Opłaty miesięczne we WM

kondanikondani Użytkownik
Witam Was wszystkich.
Mam pytanie związane ze sposobem naliczania opłat. Nasza wspólnota zawiązała się na poczatku roku. Cały budynek liczy 30 mieszkań - jak narazie mieszkają dwie rodziny (kilka mieszkań jest w remoncie). Jak rozumiem z podpisaniem pierwszego aktu notarialnego powstała wspólnota.
Ale do sedna. Dostałem właśnie wyliczenie kosztów i tam jest tak:
1. Zimna woda i kan - 42 zł za osobe
2. Ciepła woda - 20 zł za osobe
3. CO - 2 zł za m2
4. Zaliczka na eksploatację cz. wsp. 4 zł za m2
5. Garaż - opłata - 70 zł za 1 miejsce
6. Zaliczka za ochronę 4 zł za m2.

Dlaczego wszystko jest za osobę lub m2 skoro mamy liczniki wody i ciepła, oraz skad taka opłata za cześć wspólną.
Gdzie mogę szukać lub kto ustala koszta poszczególnych kwot i czy ja jako członek WM (mamy zarządcę powołanego na mocy zapisu w akcie notarialnym) mogę domagać się od zarządcy szczegółowych zasad naliczania tych opłat.

Proszę o radę lub sugestie.

Pozdrawiam serdecznie

Daniel

Komentarze

  • Opcje
    boriksboriks Użytkownik
    edytowano lutego 2010
    Musiała zostać podjęta uchwała z planem rocznym w którym wyszczególnione są przewidywane opały za eksploatację; zazwyczaj na tą kwotę składa się wywóz śmieci, sprzątanie, przeglądy, wynagodzenie zarządcy, ubezpieczenie, konserwacja, koszty bankowe itd. Jeśli chodzi o wodę napewno także została podjęta uchwała o sposobie rozliczania wody. Podana przez Ciebie kwota zapewne jest tylko prognozą a faktyczne rozliczenie nastąpi po odczycie liczników, jeśli zużujesz więcej wody niż było prognozowane będziesz musiał dopłacić a jeśli zuzyjesz mniej będziesz miał nadpłatę. Pozostałe opłaty także wynikają z podjętych uchwał o których domyślam sie nie masz pojęcia. Zarządca napewno jest z polecenia dewelopera i pewnie stwierdził, że skoro deweloper ma większość udziałów, to pewnie i tak przegłosuje wszystkie uchwały. Moim zdaniem działanie bezprawne ale mogę się mylić i napewno ktoś mnie poprawi :). Druga mozliwość, zebranie wspólnoty było ale nie poszedłeś. Proponuję zgłosić się do zarządcy aby podał na jakiej podstawie zostało to wyliczone. Proponuję Ci także przeczytać ustawę o własności lokali, lektura krótka a wiedza bezcenna :) Powodzenia
    Komentarz edytowany boriks
  • Opcje
    kondanikondani Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak tak czytam ustawe.

    chcialem wlasnie miec pewnosc czy to ze naliczyli musi byc uchwalone - to jestnowa wspolnota wiec nie bylo zadnego zebrania na 100%

    ok to mi wiele wyjasnia i z ta wiedza jade do zarzadcy :) ciekawe co mi powie

    natomiast mam jeszcze pytanie odnosnie kosztow ochrony. czy to tez sa koszta rozbijane jak czesc wspolna? czy tez jakos inaczej jest to traktowane.

    acha i jeszcze jedno. Jakie dokumenty po powstaniu WM powinien zarzadca otrzymac od dewelopera lub tez upomniec sie?

    dzieki raz jescze, pozdrawiam

    Daniel
  • Opcje
    kuba2kuba2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Czy to jest nowowybudowany blok?
    2. Ile mieszkań zostało sprzedanych z tych 30 i z jakim przypuszczalnym udziałem?
    3. Na jaki czas został powołany Zarządca (zapis w akcie notarialnym)?
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nasza wspólnota zawiązała się na poczatku roku.
    Jak rozumiem z podpisaniem pierwszego aktu notarialnego powstała wspólnota.
    Jaka jest tresc aktu notarialnego dot zarzadcy ?
  • Opcje
    boriksboriks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z ustawą o własności lokali wszystkie opłaty za części wspólne powinny być naliczane od udziału. Jeśli w waszej wspólnocie jest inaczej naliczane, musi być to uchwalone przez wspolnotę. Zapytaj się zarządcy na jakiej podstawie naliczył opłaty za ochronę. PODPOWIEDŹ: Jeśli macie więcej udziałów niż 20% możecie zwołać zebranie wspólnoty i ustalić przy głosowaniu, jeden właściciel - jeden głos. Umożliwi wam to przegłosowanie udziałów dewelopera który zrobił sobie samowolke i zbiera od was pieniądze tak jak mu się to podoba.

    Jeśli chodzi o dokumenty jakie powienna żadać wspólnota od dewelopera to cała dokumentacja techniczna nieruchomości: projekty, protokoły, odbiory, gwarancje itd.
  • Opcje
    kondanikondani Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok juz odpowiadam (dzięki za zainteresowanie):

    1. Tak jest to nowo wybudowany blok - pierwsze osoby wprowadziły się w połowie grudnia.
    2. Na razie dwa mieszkania są zamieszkałe - reszta się remontuje więc nie wiem finalnie ile jest sprzedanych).
    3. Treść w akcie jest następująca:

    a)Sprzedający oświadcza, że powierzył wykonywanie obowiązków zarządczych Panu x y prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą x.


    i to tyle w akcie notarialnym, nie wiem na ile jest istotne ale w umowie przedwstępnej był zapis:

    "Strony ustalają, że w umowie Przyrzeczonej Wykonawca wskaże imiennie podmiot, który obejmie tymczasowy zarząd Nieruchomością Wspólną (zwany dalej Zarządcą) na okres roku od uzyskania przez Wykonawcę prawomocnego pozwolenia na użytkowanie Budynku. Po upływie powyższego okresu. Zarządca przekaże zarząd Nieruchomością Wspólną zarządowi wspólnoty mieszkaniowej."


    Byłem dzisiaj w tej firmie zarządczej (niestety nie mieli czasu bo mieli urwanie głowy - prosili aby przyjść w poniedziałek bo wtedy mają dzień dla interesantów), na pytanie na jakiej podstawie zostały naliczone składki powiedziano mi że na podstawie ustaleń z deweloperem bo to On ma większość udziałów, natomiast są to rozbite koszta wspólne (gaz, prąd itd, itp). Pani powiedziała że ochrona nie jest liczona w zaliczki w część wspólną bo gdyby tak było to by było drożej (dlaczego? - dopytam na "dniu dla interesantów"). Udało mi się natomiast wejzec w umowy - niestety zapomniałem o najważniejszej - o zarządzanie.

    Niestety na tę chwilę nie mamy nawet tych 20% (o których pisze boriks) więc na razie nic nie zdziałmy. Ale na moje pytanie czy jak przyjdę będę miał możliwość wglądu w rachunek bankowy - to usłyszałem że nie, że dopiero na pierwszym zebraniu jak będą przekazane wszystkie dokumenty to dostaniemy szczegółowe informacje. Zapytałem a to kiedy będzie to zebranie to odpowiedziano że może w połowie roku bo teraz nie ma co robić zebrania bo i tak większość ma deweloper.

    I co Wy na to - co radzicie?

    Pozdrawiam,

    Daniel
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] kondani:[/cite] na pytanie na jakiej podstawie zostały naliczone składki powiedziano mi że na podstawie ustaleń z deweloperem bo to On ma większość udziałów, natomiast są to rozbite koszta wspólne (gaz, prąd itd, itp). Pani powiedziała że ochrona nie jest liczona w zaliczki w część wspólną bo gdyby tak było to by było drożej (dlaczego? - dopytam na "dniu dla interesantów").
    Podstawą naliczeń jest uchwała właścicieli lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową a nie ustalenia zarządcy z deweloperem, nawet gdy ten ma większość udziałów.
    Uchwałę bowiem każdy właściciel może zaskarżyć a "ustaleń" już nie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a)Sprzedający oświadcza, że powierzył wykonywanie obowiązków zarządczych Panu x y prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą x.
    A ta firma xy to profesjonalny zarzadca?
  • Opcje
    kondanikondani Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ato dobre pytanie, a gdzie mogę to zweryfikowac bo na ich stronie jakoś nie mogę tej informacji odnaleźć. Ale podejrzewam że tak bo to nie jest jedyna wspólnota którą zarządzają - chodzi o Warszawę.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Profesjonalizmu firmy nie zweryfikujesz, chyba, że porozmawiasz z jej klientami (zarządzanymi przez nią wspólnotami).
    Możesz sprawdzić zarządców, których firma zatrudnia - przynajmniej od strony formalnej: czy posiadają licencje, jakie mają wykształcenie.
    Tu masz Centralny Rejestr Zarządców (licencjonowanych): http://www.mi.gov.pl/2-482c0ddde037d.htm
    Wybierz swoje województwo lub wpisz nazwisko zarządcy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Naliczenia za co od m2 wynikają prawdopodobnie z tego, że obiekt jest nowy i brak danych. To są zaliczki, które zarządca winien rozliczyć już na podstawie wskazań liczników, ale do tego konieczne są pierwsze odczyty.
    Odnośnie ochrony, to powinna być uchwała, gdyż zawarcie takiej umowy stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Natomiast odnosnie wysokosci innych zaliczek nie trzeba uchwaly?!!:shocked:
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No i widzicie...UWL istnieje już PONAD 15 lat a tu takie klocki.To prawie tak samo jak u nas. WIĘKSZOŚĆ decyduje...tylko czy zgodnie z prawem?To mi przypomina sutuację z człowiekiem,który umie prowadzić samochód ale nie ma prawa jazdy.Jeździ, bezkolizyjnie,bezszkodowo - ale czy jest to zgodne z prawem? Prawa jazdy mu nikt nie zabierze - bo go nie posiada.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2010
    [cite] warta:[/cite]Natomiast odnosnie wysokosci innych zaliczek nie trzeba uchwaly?!!:shocked:
    Uchwała jest konieczna, gdy jej brak - utrudniona jest windykacja.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kondanikondani Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czyli podsumowując jak nie będą chcieli mi pokazać uchwały na mocy której została podpisana umowa z ochroną a ja nie zapłace to mogą mieć problem z windykacja - tak?

    ale jeszcze przeanalizujmy jedną sytuację - dewelper jeszcze przed powstaniem wspolnoty podpisał umowę z ochroną na strzerzenie tego budynku, czy po powstaniu wspólnoty ta mowa się z automatu przeniosła na na wspólnotę? czy musiała by byc uchwała na mocy której takie zobowiązanie zostało przejęte przez wspólnotę.

    No i co mi grozi jak zapłacę za wszystkie rzeczy pozostałe a za tą ochronę nie?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak nie będą chcieli mi pokazać uchwały na mocy której została podpisana umowa z ochroną a ja nie zapłace to mogą mieć problem z windykacja - tak?
    Trudności z windykacją będą, jeśli NIE MA uchwały, a nie wtedy, jak Ci jej nie pokażą.
    dewelper jeszcze przed powstaniem wspolnoty podpisał umowę z ochroną na strzerzenie tego budynku, czy po powstaniu wspólnoty ta mowa się z automatu przeniosła na na wspólnotę?
    Nie ma żadnego automatu. Zobowiązania dewelopera nie przechodzą na wspólnotę.
    Najpierw sprawdź, czy jest uchwała. Nie ma co gdybać.
  • Opcje
    kondanikondani Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok Owner, a co mogę zrobić jeżeli Zarządca nie będzie chciał pokazać takiej uchwały?

    Oczywiście zamierzam tam pójść z pisemnym podaniem o wskazanie podstaw na mocy których takie obciążenie zostało naliczone na mój lokal.

    Czy oni musza mi pokwitować wpłynięcie takiego pisma?

    Dopytuję się tak tego bo koszt ochrony to 1/3 całych opłat za moje 47 metrowe mieszkanie. Wszystkie opłaty bez FR wynoszą mnie 581zł to chyba lekkie przegięcie a z tego 181 to ochrona !!

    Sorki zdenerwowałem się :confused:
  • Opcje
    kondanikondani Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Profesjonalizmu firmy nie zweryfikujesz, chyba, że porozmawiasz z jej klientami (zarządzanymi przez nią wspólnotami).
    Możesz sprawdzić zarządców, których firma zatrudnia - przynajmniej od strony formalnej: czy posiadają licencje, jakie mają wykształcenie.
    Tu masz Centralny Rejestr Zarządców (licencjonowanych): http://www.mi.gov.pl/2-482c0ddde037d.htm
    Wybierz swoje województwo lub wpisz nazwisko zarządcy.
    dzięki owner za info - tak ma ten Pan licencje
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystkie opłaty bez FR wynoszą mnie 581zł to chyba lekkie przegięcie a z tego 181 to ochrona !!
    Wyglada na to.ze przed kazdym mieszkaniem siedzi ochroniarz!!
    Teraz na powaznie:rozliczanie ochrony wg m²?Musze przyznac,ze wiele rozliczen widzialem ale to nowosc dla mnie.Podejrzewam,ze to developer przerzuca na Was wiekszosc kosztow ochrony.Ale faktycznie nie ma co gdybac;idz i sprawdz.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyglada na to.ze przed kazdym mieszkaniem siedzi ochroniarz!!
    Ochrona zapewne nie dotyczy mieszkań, lecz nieruchomości wspólnej. I właśnie dlatego jej koszty są liczone "od metra" (czy raczej: od udziału), bo jak inaczej?
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moze tak byc,ale przelicz to na 30 mieszkan nawet wg metrow²- wychodzi naprawde b. wysoka kwota.Nadal uwazam,iz developer cos w tym wyliczeniu pokrecil i to raczej na swoja korzysc.Oczywiscie pewnosci nie mam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.