Dodatkowe koszty za centralne ogrzewanie !!!
tosia
Użytkownik
Witam i bardzo proszę o pomoc w ustaleniu czy wspólnota ma prawo do narzucenia dodatkowych kosztów za co na wybranych lokalach. 10 lat temu Teśćiowa założyła w swoim lokalu własną instalacje c.o., zgodę na założenie jej wówczas wyraził pisemnie burmistrz gminy ( wspólnota wówczas nie instniała) który jednocześnie w piśmie do niej wysłanym informuje ją iż lokal zostaje odcięty od wspólnego ogrzewania i zwolniony ( z dniem...) z ponoszenia opłat za co. Jednak na ostatnim zebraniu czonków wspólnoty ( którą powołano 4 lata temu) zarządca stwierdził że powinna płacić dodatkowo 2 zł z metra za c.o. ponieważ mieszkanie położone jest w części środkowej budynku i ogrzewają je mieszkania sąsiadujące, dlatego też powinna partycypować w kosztach ( czyli jedną trzecią kosztów ponoszonych przez lokale ogrzewane przez wspólnotę), dodam ze klatki schodowe są nie ogrzewane.
Jest to duży koszt dla niej ,wymiana instalacji była bardzo kosztowna ( wówczas znajdowała się w całkiem innej sytuacji finansowej).Trochę jest to dla mnie dziwne że po dzisięciu latach wspólnota podejmuje taką decyzję podważając decyzję burmistrza a po drugie gdyby o tym wiedziała nigdy by nie decydowała się na tą instalację!!!! Czy to jest zgodne z prawem ???/ bardzo będe wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
Jest to duży koszt dla niej ,wymiana instalacji była bardzo kosztowna ( wówczas znajdowała się w całkiem innej sytuacji finansowej).Trochę jest to dla mnie dziwne że po dzisięciu latach wspólnota podejmuje taką decyzję podważając decyzję burmistrza a po drugie gdyby o tym wiedziała nigdy by nie decydowała się na tą instalację!!!! Czy to jest zgodne z prawem ???/ bardzo będe wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Równie dobrze możnaby obciążać przyległy budynek, bo grzejemy ich przez wspólną ścianę.
I równie dobrze teściowa może obciążyć wspólnotę za korzystanie z jej ciepła, które przenika przez ściany i ogrzewa sąsiadów. Powiedzmy po 1 zł/m2 mieszkania ościennego.
Powinna na tym spokojnie zarobić. :bigsmile:
Właścicielka lokalu odłączyła się od wspólnego systemu grzewczego po uzyskaniu zgody właściciela budynku, nie istniała wówczas wspólnota mieszkaniowa.
Właściciele lokali nie mogą teraz pozbawiać właściciela (nawet w drodze uchwały o przyjęciu regulaminu) jego praw nabytych.
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 5 czerwca 2008 r., sygn. akt: I ACa 118/08:
Sąd Apelacyjny w Szczecinie
"Sąd Apelacyjny, podzielając w pełni to stanowisko, jeszcze raz zwraca uwagę skarżącej na związanie wspólnoty uchwałą, która nie została skutecznie podważona. Zmiana uchwały w przewidzianym trybie, jakkolwiek dopuszczalna, nie może pozbawiać członka wspólnoty nabytych przez niego praw, jeśli nie występują okoliczności powodujące, iż członek ten prawa uzyskał bezpodstawnie."
Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/636/94/
Jeżeli podobnie niefrasobliwie podeszliście do wniosku o uchylenie uchwały, to trudno się dziwić przegranej.
Jeżeli nie czujecie się na siłach, to może warto ustanowić pełnomocnika procesowego (adwokata, radcę prawnego)?
Jak już jedną sprawę przegraliście, to bez pomocy prawnika przy apelacji się raczej nie obejdzie.
I nie wniosek. lecz pozew, bo sprawy o uchylenie uchwał rozpoznawane są w procesie. Odrzucając pozew sąd nie rozstrzyga o sprawie merytorycznie, lecz odmawia jej rozpoznania z przyczyn formalnych, jak np. uchybienie terminowi do wytoczenia powództwa.
Proszę wystąpic o uzasadnienie tego orzeczenia.
Wynika to z art. 25 uwl.
Pisałaś pozew i odpowiadałaś w sądzie tak niedokładnie jak tu na forum? Nie dziw się więc, że nic nie uzyskałaś.
Art. 199 k.c:
"Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. "
Przesłanki odrzucenia pozwu uregulowane są w innych przepisach.