Ustalenie przychodu podatkowego wspólnoty

rajazrajaz Użytkownik
Czy przychodem podatkowym (wykazywanym w deklaracji CIT) są należne zaliczki na pokrycie kosztów zarządzania nieruchomością wspólną od właścicieli poszczególnych lokali, czy też faktycznie otrzymane? Interpretacje US są w tej kwestii różne. Wg niektórych przychodem podatkowym są zaliczki faktycznie otrzymane od właścicieli (metoda kasowa). W naszej wspólnocie zaliczki są pod datą 31 grudnia danego roku rozliczane z właścicielami (przychody = kosztom) i nie powstaje z tego tytułu dochód. Czy tak ustalone przychody, wg metody memoriałowej (zaliczki wpłacone skorygowane o nadpłaty(-) i zaległości(+)) możemy wpisać do deklaracji CIT?
Będę wdzięczny za odpowiedź.

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Obowiązująca zasada: faktycznie otrzymane (metoda kasowa).
    Podaj link do interpretacji memoriałowej, bom bardzo ciekaw.
    Wasza metoda zerowania dochodu jest bardzo dobra i omija pewne problemy podatkowe, jednak nie ma znaczenia dla deklaracji CIT. W końcu nie następuje fizyczny zwrot, a tylko memoriałowy.
  • Opcje
    rajazrajaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje za odpowiedź. Czy koszty podatkowe ustala się wg takiej samej metody? Czy wg memoriału (przypisujemy je do okresu którego dotyczą). Oto link do interpretacji US w Warszawie: http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-dochodowy-od-osob-prawnych/Przedmiot-i-podmiot-opodatkowania/Przedmiot-opodatkowania/229884-gospodarowanie-zasobami-mieszkaniowymi-korekta-przychodu-lokal-mieszkalny.html
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ta interpretacja jest kasowa.
    Zatem, stosownie do zapisu art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zaliczki na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości wpłacane przez właścicieli lokali, jako otrzymane pieniądze, [u]są przychodem z chwilą ich faktycznego otrzymania, tj. w dniu, w którym środki te wpłynęły na rachunek bankowy Wspólnoty[/u].
    
    Koszty ujmuje się memoriałowo.

    W związku z ww. interpretacją częściowo koryguję swoją wcześniejszą wypowiedź. Jeśli zwrotu dokonujecie w sposób rzeczywisty (przelewem), to możecie spokojnie uwzględnić o w deklaracji, a jeśli jest już po 31.03., to dokonać korekty deklaracji.

    W przypadku, gdy zwrot dokonywany jest memoriałowo, tzn. własciciele kompensują sobie tą należność i mają prawo w związku z nadpłatą zapłacić mniejszą kwotę najbliższej zaliczki, to wtedy nie ma to wpływu na deklarację.
  • Opcje
    rajazrajaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Mam już pełną jasność w tej kwestii. Pozdrawiam.
  • Opcje
    orsors Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli mam rozumieć że jako przychód Wspólnoty traktuję sumę wpływów na konto od właścicieli (Wspólnota nie ma żadnych innych wpływów z reklam, wynajmu etc. etc.) pomniejszone o sumę zwrotów (faktycznych przelewem) nadpłat wykazanych po rozliczeniu rocznym?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro pieniądze częściowo oddano, czyli mniej wpłacono.
    Ale podkreślę, że fizycznego zwrotu należały dokonać przed sporządzeniem deklaracji.
  • Opcje
    orsors Użytkownik
    edytowano marca 2010
    No tak, to rozumiem. Chodzi mi o to czy przychód podatkowy Wspólnoty ustalany jest tylko i wyłącznie jako suma (faktycznych) wpłat właścicieli (minus ewentualne faktyczne zwroty do dnia złożenia deklaracji)?

    Czy też trzeba wziąć jednak kwotę należną z rozliczenia "papierowego" i do tego dodać ewentalne nadpłaty?

    Tzn. Jeśli wspólnota miała kosztów 100, a właściciele wpłacili 96 (12x8) - na koniec roku dokonano rozliczenia, zaksięgowano różnicę 4 na koncie właścicieli. Przychody (księgowo) = kosztom.

    Przychód podatkowy Wspólnoty = 96 (faktyczne wpłaty) czy 100 (zaksięgowane rozliczenie - czyli jednak coś innego niż same zaliczki bo jest to już faktyczne, właściwe rozliczenie kosztów)?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uwzględniamy również brakujące 4 jesli jest taka uchwała wspólnoty dopuszczająca takie dopłaty automatycznie.
    Ale warunkiem jak napisałem wyżej jest dokonanie fizycznej dopłaty jeszcze przed sporządzeniem deklaracji.
    Jeśli właściciel nie zapłacił ani grosza, to nie można tego dobić do deklaracji.
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy przychodem wspólnoty są należne zaliczki na utrzymanie lokali (CO, woda, śmieci). Obowiązuje metoda memoriałowa, a zaliczki te są rozliczane na koniec roku na zero. Uwzględniamy te zaliczki w deklaracji CIT8?
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do celów podatkowych przychody od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej ujmuje się wg metody kasowej.
    W CIT-8 i CIT-8/O pokazuje się wszystkie przychody (obojętnie czy są rozliczone czy nie).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.