Ustalenie przychodu podatkowego wspólnoty
rajaz
Użytkownik
Czy przychodem podatkowym (wykazywanym w deklaracji CIT) są należne zaliczki na pokrycie kosztów zarządzania nieruchomością wspólną od właścicieli poszczególnych lokali, czy też faktycznie otrzymane? Interpretacje US są w tej kwestii różne. Wg niektórych przychodem podatkowym są zaliczki faktycznie otrzymane od właścicieli (metoda kasowa). W naszej wspólnocie zaliczki są pod datą 31 grudnia danego roku rozliczane z właścicielami (przychody = kosztom) i nie powstaje z tego tytułu dochód. Czy tak ustalone przychody, wg metody memoriałowej (zaliczki wpłacone skorygowane o nadpłaty(-) i zaległości(+)) możemy wpisać do deklaracji CIT?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Podaj link do interpretacji memoriałowej, bom bardzo ciekaw.
Wasza metoda zerowania dochodu jest bardzo dobra i omija pewne problemy podatkowe, jednak nie ma znaczenia dla deklaracji CIT. W końcu nie następuje fizyczny zwrot, a tylko memoriałowy.
W związku z ww. interpretacją częściowo koryguję swoją wcześniejszą wypowiedź. Jeśli zwrotu dokonujecie w sposób rzeczywisty (przelewem), to możecie spokojnie uwzględnić o w deklaracji, a jeśli jest już po 31.03., to dokonać korekty deklaracji.
W przypadku, gdy zwrot dokonywany jest memoriałowo, tzn. własciciele kompensują sobie tą należność i mają prawo w związku z nadpłatą zapłacić mniejszą kwotę najbliższej zaliczki, to wtedy nie ma to wpływu na deklarację.
Ale podkreślę, że fizycznego zwrotu należały dokonać przed sporządzeniem deklaracji.
Czy też trzeba wziąć jednak kwotę należną z rozliczenia "papierowego" i do tego dodać ewentalne nadpłaty?
Tzn. Jeśli wspólnota miała kosztów 100, a właściciele wpłacili 96 (12x8) - na koniec roku dokonano rozliczenia, zaksięgowano różnicę 4 na koncie właścicieli. Przychody (księgowo) = kosztom.
Przychód podatkowy Wspólnoty = 96 (faktyczne wpłaty) czy 100 (zaksięgowane rozliczenie - czyli jednak coś innego niż same zaliczki bo jest to już faktyczne, właściwe rozliczenie kosztów)?
Ale warunkiem jak napisałem wyżej jest dokonanie fizycznej dopłaty jeszcze przed sporządzeniem deklaracji.
Jeśli właściciel nie zapłacił ani grosza, to nie można tego dobić do deklaracji.
W CIT-8 i CIT-8/O pokazuje się wszystkie przychody (obojętnie czy są rozliczone czy nie).