Dodatkowe koszty za centralne ogrzewanie !!!

tosiatosia Użytkownik
Witam i bardzo proszę o pomoc w ustaleniu czy wspólnota ma prawo do narzucenia dodatkowych kosztów za co na wybranych lokalach. 10 lat temu Teśćiowa założyła w swoim lokalu własną instalacje c.o., zgodę na założenie jej wówczas wyraził pisemnie burmistrz gminy ( wspólnota wówczas nie instniała) który jednocześnie w piśmie do niej wysłanym informuje ją iż lokal zostaje odcięty od wspólnego ogrzewania i zwolniony ( z dniem...) z ponoszenia opłat za co. Jednak na ostatnim zebraniu czonków wspólnoty ( którą powołano 4 lata temu) zarządca stwierdził że powinna płacić dodatkowo 2 zł z metra za c.o. ponieważ mieszkanie położone jest w części środkowej budynku i ogrzewają je mieszkania sąsiadujące, dlatego też powinna partycypować w kosztach ( czyli jedną trzecią kosztów ponoszonych przez lokale ogrzewane przez wspólnotę), dodam ze klatki schodowe są nie ogrzewane.
Jest to duży koszt dla niej ,wymiana instalacji była bardzo kosztowna ( wówczas znajdowała się w całkiem innej sytuacji finansowej).Trochę jest to dla mnie dziwne że po dzisięciu latach wspólnota podejmuje taką decyzję podważając decyzję burmistrza a po drugie gdyby o tym wiedziała nigdy by nie decydowała się na tą instalację!!!! Czy to jest zgodne z prawem ???/ bardzo będe wdzięczna za jakiekolwiek informacje.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy swoje twierdzenia zarządca poparł stosownym przepisem regulaminu rozliczeń ciepła, przyjętego uchwała wspólnoty? Czy jest w ogóle taki regulamin?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli nawet regulamin jest, to Twoja teściowa może jedynie partycypować w kosztach stałych c.o. oraz w kosztach ogrzewania części wspólnych (jeśli nie klatki schodowej, to może piwnic czy suszarni). Współczynniki korygujące mają zastosowanie jedynie wobec lokali, korzystających z jednolitego systemu grzewczego, a nie tych, które mają własne, niezależne ogrzewanie.
  • Opcje
    tosiatosia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuje za odpowiedź , niestety nigdy nieotrzymała regulaminu ani ustawy chociaż kilkakrotnie prosiła, podejżewam że taki nie istnieje. Piszeszo stałych kosztach c.o. - co masz na myśli?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawa skończy się w sądzie.
    Równie dobrze możnaby obciążać przyległy budynek, bo grzejemy ich przez wspólną ścianę.
    I równie dobrze teściowa może obciążyć wspólnotę za korzystanie z jej ciepła, które przenika przez ściany i ogrzewa sąsiadów. Powiedzmy po 1 zł/m2 mieszkania ościennego.
    Powinna na tym spokojnie zarobić. :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Przedstawiona argumentacja uzasadniająca obciążenie dodatkowymi kosztami ogrzewania wydaje się być niedorzeczna.
    Właścicielka lokalu odłączyła się od wspólnego systemu grzewczego po uzyskaniu zgody właściciela budynku, nie istniała wówczas wspólnota mieszkaniowa.
    Właściciele lokali nie mogą teraz pozbawiać właściciela (nawet w drodze uchwały o przyjęciu regulaminu) jego praw nabytych.
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 5 czerwca 2008 r., sygn. akt: I ACa 118/08:

    Sąd Apelacyjny w Szczecinie
    "Sąd Apelacyjny, podzielając w pełni to stanowisko, jeszcze raz zwraca uwagę skarżącej na związanie wspólnoty uchwałą, która nie została skutecznie podważona. Zmiana uchwały w przewidzianym trybie, jakkolwiek dopuszczalna, nie może pozbawiać członka wspólnoty nabytych przez niego praw, jeśli nie występują okoliczności powodujące, iż członek ten prawa uzyskał bezpodstawnie."
    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/636/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tosiatosia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwracam się do Was z prośbą o pomoc jak z tym można dalej "walczyć". Jesteśmy po sprawie w sądzie na której sąd odrzuciłą nasz wniosek o uchylenie ustawy która obciążała nas dodatkowymi kosztami za co. Do wniosku dołączyliśmy pismo od dostwacy ciepła iż nie obciąża wspólnoty żadnymi kosztami z tytułu ogrzewania części wspólnych bo ich poprostu nie ogrzewa. Bark grzejników na klatce i w piwnicy . Czy uważacie że możemy składać apelację czy to ma sens?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sąd odrzuciłą nasz wniosek o uchylenie ustawy
    I słusznie, bo ustawę może uchylić tylko parlament.
  • Opcje
    tosiatosia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    moja pomyłka, szybko pisałam szybko wysłałam - chodziło mi nie o taką pomoc
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem. Zwracam tylko uwagę, że w takich sprawach ważna jest precyzja.
    Jeżeli podobnie niefrasobliwie podeszliście do wniosku o uchylenie uchwały, to trudno się dziwić przegranej.
    Jeżeli nie czujecie się na siłach, to może warto ustanowić pełnomocnika procesowego (adwokata, radcę prawnego)?
  • Opcje
    tosiatosia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Starania z naszej strony były bardzo duże. Wniosek sporządzilismy według mojego uznania naturalnie bardzo precyzyjnie i rzetelnie. Odbyły sie dwie rozprawy gdyż zarządca na pierwszej nie przedstawił wszystkich wymaganych przez sąd dokumentów. Sąd zarzucił Panu nierzetelność bałagan w dokumentach. Z naszej strony dołączyliśmy zdjęcia z klatki schodowej i piwnic był przesłuchiwany również jeden z członków wspólnoty na okoliczność tego czy na klatce i w piwnicy jest zimno i zeznał że nawet bardzo. Tym większe było moje zdziwienie a włąściwie szok, była to moja dziewicza sprawa w sądzie i przyznam szczerze że jestem załamana .....
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    domyślam się, że w sądzie zarząd wm jakoś uzasadnił, dlaczego teściowa ma płacić 1/3 stawki a nie na przykład 2/7 ?
    Jak już jedną sprawę przegraliście, to bez pomocy prawnika przy apelacji się raczej nie obejdzie.
  • Opcje
    tosiatosia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uzasadnienia nie było, poprostu odzucił wniosek. Mam wrazenie że to wszystko było parodią wymiaru sprawiedliwości bo gdzie tu sprawiedliwość
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Odrzucił czy oddalił, bo to zasadnicza różnica. Innymi słowy - w sprawie zapadło postanowienie czy wyrok?

    I nie wniosek. lecz pozew, bo sprawy o uchylenie uchwał rozpoznawane są w procesie. Odrzucając pozew sąd nie rozstrzyga o sprawie merytorycznie, lecz odmawia jej rozpoznania z przyczyn formalnych, jak np. uchybienie terminowi do wytoczenia powództwa.
    Proszę wystąpic o uzasadnienie tego orzeczenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jasne, że pozew :shamed:
    Wynika to z art. 25 uwl.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2010
    tosia, ja pytałam jak wspólnota uzasadniła procentową wielkości opłaty (1/3) a nie o sąd.
    Pisałaś pozew i odpowiadałaś w sądzie tak niedokładnie jak tu na forum? Nie dziw się więc, że nic nie uzyskałaś.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tosia - więcej precyzji w tym co piszesz. Jeżeli byly posiedzenia sądu to znaczy ,że był pozew. Sąd mógł odrzucić Twój pozew tylko w skrajnych wypadkach opisanych w art.199 kc. Od tej decyzji (postanowienie czy wyrok ???? ) przysługuje odwołanie (Apelacja)do sądu II instanc:bigsmile:ji.Tonie jest parodia. to real.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tosia w pierwszym poście pyta "czy wspólnota ma prawo" a potem dopisuje, że sąd już na to pytanie odpowiedział. Zarządco, tylko nie pęknij z dumy, że twoje forum ktoś uważa za bardziej miarodajne niż wyrok sądowy :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite] Sąd mógł odrzucić Twój pozew tylko w skrajnych wypadkach opisanych w art.199 kc.


    Art. 199 k.c:

    "Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. "

    Przesłanki odrzucenia pozwu uregulowane są w innych przepisach.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.