nadwyżka za wodę
jan
Użytkownik
jwstem przew. zarządu wsp. za ub. rok mieliśmy nadwyżkę na wodzie w wysokości 11oo zł. wiem że to nie są pieniądze wsp. lecz poszczególnych właścicieli. ale jest pewne ale. każdy właściciel jest rozliczany kwartalnie. albo dopłaca albo ma zwrot pieniedzy. więc jes rozliczany na bieżącą . więc nie ma właściciel prawa moim zdaniem do tej nadwyzki . chcemy ją wykorzystać na koszty wspólnoty np. na remont.z kąd poczhodzi nadwyżka nie wiem. wodociągo wystawiają fakture w/g licznika gł..mam 3 lokatorów tkz. ryczałtowców czyżby oni robili to nadwyżkę.prosze o odpowiedz.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Nie ryzykowałbym, przeznaczając tą nadwyszkę na FR. Te pieniądze są zaksięgowane na innej podziałce. Podejmując uchwałę o zaksięgowaniu tych pieniędzy w kosztach zarządu narażasz się na rozprawę sądową z art.25 UWL.
Sąd Apelacyjny w Warszawie Zarząd Wspólnoty w zakresie dostawy energii cieplnej i wody dla poszczególnych lokali występuje zwykle jako pośrednik między dostawcą a odbiorcami czyli właścicielami lokali. Zawiera umowę na dostawę i rozlicza się z dostawcami, a środki na ten cel otrzymuje od właścicieli lokali. Te środki na pokrycie kosztów eksploatacji lokali, związane ściśle z danym lokalem stanowią wierzytelność właścicieli lokali, nie stają się ani własnością ani majątkiem Wspólnoty. Jeżeli wpłaty przewyższają wydatki różnica powinna być zwrócona właścicielowi lub zaliczona na poczet takich przyszłych jego wydatków. Prawa właściciela lokalu do dysponowania jego majątkiem nie można zniweczyć uchwałą co do przeznaczenia nadwyżki na inny cel. Właściciele lokali (ogół właścicieli) nie mogą decydować o składnikach majątku innych właścicieli lokali. Takiego uprawnienia nie przewidują dla ogółu właścicieli przepisy powołanej ustawy.
W 2005 roku miała miejsce nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
W art. 26 punkt 2 dodano: ""Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczenia kosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.""
Stąd też zarządca rozlicza koszty wody w taki sposób aby obciążenia nie były wyższe od ponoszonych kosztów w stosunku do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego - innymi słowy nadwyżka nie może wystąpić. JB