej.Mysle,ze dla wielu czlonkow zarzadu wspolnoty bedzie to interesujaca dyskusja .

Komentarze

  • Opcje
    Marek52Marek52 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Warto pomyśleć o ubezpieczeniu OC członków zarządu wspólnoty. Wiem, że niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują taką ochronę
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja o takim ubezpieczeniu OC w takim zakresie nie slyszalem.Jezeli sa takie oferty to chetnie bym sie z nimi zapoznal aby sprawdzic co faktycznie jest takim ubezpieczeniem objete.
  • Opcje
    Marek52Marek52 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Generali ma takie ubezpieczenie w swojej ofercie.
    Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej członków zarządu obejmuje szkody wyrządzone przez nich wspólnocie mieszkaniowej w związku z pełnieniem przez nich funkcji członka zarządu na skutek zawinionego działania lub zaniechania sprzecznego z prawem lub postanowieniami uchwał podjętych przez wspólnotę mieszkaniową.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Pomysl calkiem nieglupi, ale.... Mam nastepujaca watpliwosc: w naszym Zarzadzie nie pobieramy wynagrodzenia i jeszcze powinnismy zainwestowac w ubezpieczenie? Wiem, ze to lezy w interesie ubezpieczonego. ale w takim razie nie sadze aby znalezli sie chetni do pracy w zarzadzie bez wynagrodzenia...:smile:
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy ktos wie ile takie ubezpieczenie kosztuje i ewentualnie kto je oferuje?
  • Opcje
    redisredis Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kto ponosi odpowiedzialność cywilną i karną we wspólnocie, zarząd, czy zarządca?
    Jak we wspólnocie wygląda sprawa odpowiedzialności mieszkańców?
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarzad jest organem wspolnoty i za podjete decyzje ale rowniez za bierna postawe(uplyw twrminu reklamacji,zolerowanie stanu budynku ktory uagraza zdrowiu lub zyciu itp odpowiada cywilni a nawet karnie.Zarzadca odpowiada oczywiscie za zakres swoich czynnosci czyli najczesciej jedynie rozliczenie finansowe.
    Jak we wspólnocie wygląda sprawa odpowiedzialności mieszkańców?
    Art. 17 ustawy o wlasnosci lokali
    Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego działowi w tej nieruchomości.
    
    Oczywiscie jezeli pojedynczy wlasciciel lokalu wyrzadzi swoim dzialaniem szkody w majatku wspolnoty odpowiada indywidualnie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] warta:[/cite]Zarzad jest organem wspolnoty i za podjete decyzje ale rowniez za bierna postawe(...) odpowiada cywilni a nawet karnie.
    Uściślając: odpowiedzialność karną może ponieść wyłącznie osoba fizyczna, czyli konkretny członek zarządu, a nie zarząd jako organ wspólnoty.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz racje nie mamy na szczescie odpowiedzialnosci zbiorowej ;piszac zarzad mialem na mysli poszczegolnych czlonkow zarzadu- a czasami jest jednoosobowy.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    wojak
    Pomysl calkiem nieglupi, ale.... Mam nastepujaca watpliwosc: w naszym Zarzadzie nie pobieramy wynagrodzenia i jeszcze powinnismy zainwestowac w ubezpieczenie?
    Jednak zostając bez ubezpieczenia w jakiś tam sposób ryzykujesz.
    A to że i tak dokładacie do wspólnoty, to w ciemno mogę powiedzieć. Przejazdy, telefony, koszty drukowania to już ponosicie.
    To Wasza prywatna sprawa, że nie pobieracie (choćby symbolicznego) wynagrodzenia.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozmawialem dzisiaj z jednym z zarzadcow na ten temat.On twierdzi, ze w sumie to jego OC w zasadzie powinno wystarczyc dla wylaczenia odpowiedzialnosci Zarzadu, bo to on wykonuje wiekszosc decyzji zarzadu mogacych powodowac odpow.cyw. zarzadu.Mowiac szczerze nie jestem tego tak w 100% pewny.
    Wg niego takie ubezpieczenie jest dosyc drogie(ponad 1500 zl rocznie od 1 osoby) i kiedys podobno oferowala to Axa -Polska ale czy nadal maja to oferte nie wie.
    A to że i tak dokładacie do wspólnoty, to w ciemno mogę powiedzieć. Przejazdy, telefony, koszty drukowania to już ponosicie.
    To Wasza prywatna sprawa, że nie pobieracie (choćby symbolicznego) wynagrodzenia.
    Ja uwazam,ze wynagrodzenie to jedna rzecz a zwrot poniesionych wydatkow(telefony,porto,koszty drukowania itp.) to druga rzecz.Zwrot wydatkow nalezy sie zawsze.Ale nalezy to oczywiscie udokumentowac.Co do kosztow przejazdu to juz sa podzielone zdania i i chyba tzw. kilometrowki czlonkowi zarzadu rozliczac nie wolno
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sporo kosztów jest nie udokumentowania.
    Drukujesz z własnej drukarki,
    Używasz własny komputer = zużywasz własny prąd.
    I pewnie inne.
    Stąd wynagrodzenie zryczałtowane pokrywające koszty własne.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jezeli dobrze rozumie uwazasz,ze ryczalt swoja droga a zwrot wydatkow swoja?
    A jakie masz zdanie na temat rozliczania jazd wlasnym samochodem dla celow wspolnoty? U nas podejrzewam niestety pewnch czlonkow zarzadu o naduzywanie tych rozliczen.Zwrocilem uwage zarzadcy i przyznal mi racje.Probowlem oponowac na zebraniu Zarzadu ale to groch o sciane!
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Osobiście jestem zwolennikiem ryczałtu bez zwrotu ekstra kosztów.
    Te koszty, które sobie członek zarządu potrafi udokumentować może sobie potraktować jako koszty uzyskania przychodu.

    warta, mam dla Ciebie newsa.

    Teraz zwróć uwagę zarządcy, że ma księgowego do d... :devil:

    A cwaniaczki z zarządu wpadli z deszczu pod rynnę. :bigsmile:
    Niestety wspólnota też. :devil:

    Zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych podlega opodatkowaniu podatkiem PIT.

    Tu nie wiem na 100 %, ale na 99 % należałoby zaliczkę od tego dochodu pobierać na bieżąco i opłacać go w trakcie roku do US.

    Musi być obowiązkowo ewidencja przebiegu pojazdu, bo inaczej kwotę stanowiącą równowartość tego kosztu trzeba będzie opodatkować. Mało tego trzeba będzie również naliczyć składki ZUS.

    Wysokość ekwiwalentu za 1 km nie może przekraczać pewnych kwot, bo inaczej od nadwyżki wspólnota będzie musiała zapłacić podatek CIT.

    Jako właściciel masz prawo obejrzeć dokumentację związaną z ekwiwalentami za przejazd.
    Sprawdź co i jak zrobiono.

    US Was rozszarpie, jak ktoś złoży donosik...
    Komentarz edytowany a-z
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A-Z, dziekuje jestes super w tych finansowych sprawach..i nie tylko.Juz sie ciesze na nstepne zebranie zrzadu!!! :bigsmile:A zarzadcy powiem.To b. porzadny facet ; az nie pasuje do tego zawodu.A ma nie ksiegowego tylko 2 ksiegowe(tez sie pewnie uciesza!)
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do A_Z:Zapomnialem Cie zapytac czy ten facet z Allianz PL poslal Ci oferte na OC dla czlonkow zarzadu WM?
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Jednak zostając bez ubezpieczenia w jakiś tam sposób ryzykujesz. A to że i tak dokładacie do wspólnoty, to w ciemno mogę powiedzieć. Przejazdy, telefony, koszty drukowania to już ponosicie. To Wasza prywatna sprawa, że nie pobieracie (choćby symbolicznego) wynagrodzenia.
    Na temat ryzyka wspomnialem w swoim poscie, zdaje sobie z niego sprawe. Ale czy wyobrazasz sobie, ze np. Wspolnota mialaby zwrocic Zarzadowi koszty ubezpieczenia OC jego czlonkow, czyli de facto sama ich ubezpieczyc? Jakos czarno to widze...:devil:
    Nie zmienia to jednak mojego zainteresowania ewentualna oferta takiego ubezpieczenia:
    [cite] warta:[/cite]Do A_Z:Zapomnialem Cie zapytac czy ten facet z Allianz PL poslal Ci oferte na OC dla czlonkow zarzadu WM?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] warta:[/cite]A zarzadcy powiem.To b. porzadny facet ; az nie pasuje do tego zawodu.
    Spotkałeś samych nieporządnych? Współczuję.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    marp przysłał mi ofertę ubezpieczenia OC dla księgowych obsługujących wspólnoty.

    To inna oferta niż szukacie.

    warta. Zmieniłem trochę swoją poradę dot. opodatkowania zwrotów za przejazdy.

    Ponadto zapoznaj się:

    http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/110468,jak_rozliczyc_samochod_pracownika.html

    będziesz mógł oddrukować i mieć argumenty w ręce.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spotkałeś samych nieporządnych? Współczuję.

    Oczywiscie nie .W sumie zle sformulowalem to zdanie mea culpa.Spotkalem wielu porzadnych ale tez paru "nieporzadnych". Stwierdzilem pewna dziwna prawidlowosc.Im mniejsza firma zarzadcy tym gorsza jakosc zarzadzania .Ale to tylko moje subiektywne odczucie.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteś przeciwny konkurencji? :wink:
    Każdy na początku jest mały, kiedy zaczyna działalność.
    Tu nie ma reguły. Kolosy też się nie sprawdzają w tej branży. Jeśli spółka zarządza setkami wspólnot, zajmujących setki tysięcy (czasami więcej) metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, to nie sądzę, żeby miała odpowiedni kontakt z właścicielami i była w stanie szybko i elastycznie reagować na potrzeby ich nieruchomości.

    Duże firmy powstały często na bazie dawnych ADM-ów, MZBM-ów i WAM-ów. Przejęły swoich dotychczasowych, naprędce i za grosze uwłaszczonych lokatorów i na tej bazie budowały swoje biznesy. Często tworzyli je ludzie bez odpowiednich kwalifikacji, którzy licencje dostali bez wysiłku, z tytułu pracy w branży nieruchomości. W branży, która wówczas wcale nie podlegała prawom rynku, lecz rozdzielnictwa i centralnego planowania.

    Ja wierzę w konkurencję i młodych ludzi, którzy teraz wchodzą do zawodu.
    Mają dużo wyższe kwalifikacje (wymagane są studia wyższe i studia podyplomowe, chociaż nie ma egzaminów). Dajmy im szansę, niech nabiorą doświadczenia.
    Na rynku zawsze znajdzie się miejsce i dla dużych firm, i dla "wolnych strzelców". Oczekiwania i wymagania właścicieli są mocno zróżnicowane. I bardzo dobrze.
  • Opcje
    jafjaf Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ofertę znajdziesz też w PZU, jest to ubezpieczenie zarządu a nie poszczególnych członków jak również odpowiedzialność oc dla osób które z winy zaniedbań zarządu otrzymają od wspólnoty mieszkaniowej odszkodowanie w razie udokumentowanego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczenie to w stosunku pomiędzy właścicielami nie działa
    Ustawa uwl określa że za włożony wkład pracy możesz zadać wynagrodzenia, oczywiście musi być podjęta uchwała właścicieli.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I znowu nieporozumienie.Ja jestem jak najbardziej za konkurencja ale rzetelna(ale to zupelnie inny temat nie majacy z ta wypowiedzia zwiazku). Nie mialem na mysli "kolosow",ktorzy faktycznie maja tylko "cyferki" w oczach.Dla mnie duzy zarzadca to firma majaca ..no gora kilkadziesiat WM ,paroosobowa,zatrudniajca dobrych ksiegowych,wlasciciele najczesciej sami tam pracuja.Oczywiscie mala po starcie musi wejsc na rynek ale oni wlasnie z reguly oferuja dobra jakosc i przystepne ceny.Male "nieporzadne" to z regoly dawni ksigowi(e),dawni prezesi Sp-ni ,bez biura ,prowadzacy firme w pokoju stolowym i mimo,ze sa juz dlugo na rynku to ich dzialalnosc to wielka prowizorka.Takie zdarzaja sie czesto w mniejszych miejscowosciach i do duzego miasta daleko.
    Natomiast kolosy,ktore powstaly na bazie dawnych ADM i MZBM-ow to dla mnie nie sa prawdziwi zarzadcy.To sarelikty ,ktore zmienily fasade ale zawartosc pozostala stara.Naprawde zal mi ludzi , ktorzy z tym "betonem" musza sie uzerac.Uwolnic sie z pod takiej kurateli jest nielatwo ,ale czasami sie udaje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.