najem lokalu mieszkania na cele działalności gospodarczej

fufkafufka Użytkownik
Wspólnota Mieszkaniowa z 14 właścicieli, 17 lokali mieszkalnych. Jeden z właścicieli, osoba fizyczna wynajmuje swoje mieszkanie/ nie jest to lokal użytkowy/ na cele działalności gospodarczej od ponad 20 lat. W firmie tej zatrudnionych jest 12 osób, które przebywają do 12 godzin codziennie, do firmy przychodzi sporo klientów. Właściciel mieszkania nie jest udziałowcem ani pracownikiem, zgłosił do kosztów ekspoloatacyjnych tylko 4 osoby. Wspólnota ponosi wydatki na sprzątanie, wywozu większej ilości śmieci, ścieków itp.. Co Wspólnota ma zrobić aby urealnić ich pobyt, czy możemy podjąć uchwałę i nałożyć na nich jakieś koszty np. sprzątania, wywozu smieci, odbioru ścieków itp. Proszę o podanie podstawy prawnej i poradę?
Barbara.

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wystarczy zajrzeć do najważniejszej ustawy dla właścicieli: ustawy o własności lokali, gdzie w § 12, ust. 2 i 3 czytamy:
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    3. [u]Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia[/u] z tego tytułu [u]właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali[/u].
    

    Zatem wystarczy podjąć uchwałę, powołując się na ten przepis, że za wywóz śmieci i za utrzymanie czystości będzie płacił np. 3 razy więcej.
    Niech idzie do sądu. Jeśli określicie jego koszt w miarę adekwatnie do rzeczywistości, to facet nie ma szans.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W przypadku zaskarżenia uchwały na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa ciężar dowodu, że sposób korzystania z lokalu uzasadniał zwiększenie obciążenia oraz w jakim stopniu przyczynił się/przyczynia się do wzrostu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.
    Należy wykazać istnienie związku przyczynowego pomiędzy sposobem korzystania a wzrostem kosztów. Nie można więc podwyższyć opłat właścicielowi lokalu dowolnie. Sąd rozpoznający sprawę będzie tę kwestię badał szczegółowo, istnienie lub brak związku przyczynowego winien wykazać w uzasadnieniu orzeczenia kończącego sprawę, które może być poddane kontroli sądu apelacyjnego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.