Kiedy uchwała Wspólnoty Mieszkaniowej wchodzi w życie?

MałgosiaMałgosia Użytkownik
W grudniu 2009 r. WM podjęła uchwałe o zmianie części zapisów Regulaminu rozliczania mediów, dot. to rozliczenia wody. W lutym ku mojemu zdumieniu dostałam rozliczenie wody obejmujące lata 2008 i 2009 w.g. tej zmiany w regulaminie (z bardzo dużą dopłatą za wodę, mieszkania opomiarowanego). Kiedy była uchwalana ta zmiana byłam przekonana, że wchodzi ona w życie z dniem uchwalenia t.j. druga połowa grudnia 2009. Teraz okazało się, że od 1 stycznia 2008 r. Nie wiedziałam, że we Wspólnotach Mieszkaniowych prawo może działać dwa lata wstecz. Podkreślam, że WM miała regulamin rozliczania mediów od jakiś czterech lat, więc również w latach 2008 i 2009. Dlatego mam pytanie od kiedy zapisy uchwały WM są prawnie obowiązujące? Czy nie działa zasada: prawo nie możę działąc wstecz.

Komentarze

  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwały należy dokładnie czytać, powinny być też głośno odczytane na zebraniu na którym mają być głosowane.
    Ta uchwała jeżeli mówi o tym, że dotyczy to lat ubiegłych, powinna być zaskarżona do sądu, dobrze byłaś pewna, że wchodzi ona z dniem uchwalenia. Wspólnota podejmuje uchwały o treści jaka jej odpowiada, czasami jest to niestety na niekorzyść współwłaścicieli, choć o tym zdają sobie sprawę za późno.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy nie działa zasada: prawo nie możę działąc wstecz.
    W wyjatkowych wypadkach moze.Ale to nie jest odpowiedz na Twoje pytanie.Mnie chodzilo jedynie wskazanie,iz takie przypadki sie zdarzaja jako wyjatek od zasady.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy w regulaminie rozliczania mediów jest zapis o ty, że można robić rozliczenia dwa lata wstecz? Może były źle naliczone stawki? Musisz to sprawdzić.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety, ale w samej tresci uchwaly moze byc taki zapis.Przeczytaj ja dokladnie.
  • Opcje
    MałgosiaMałgosia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwała zmieniła tylko część &6, ale nie zmieniła &8 cytuje: "Regulamin ten obowiązuje wszystkich Członków Wspólnoty Mieszkaniowej i Zarząd Wspólnoty od dnia uchwalenia. Natomiast w zakresie wnoszenia wszelkich opłat, księgowania przychodów i kosztów mediów oraz ustalonych zasad rozliczeń, regulamin obowiązuje za cały okres 2006 roku." Czy mogę zakwestionować przedstawione mi rozliczenie wody za rok 2008 i 2009? Rozliczono je zgodnie z podjętą uchwałą w drugiej poł. grudnia. Wydaje mi się , że wchodzą w dany rok rozliczeniowy, każdy członek wspólnoty powinien znać zasady rozliczania mediów. Ja je znałam, ale tą dziwną uchwałą zostały one zmienione, dwa lata wstecz. Uchwała była tworzona "na kolanie" podczas zebrania wspólnoty, po dwóch godzinach obradowania. Nie było jej na piśmie. Nikt z nas nie miał przy sobie regulaminu rozliczania mediów, oprócz przedstawiciela firmy administrującej i zarządzającej. Rozumiem, że teraz jest za późno na jej podważenie przed sądem.
  • Opcje
    MałgosiaMałgosia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę udzielcie mi odpowiedzi na wcześniejszy wpis.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najlepiej będzie, jak zwrócisz się z pismem do zarządu o wyjaśnienie tego problemu, sygnalizując jednocześnie, że nie zgadzasz się z otrzymanym rozliczeniem, ponieważ nowy regulamin rozliczania wody nie może działać wstecz. Stary obowiązywał dokładnie do momentu dokonania zmian i uchwalenia ich przez wspólnotę - obowiązują one od dnia podjęcia uchwały.
    Poinformuj również zarząd o tym, że powinien dokonywać wszelkich rozliczeń WM za okres jednego roku, co jest zgodne z ustawą o własności lokali:
    Art.29
    1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.