zarządca oszust

malwinka3392malwinka3392 Użytkownik
zarządca jest również współwłaścicielem kamienicy nie chce udostępnić dokumentacji drugiemu współwłaścicielowi ponieważ uważa że ma takie prawo i udostępni dokumentację dopiero na zebraniu wspólnoty czy ma takie prawo?

Komentarze

  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A drugi wspolwlasciciel jest czlonkiem wspolnoty?Ile czlonkow liczy wspolnota?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2010
    Jeżeli nie tworzycie wspólnoty mieszkaniowej ustawa o własności lokali nie ma do Was zastosowania. Czy ten współwłaściciel sprawuje zarząd nieruchomością?
    Jeżeli tak, to zgodnie z brzmieniem art. 208 Kodeksu cywilnego:
    " Każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu". W postawionym pytaniu problem dotyczy jednak okazania dokumentacji a kodeks cywilny nie zawiera takiego jak ustawa o własności lokali przepisu, który wprost formułowałby uprawnienia kontrolne. Jednak uważam, że wynikają one z brzmienia art. 200 k.c. ("Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną"), czy np. z art. 209 k.c. ("Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.").
    Moim zdaniem działanie współwłaściciela nie jest zgodne z prawem, chyba że istnieją jakieś przesłanki, które uniemożliwiają okazanie dokumentacji we wskazanym terminie .
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podejrzewam rowniez,ze tutaj faktycznie nie chodzi o Wspolnote Mieszkaniowa.
  • Opcje
    malwinka3392malwinka3392 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to niestety jest wspólnota Zarządca jest współwłaścicielem 90% a ja 10% on uważa że ja nie mam nic do powiedzenia bo mam 10% a dokumenty da do zapoznania na zebraniu, nie chce podać nawet umów jakie zawierał z administratorem a ja muszę mu wpłacić na remont naszej kamienicy 60tys. na konto wspólnoty dodam że remontowa ekipa to dozorczyni 70 lat również dodam że jest to zabytek, a 90% uważa że jest zgodne z prawem nie pokazanie mi dokumentów przed zebraniem, dodam również że wiele firm budowlanych nie chce z nim współpracować "ani pieniędzy ani roboty z tym panem"proszę o pomoc dodam że współwłaściciel ma 81 lat:cry::cry:
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ilu wlascicieli lokali liczy wspolnota?Masz tam tez swoje mieszkanie(w tej kamienicy)?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    hmm.. a na podstawie uowu:
    Art. 29 
    3. Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.
    

    Jak inaczej kontrolować bez wglądu w dokumentację??
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ile lokali położonych jest w tej nieruchomości?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    malwinka3392malwinka3392 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    właścicieli jest dwóch ja i zarządca, każdy ma swoje udziały współwłaściciel nie chce podziału wręcz się przyznał że cały zabytek chce zabrać dla siebie bo on ma dużo pieniędzy od moich sióstr wykupił ich udziały każdej za te same udziały dał 350 tys. a że ja się nie chciałam zgodzić na sprzedaż więc robi utrudnienia i chce zagarnąć całość dla siebie.Za mój własny lokal użytkowy w którym mam działalność chce aby od daty kiedy kupił od moich sióstr udziały za każdy miesiąc żąda ode mnie 1200 zł czyli 43tys.zł i straszy mnie sądem przy czym do mieszkania mojej siostry wpuścił niby dozorczynię ponieważ oprócz obserwacji kiedy przyjeżdżam do kamienicy nic nie robiła to czynszu też nie było a kobieta mieszkała półtora roku za darmo
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odpowiedz na 2 pytania:
    1) Ile jest lokali w budynku?
    2) Czy lokale są wyodrębnione, czy też masz jedynie określony udział we współwłasności całej kamienicy?
  • Opcje
    malwinka3392malwinka3392 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    są 24 mieszkania i 8 lokali użytkowych z tym że w części wspólnej 6 mieszkań i 2 lokale użytkowe reszta mieszkań i lokali jest wyodrębnioną częścią zarządcy czyli drugiego właściciela
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano marca 2010
    w części wspólnej 6 mieszkań i 2 lokale użytkowe
    Czyli tych 8 lokali jest wspólną własnością wszystkich współwłaścicieli kamienicy?
    reszta mieszkań i lokali jest wyodrębnioną częścią zarządcy czyli drugiego właściciela
    Zatem 24 lokale posiadają odrębne księgi wieczyste? Jeżeli tak, to jesteście "dużą" wspólnotą mieszkaniową (ponad 8 lokali). Obowiązuje Was ustawa o własności lokali. Przeczytaj ją dokładnie: http://www.zarzadca.pl/content/view/12/29/
    Macie obowiązek wybrać zarząd (w drodze uchwały).

    Na jakiej podstawie działa ten "zarządca"?
    Czy zawarł z ogółem właścicieli umowę o zarządzanie?
    Czy też może został powołany w drodze uchwały jako jednoosobowy zarząd wspólnoty mieszkaniowej?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.